Beograd na visokim temperaturama ovog leta živi uobičajeno, sem što je na ulicama manje prolaznika nego inače. Destinacije turista i stanovnika centra grada uglavnom su Knez Mihailova i park Kalemegdan, gde zastaju da se osveže na česmama i fontanama.
"Ma, ja pobegnem u hladovinu pa mi bude dobro. Kad' bi' slušao vremensku prognozu iz kuće ne bi' izlazio", kaže za Radio Slobodna Evropa penzioner iz Beograda Blaško Makić.
Blaško je i ovog leta u kalemegdanskom parku na partiji šaha sa drugarima iz generacije, koji se uglavnom previše ne obaziru na tropsku temperaturu od 40 stepeni Celzijusa.
Student Mihajlo Milošević često dolazi na partiju sa starijim kolegama na Kališu, kako zovu njihovo mesto u blizini spomenika Francuskoj, gde im hladovina najviše prija.
"Bitno je da se igra dobar šah, pa vrućina ne smeta mnogo. Družim se i upoznajem nove ljude. Kad' sunce upeče rashlađujemo se vodom i onda problema nema", kaže Milošević.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) za drugu dekadu jula proglasio je 'crveni meteoalarm' kojim se označava toplotni talas sa temperaturom iznad 38 i upozorava na opasne vremenske pojave po ljude i okolinu. Najavljeno je da preko Mediterana i ovog meseca u Evropu stiže topao vazduh sa severa Afrike.
"U poslednje dve decenije leta su u našim krajevima prosečno toplija za 2,6 stepeni u odnosu na periode 60-ih godina prošlog veka. Jer, temperatura na planeti Zemlji je u porastu zbog globalnog zagrevanja usled sve veće koncentracije ugljen-dioksida u atmosferi", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) meteorolog RHMZ Slobodan Sovilj.
Po statistici RHMZ, najviša dnevna temperatura ikada u Srbiji zabeležena je u Smederevskoj Palanci 2007. i bila je 44,9 stepeni Celzijusa. U Beogradu je 24. jula te godine na opštini Vračar izmereno rekordnih 43,6 stepeni. Prethodno leto 2022. godine bilo je treće najtoplije u istoriji merenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.
Vodu kao najbolji napitak tokom letnje žege preporučuje Institut za javno zdravlje Batut i upozorava da gаzirаni sokovi nisu dobri za rehidrataciju. Batut kao dobre za konzumaciju navodi voće i povrće, vodu sa nekoliko kapi limuna i rаshlаđеn voćni čај.
Taj recept primenjuje i Grigorij Nikitin, Rus koji je od pre mesec dana u Beogradu. Kako kaže, to mu pomaže da po najvećoj vrućini u podne vozi skejtbord i istražuje ulice grada.
"Pretoplo je za mene, stvarno prevruće. Ne znam šta bih… Jer, skejtujem po gradu, pa sam u roku od par minuta u goloj vodi. Pijem puno čaja, vode, hladne vode, i to je to."
Malo dalje odatle, na obodu Beogradske tvrđave kod Zoološkog vrta, grad obilaze posetioci iz Srbije i inostranstva koji Beograd posećuju u brojnim letnjim ekskurzijama.
U obližnjem zabavnom parku mladi Petar Marinković prodaje karte dok se vrti ringišpil.
"Da li sam na suncu ili u hladu, isto mi je. Pojedem sladoled, popijem vodu da se osvežim i pustim neku laganu muziku. Volim da radim u luna parku, interesantno je, a vreme brže prođe kada ima puno ljudi", dodaje Petar Marinković.
Beograd, Novi Sad, Niš i drugi veći gradovi uoči vrućine od 40 stepeni u julu očistili su i popravili fontane i najavili da će na ulice postaviti dovoljno cisterni sa pijaćom vodom.
"Avgust u Srbiji će za dva stepena biti topliji u odnosu na prosečne vrednosti, koje su od 28 do 30 stepeni. Prognoza je da će biti od 30 do 32 stepena. Ali kako se vreme ne ponaša po receptu prosečnih vrednosti, uvek se dogode i dani sa temperaturama iznad prognoziranog opsega", naveo je meteorolog Slobodan Sovilj za RSE.
U Srbiji je od 19. jula najavljeno prijatnije vreme sa temperaturama od 30 do 35 stepeni.
Beograđanka Hana Gašić Montiljo kaže da joj je česta stanica česma u Knez Mihailovoj.
"Leto mi je omiljeno godišnje doba. Volim vrućinu i dobro je podnosim. Uživam, a kada mi postane prevruće ja uhvatim hladovinu", rekla je za RSE Hana Gašić Montiljo.
Centar toplotnog talasa koji donosi vrućinu u Evropu trenutno je u Alžiru. Tamo su temperature sada najviše - do 50 stepeni.
Kako se stanovnici drugih gradova bore sa vrućinama pogledajte u galeriji: