Pokušaj zvaničnika iz Brisela da usred tenzija na Kosovu dogovore susret kosovskog premijera i predsednika Srbije u Bratislavi nije uspeo, sudeći prema objavi Aleksandra Vučića da ne ide 31. maja u glavni grad Slovačke.
Šef evropske diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell) i specijalni predstavnik Evropske unije (EU) za dijalog Miroslav Lajčak pokušavali su da dogovore susret kosovskog premijera Aljbina Kurtija (Albin Kurti) i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Izvori iz Brisela za Radio Slobodna Evropa (RSE) već su prethodno upozorili da su, bez obzira na volju evropskih posrednika, male šanse da do susreta dođe jer strane nisu spremne za to.
Lajčak, Vučić i Kurti trebali su ovih dana biti u Bratislavi na forumu think-tank organizacije GLOBSEC koji se održava između 29. i 31. maja.
Srpski predsednik i kosovski premijer su bili predviđeni kao panelisti u odvojenim nastupima i smatralo se da bi to bila dobra prilika da se održi vanredan sastanak na najvišem političkom nivou, u svetlu novonastalih tenzija na severu Kosova.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je, međutim, 30. maja da otkazuje put u Bratislavu, na ovu međunarodnu bezbednosnu konferenciju kojoj će prisustvovati brojni evropski zvaničnici.
"Otkazao sam put u Bratislavu i dvodnevni boravak u glavnom gradu Slovačke, jer mi je važnije da budem sa svojim narodom i danas ću da obilazim naše vojnike, njih više hiljada koji su raspoređeni na najvažnijim mestima", rekao je Vučić na Instagramu.
Kako je rekao, od međunarodne zajednice je "tražio je toliko mali uslov", da "ne može da veruje da ljudi iz Kvinte, i nemoćnih zapadnih zemalja ne mogu da ga ispune". Uslovi su, kako je naveo, povlačenje kosovskih specijalnih policijskih snaga sa severa i "uklanjanje lažnih gradonačelnika koji ne predstavljaju nikoga".
Dodao je da će Srbija nastaviti da se zalaže za mir i da čuva mir "i u odnosu prema KFOR-u i u odnosu prema svima drugima".
Kurtijev odlazak u Bratislavu neizvestan
Iz Vlade Kosova su za RSE takođe rekli da i Kurtijevo učešće na ovoj konferenciji u Slovačkoj "može biti otkazano".
"Planirano je da [Kurti] ode. Ali, zbog dešavanja u zemlji, učešće je odloženo. Još nije definitivno da li će učestvovati ili ne", saopštila je Vlada Kosova.
Borelj: EU razmatra mere
Evropski šef dipolomatije u Briselu je 30. maja poručio da od kosovske strane očekuje da hitno obustavi policijsku operaciju oko opštinskih objekata na severu a od okupljenih građana da prekinu "nasilne demonstracije".
"Države članice (Evropske unije) su obaveštene u vezi sa razvojem događaja i one raspravljaju o mogućim merama koje treba preduzeti ako strane nastave da se opiru predloženim koracima ka deeskalaciji", naveo je Borell uoči susreta sa novoizabranim predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem.
Borelj je potvrdio da je telefonom razgovarao kasno uveče u ponedeljak sa predsednikom Srbije a u utorak ujutro sa premijerom Kosova o protestima Srba na severu Kosova i sukobima sa kosovskom policijom i KFOR-om.
Većinsko lokalno stanovništvo srpske nacionalnosti protestuje poslednjih dana protiv novoizabranih gradonačelnika opština na severu, koji su kosovski Albanci.
Tenzije u opštinama na severu Kosova, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku poslednjih dana prerasle su u nasilje. Tokom nemira, u ponedeljak 29. maja, povređeno je 30 vojnika mirovne misije NATO-a na Kosovu, te više od 50 Srba.
Evropska unija i NATO su osudile nasilje i pozvale strane da se vrate dijalogu.
Kako se saznaje iz pouzdanih izvora, Mirolav Lajčak je želeo da susret lidera organizuje vanredno (u Briselu) i tokom proteklog vikenda, neposredno nakon nemira koji su počeli u petak 26. maja, kada su lokalni Srbi pokušali da spreče ulazak izabranih gradonačelnika u opštinske zgrade.
Vlada premijera Kosova Aljbina Kurtija optužila je Beograd da "predvodi ekstremističku gomilu" na severu zemlje, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao Srbe na severu Kosova da ne ulaze u sukobe sa NATO-om.