Od promocije ekstremističkih stavova i ideja, preko učešća na izborima, do zahteva za zabranu. Tako se može opisati put ultradesničarske organizacije Levijatan u Srbiji.
Za Radio Slobodna Evropa (RSE) je 28. jula nezvanično potvrđeno da je Republičko javno tužilaštvo predložilo Ustavnom sudu Srbije da zabrani rad Levijatana.
Ustavni sud nema propisan rok za odlučivanje. Taj sud nije odgovorio na upit RSE o ovom slučaju.
Članovi Levijatana, koji se predstavljaju kao borci za zaštitu životinja, više puta su bili privođeni zbog pretnji, zastupaju antimigrantske, antiromske i anti-LGBT stavove, a jedan slučaj napada na migrante i izbeglice rezultirao je i sudskom presudom.
Zašto se traži zabrana Levijatana?
Kako je nezvanično rečeno za RSE, tužilaštvo traži zabranu Levijatana zbog sumnji na kršenja ljudskih i manjinskih prava i izazivanje nacionalne mržnje i netrpeljivosti.
"Tužilaštvo je Ustavnom sudu priložilo dokaze i sada je na njima da to ocene", dodaje se.
"Neki državni organi su bili vrlo spremni da sarađuju prilikom prikupljanja dokaza, a neki nisu", ukazao je sagovornik RSE.
Drugi razlog je što Levijatan, prema oceni iz tužilaštva, ima elemente paravojnog udruživanja.
"Budući da oni imaju uniforme, vojnički sinhronizovano deluju na javnim skupovima, oni imaju elemente paravojnog udruženja, a paravojna udruženja su zabranjena", ocenjuje se.
Tužilaštvo je predlog za zabranu Levijatana uputilo dve godine nakon inicijative Pokreta slobodnih građana (PSG).
Ta opoziciona partija je zabranu Levijatana zatražila u junu 2021. godine.
"PSG je podneo inicijativu. To je inicijalni akt, za tužilaštvo je to dojava da postoji osnov, ali ta inicijativa nije bila presudna da tužilaštvo uputi predlog o zabrani", ukazao je sagovornik.
Podnošenje zahteva za zabranu, kako je ocenjeno, teklo je po "redovnoj proceduri", bez "pokušaja opstrukcija".
Ustavni sud, prema rečima sagovornika RSE, nema rok za odgovor tužilaštvu.
Da li su se institucije zvanično oglašavale?
Ne.
Ustavni sud, do objave teksta, nije odgovorio na pitanja RSE da li im je stigao predlog Republičkog javnog tužilaštva da se zabrani Levijatan i kada se može očekivati odluka suda.
Zvaničan odgovor nije stigao ni od Republičkog javnog tužilaštva.
Koja je reakcija vođe Levijatana?
Vođa Levijatana Pavle Bihali je izjavio za list Danas da o predlogu za zabranu ne zna ništa.
"Valjda bi trebalo da prođemo neku proceduru, pre nego što tužilaštvo zatraži našu zabranu", izjavio je Bihali 27. jula.
Šta je radio Levijatan?
Pretnje, napadi i presretanje izbeglica i migranata, obrazac je ponašanja ekstremno desničarskog Levijatana.
Njihov član je 2020. godine upao automobilom u Prihvatni centar za migrante i izbeglice u Obrenovcu, zbog čega je osuđen na osam meseci zatvora.
Levijatan je tada organizovao i protest ispred ulaza u Prihvatni centar.
Zaštitnik građana je u novembru 2020. od policije zatražio informacije o akciji koja se pripisuje Levijatanu, nakon što su se društvenim mrežama proširili snimci na kojima maskirani muškarci patroliraju po centru Beograda sa palicama i psima, presrereću migrante uz pretnje zabranom kretanja po gradu.
Pola godine kasnije reagovala je još jedna državna institucija.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Srbije naložila je u maju 2021. da Levijatan prestane sa objavljivanjem diskriminatornog sadržaja prema Romima na društvenim mrežama i ukloni svaki već objavljeni sadržaj koji podstiče mržnju prema romskoj zajednici.
Članovi Levijatana poznati su i po pokušajima opstrukcije skupova nevladinih organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Njihov vođa, Pavle Bihali, bio je u grupi koja je ometala skup 11. jula 2021. godine, na dan sećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
Nekoliko dana pre tog događaja, na otvaranju izložbe "Duša Srebrenice" , snimljeni su kako skandiraju haškim osuđenicima i salutiraju nacističkim pozdravom.
Tokom Nedelje ponosa koja promoviše prava LGBTI+ zajednice, u septembru 2021. godine u Beogradu, organizatori su saopštili da su dvojica muškaraca urinirala i pokidala plakate ispred prostorija gde se održavao jedan od događaja.
Kako su naveli organizatori, muškarci su nosili majice sa natpisom Levijatana.
Vođe Levijatana, Pavle Bihali i Aleksandar Buhanac, privedeni su 2018. godine zbog sumnje da su na Fejsbuku postavili video poruku u kojoj se preti jednom azilu za pse.
Prema pisanju Insajdera, suđenje u ovom slučaju je još u toku.
Levijatan je u dva navrata učestvovao na parlamentarnim izborima u Srbiji.
U junu 2020. godine, nisu prešli cenzus sa listom "Pokret Levijatan – živim za Srbiju".
Cenzus nisu prešli ni u aprilu 2022. godine. Tada je Pavle Bihali bio prvi na listi "Ruskog manjinskog saveza", koji je okupio nekoliko desničarskih organizacija.
Kako je Levijatan registrovan u Srbiji?
U privrednom registru Srbije Levijatan je upisan dva puta – kao udruženje i kao fondacija.
Na čelu i fondacije i udruženja je Pavle Bihali, a sedište je na istoj adresi – u Makedonskoj ulici u centru Beograda.
Fondacija je osnovana 2011. godine, sa ciljem "promovisanja zaštite i unapređenja zaštite životinja".
Udruženje je osnovano kasnije, 2019. godine, a kao cilj mu je upisana "zaštita prava ugroženih, zlostavljanih i bolesnih, prvenstveno dece, žena i životinja".
Nije poznato koliko Levijatan ima članova. Na društvenim mrežama, kao što su Fejsbuk i Instagram, imaju više fan stranica, koje okupljaju nekoliko hiljada pratilaca.
Pavle Bihali na svom Fejsbuk profilu, na kojem objavljuje aktivnosti Levijatana, ima devet hiljada pratilaca.
Koje su organizacije do sada zabranjene?
Ustavni sud Srbije je ranije zabranio rad dve organizacije - neonacističkog Nacionalnog stroja i ekstremno desničarskog Otačastvenog pokreta Obraz.
Odluka o zabrani delovanja i širenja ciljeva Nacionalnog stroja doneta je 2011. godine, uz obrazloženje da se radi o tajnom udruženju čiji je oblik udruživanja zabranjen Ustavom Srbije.
Ekstremno desničarski Otačastveni pokret Obraz zabranjen je godinu dana kasnije.
Sud je tada obrazložio da su razlozi zabrane "delovanje usmereno na kršenje zajemčenih ljudskih i manjinskih prava i izazivanje nacionalne i verske mržnje".
Koliko je ekstremno desničarskih organizacija u Srbiji?
U istraživanju "Gde stanuje ekstremizam u Srbiji" nevladina Vojvođanska antifašistička koalicija je 2018. godine mapirala više od dvadeset organizacija, koje se mogu smatrati ekstremno desnim, ili su većoj ili manjoj meri na ekstremnom spektru desnih organizacija.
Na "mapi ekstremizma" označena su službena sedišta ili mesta okupljanja fašističkih i ekstremističkih skupina.