Grčka je postala prva većinski pravoslavna kršćanska nacija koja je legalizirala istospolne brakove prema građanskom zakonu.
Grčki parlament odobrio je u četvrtak, 15. februara, zakon koji daje istospolnim parovima pravo na vjenčanje i posvajanje djece, a dolazi nakon desetljeća kampanje LGBT zajednice za jednakost brakova u društveno konzervativnoj zemlji.
"Ovo je povijesni trenutak", izjavila je za Reuters Stella Belia, voditeljica skupine istospolnih roditelja Rainbow Families. "Ovo je dan radosti."
Zakon je odobrilo 176 zastupnika u parlamentu od 300 mjesta i postat će službeno važeći kada bude objavljen u službenom glasniku vlade.
Iako su članovi stranke desnog centra Nove demokracije premijera Kyriakosa Mitsotakisa bili suzdržani ili su glasali protiv prijedloga zakona, dobio je dovoljnu potporu ljevičarske oporbe u rijetkom prikazu međustranačkog jedinstva unatoč napetoj raspravi.
"To je vrlo važan korak za ljudska prava, vrlo važan korak za jednakost i vrlo važan korak za grčko društvo", rekao je 40-godišnji Nikos Nikolaidis, povjesničar koji se pridružio skupu u korist prijedloga zakona uoči glasanje.
Nedavne ankete pokazuju da su Grci podijeljeni po tom pitanju. Moćna pravoslavna crkva, koja vjeruje da je homoseksualnost grijeh, oštro se protivi istospolnim brakovima, dok mnogi u LGBT zajednici vjeruju da zakon ne ide dovoljno daleko.
Ne uklanja prepreke LGBT parovima u korištenju metoda potpomognute oplodnje. Surogat trudnoća također neće biti proširena na LGBT osobe, iako zakon priznaje djecu koja su već rođena tom metodom u inozemstvu.
Elliniki Lysi, jedna od tri krajnje desničarske stranke zastupljene u parlamentu, nazvala je prijedlog zakona "antikršćanskim" i rekla da šteti nacionalnim interesima.
Bivši premijer Antonis Samaras, zastupnik Nove demokracije, rekao je: "Naravno da ću glasati protiv. Brak istospolnih parova... nije ljudsko pravo."
Aktivisti su se desetljećima zalagali za promjene, često protiv plime Crkve i desničarskih političara. Godine 2008. lezbijski i gay par prkosili su zakonu i vjenčali se na malenom otoku Tilosu, no njihova je vjenčanja kasnije poništio najviši sud.
Ali bilo je nekih koraka posljednjih godina. Grčka je 2015. dopustila civilno partnerstvo istospolnih parova, a 2017. zakonski je priznala rodni identitet. Prije dvije godine zabranila je konverzijsku terapiju za maloljetnike čiji je cilj potiskivanje seksualne orijentacije osobe.
Šta je s drugim zemljama s većinski pravoslavnim stanovništvom?
Istočno-pravoslavno vodstvo, unatoč nedostatku jedinstvenog doktrinarnog autoriteta poput pape, bilo je ujedinjeno u protivljenju priznavanja istospolnih veza kako unutar vlastitih obreda tako i u civilnom području. Javno mnijenje u većinski pravoslavnim zemljama također je uglavnom bilo protiv, piše AP.
Ali ima nekih znakova promjene. Dvije male većinski pravoslavne zemlje, Crna Gora i Kipar, odobrile su istospolne zajednice posljednjih godina, kao što je to učinila Grčka 2015. prije odobrenja punog bračnog statusa.
Građanske zajednice mogle bi postati češće među pravoslavnim zemljama koje gravitiraju Europskoj uniji. Rusija je, pak, oštro suzbila LGBTQ+ izražavanje, kao i zemlje u njenoj orbiti.
Istočno pravoslavlje je društveno konzervativna, drevna crkva s razrađenim ritualima i strogom hijerarhijom. Crkve su uglavnom organizirane prema nacionalnim linijama, s više nezavisnih crkava koje dijele drevnu doktrinu i praksu te koje i surađuju, a ponekad se i ne slažu.
Otprilike 200 miliona pravoslavaca živi prvenstveno u istočnoj Europi i susjednim azijskim zemljama, s oko polovice tog ukupnog broja u Rusiji, dok manji broj živi diljem svijeta. Kao i druga međunarodna crkvena tijela, pravoslavlje se suprotstavilo pozivima za uključivanje LGBTQ+ zajednice.
Izjava vijeća većine pravoslavnih crkava iz 2016. nazvala je brak između muškarca i žene "najstarijom institucijom božanskog zakona" i rekla da je članovima zabranjeno ulaziti u istospolne zajednice.
U zemljama u kojima su većina, pravoslavni vjernici uglavnom kažu da društvo ne bi trebalo prihvaćati homoseksualnost ili odobravati istospolne brakove, prema anketama koje je 2015. i 2016. proveo Pew Research Center, think tank sa sjedištem u Washingtonu.
Grčki pravoslavci pokazali su relativnu toleranciju, pri čemu polovica pravoslavaca kaže da bi homoseksualnost trebala biti prihvaćena, a četvrtina daje prednost istospolnim brakovima.
U novijim anketama, Grci su općenito tijesno podržali zakon o braku. Grčki zakon potvrđuje brak u građanskoj sferi, ali ne zahtijeva da bilo koja crkva obavlja takve obrede. Ipak, grčko pravoslavno vodstvo jednoglasno se usprotivilo zakonu u januaru, rekavši da "dvojnost spolova i njihova komplementarnost nisu društvene izmišljotine, već potječu od Boga".
Civilne zajednice mogle bi biti u bliskoj budućnosti nekih pravoslavnih zemalja, rekao je George Demacopoulos, direktor Centra za pravoslavne kršćanske studije na Sveučilištu Fordham u New Yorku.
"Što se tiče građanskog braka, mislim da će sve zemlje koje su u Europskoj uniji na kraju to učiniti", rekao je Demacopoulos.
"Moja pretpostavka je da će skupštine biskupa u tim zemljama pružiti određeni otpor toj mjeri, a ovisno o tome gdje se nalazite, to se može ili ne mora odgoditi."