BiH će uskoro dobiti mapu puta za pristupanje članstvu u Mehanizmu Evropske unije (EU) za civilnu zaštitu, najavio je komesar EU za upravljanje krizama Janez Lenarčič.
Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu služi za pružanje pomoći članicama Unije i trećim zemljama u odgovoru na hitne situacije, kao što su prirodne katastrofe, zdravstvene krize ili sukobi.
Lenarčič je ukazao na važnost suradnje unutar BiH, ali i koordinacije sa susjednim državama, za uspješno suočavanje s posljedicama prirodnih i drugih nesreća, saopćilo je Ministarstvo sigurnosti BiH u četvrtak 28. aprila.
"Ne možemo uvijek predvidjeti kada i gdje će udariti sljedeći potres, ali možemo biti bolje pripremljeni. Stoga u potpunosti podržavam zahtjev BiH za pridruživanje Mehanizmu civilne zaštite EU. Uvjeren sam da će članstvo u našem evropskom okviru civilne zaštite osigurati da BiH uživa koristi od snažnijeg odgovora na krizu, kad god da se krize velikih razmjera dogode. Zajednički možemo zaštititi i spasiti živote", izjavio je on.
Zemlje mogu zatražiti pomoć iz Mehanizma kada hitna situacija nadilazi njihove kapacitete za odgovor. Tokom 2021. pomoć su zatražile 84 zemlje i jedna međunarodna organizacija, Mehanizam je aktiviran 114 puta.
Osim zemalja EU-a, u Mehanizmu sudjeluju Island, Norveška, Srbija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Turska.
Lenarčič je u četvrtak prisustvovao terenskoj vježbi službi zaštite i spašavanja na području Sarajeva i Istočnog Sarajeva. Vježba je izvedena po scenariju odgovora na potres, a okupila je više od 330 učesnika, u okviru projekta "ResponSEE", koji financira EU.
Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić podsjetio je da je prije nekoliko dana jug BiH pogodio potres, što, kako tvrdi, pokazuje opravdanost i potrebu pripremanja svih struktura za djelovanje u takvoj situaciji.
Ističući da se BiH nalazi na putu evropskih integracija, Cikotić je kazao da to, uz ostalo, podrazumijeva i izgradnju kapaciteta zaštite i spašavanja u suvremeni evropski koncept sistema zaštite i spašavanja.
Tokom posjete BiH, Lenarčič se sastao i sa članovima Predsjedništva BiH. Najavio je 2,5 miliona eura dodatnih humanitarne pomoći BiH za potreba izbjeglica, tražitelja azila i migranata u zemlji.
U BiH je trenutno zbrinuto više od 2.300 izbjeglica, tražitelja azila i migranata. Sa novonajavljenom podrškom, humanitarna sredstva EU za BiH, od 2018, dosegla su ukupno 18,5 miliona eura.
Osim toga, od 2018. EU je u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) osigurala 125 miliona eura za zadovoljavanje osnovnih potreba izbjeglica i migranata, uključujući smještaj, hranu i neprehrambene artikle.