Cipele, pantalone, džemperi, jakne, knjige, sveske i drugi predmeti su dokazi ratnih zločina u kući-muzeju u selu Poklek kod mjesta Glogovac u centralnom Kosovu.
Oni pripadaju nekima od 53 albanska civila, uglavnom djece, žena i staraca, koje su srpske policijske snage ubile, a zatim spalile 17. aprila 1999. godine.
Kuća je intervencijom Ministarstva kulture, omladine i sporta pretvorena u Muzej sjećanja na zločine nad civilnim stanovništvom.
Međutim, vrata ovog objekta ostaju zatvorena većinu vremena u nedostatku vodiča koji bi posjetiocima ispričao o ovom tragičnom događaju.
U ovoj kući je 17. aprila 1999. godine ubijeno 24 djece starosti od 6 mjeseci do 14 godina.
Tog dana ubijena je supruga Fadila Mućolija i četvero djece.
Djevojčica Šehidja imala je 14 godina, dok su dječaci: Naseri, 12 godina, Ulberi, 10 godina, i Egzoni, 4 godine.
"Tamo je veoma teško ući. Nama, članovima porodice, veoma je teško posjetiti to mjesto, a kamoli ga održavati", kaže Mućoli.
Ali, ovu poteškoću je savladao stotine puta u posljednje dvije decenije.
Pobrinuo se da nijedan od tragova masakra ne bude oštećen ili uništen.
"Za nas članove porodice kada odemo tamo, to je osjećaj koji je teško prenijeti riječima, jer posebno ja, koji sam išao i skupljao kosti djece, članova porodice, svojim rukama koje danas kada ih približim licu, još uvek osećam miris kostiju djece...i to je teško", kaže Mućoli.
Dvadeset i pet godina nakon masakra u Pokleku, kuća porodice Mućoli, u kojoj su ubijena i spaljena 53 civila, poprimila je izgled muzeja.
"Nikad nisam mislio da će to postati muzej. Zadržao sam ih samo za sebe, da ih imam, jer kada bih otišao tamo, tu bih vidio članove svoje porodice..., 14 članova [porodice], koji su mi ubijeni", kaže Mućoli.
Na zidovima kuće zakačene su fotografije većine žrtava, od djece do najstarijih.
Tu su izložene i fotografije snimljene ubrzo nakon masakra.
Pored porodice Mućoli, u ovoj kući ubijeni su i članovi porodica Ceraku, Elšani i Hodža.
Ova kuća je među rijetkim zgradama - u kojima su se dogodili zločini - koje su ostale čitave svo vrijeme.
Stotine drugih zgrada poput ove kuće su uništene ili srušene.
Njihovim uništavanjem nestalo je ono malo tragova koji su svjedočili ubistvima i zločinima nad civilnim stanovništvom.
Kao i kod mnogih drugih ubistava i masakra širom Kosova, ni za Poklek nije bilo kazni.
Neki članovi porodice, uključujući Fadilija, nadaju se da će biti pravde i da će ljudi koji su počinili ubistva biti kažnjeni, ali mnogi drugi su izgubili nadu.
Prema podacima koje je objavio Fond za humanitarno pravo, tokom rata na Kosovu, 1998-1999, ubijeno je više od 13.500 ljudi, od kojih su, smatra se, 76 odsto bili civili.
Nastavlja se potraga za više od 1.600 osoba nestalih u ratu.
Facebook Forum