Dostupni linkovi

Kosovo ćuti oko zatvaranja vazdušnog prostora za ruske avione


Avioni ruske aviokompanije Aeroflot (Ilustrativna fotografija)
Avioni ruske aviokompanije Aeroflot (Ilustrativna fotografija)

Kosovo bi trebalo da se pridruži zemaljama Evropske unije i regiona i da zabrani vazdušni prostor za ruske avione, ocenjuje za Radio Slobodna Evropa (RSE) član Komisije za bezbednost i odbranu pri Skupštini Kosova Rašit Ćaljaj (Rashit Qalaj), i stručnjaci iz oblasti avijacije Bahri Nuredini i Alji Aljiu (Ali Aliu).

Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Evropska unija je 27. februara uvela ekonomske sankcije Rusiji, uključujući zatvaranje vazdušnog prostora.

U sredu, 2. marta, isto su odlučile i Sjedinjene Američke Države.

Od zemalja u regionu, vazdušni prostor Rusiji su zabranile Albanija i Severna Makedonija.

Crna Gora je pokrenula proceduru za donošenje odluke o zatvaranju vazdušnog prostora za ruske avione, dok su Srbija i Bosna i Hercegovina protiv takve odluke.

Ko upravlja vazdušnim prostorom Kosova?

Za bezbednost vazdušnog prostora Kosova odgovoran je komandant misije KFOR-a, odnosno NATO, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i Vojno-tehničkim sporazumom iz 1999. godine.

Niskim vazdušnim prostorom Kosova upravlja Kosovska agencija za vazdušne navigacijske usluge, koja pruža usluge civilnim letovima iznad vazdušnog prostora Kosova tokom sletanja i poletanja sa prištinskog aerodroma.

Visoki vazdušni prostor iznad 6.250 metara je otvoren za civilne letove 2014. i pod kontrolom je Mađarske, odnosno HungaroControla, koji pruža tehničke usluge za kontrolu saobraćaja na toj visini.

HungaroControl je najpre imao petogodišnji sporazum za kontrolu visokog vazdušnog prostora Kosova, a s obzirom da Kosovo u međuvremenu nije uspelo da ispuni uslove, taj sporazum je produžen na neodređeni period, u dogovoru sa NATO-om.

Ko treba da traži zatvaranje vazdušnog prostora?

Rašit Ćaljaj (Rashit Qalaj), član Komisije za bezbednosna i odbrambena pitanja u Skupštini Kosova iz redova opozicione Demokratske partije Kosova, navodi da Vlada Kosova treba da zatraži od misije NATO-a na Kosovu, Kfora, da zatvori vazdušni prostor za ruske avione.

"Kosovo kasni sa ovom odlukom. Takva odluka je morala biti doneta istog dana kada je tako nešto odlučila Evropska unija. Mislim da Vlada hitno mora da se uskladi sa Evropskom unijom", kaže Ćaljaj za Radio Slobodna Evropa.

RSE se obratio Vladi Kosova sa upitom da li je zatraženo da se vazdušni prostor zabrani za ruske avione ali do zaključenja ovog teksta odogvor nije stigao.

Ćeljaj napominje da je Rezolucija UN 1244 verovatno jedan od razloga što se kasni sa donošenjem takve odluke, ali dodaje da Vlada treba da uloži napore kako bi se zatvorio vazdušni prostor za avione iz Rusije.

Rezolucija 1244 je usvojena 1999. godine pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija i njome se propisuje mandat međunarodnog bezbednosnog prisustva na Kosovu. Prema toj rezoluciji, vojna misija NATO-a treba da obezbedi sigurno okruženje za sve građane Kosova.

Bahri Nuredini, bivši direktor Agencije za vazdušne navigacijske usluge, smatra da Vlada Kosova ne treba da okleva kada je u pitanju zabrana vazdušnog prostora za ruske avione, imajući u vidu da je uvela druge sankcije u skladu sa EU i SAD.

I pored toga što visokim vazdušnim prostorom ne upravljaju lokalne institucije, Nuredini ocenjuje da bi nadležne vazduhoplovne vlasti i Vlada Kosova trebali da zatraže od KFOR-a da zabrani vazdušni saobraćaj ruskim kompanijama.

"Brzom odlukom, oni koji kreiraju politiku na Kosovu u koordinaciji sa komandantom KFOR-a mogu lako da zatvore vazdušni prostor", kaže on.

"U principu, NATO može da traži od HungaroControl da zatvori ili otvori (vazdušni) prostor. Imajući u vidu politička dešavanja, Vlada ima pravo da koordiniše sa komandantom KFOR-a i da se te odluke zajednički donesu za otvaranje i zatvaranje prostora", navodi Nuredini.

I Alji Aljiju (Ali Aliu), bivši direktor Odeljenja za civilnu avijaciju pri Ministarstva infrastrukture, kaže da Vlada Kosova treba da donese odluku poput zemalja članica Evropske unije, odnosno da zatvori vazdušni prostor za ruske avione kao odgovor na invaziju na Ukrajinu.

"Sve ključne sile NATO pakta zabranile su letove ruskih kompanija iznad svoje teritorije. Zato je Vlada trebalo da... Ne znam da li je bilo razgovora sa KFOR-om o ovom pitanju. Verujem da su u kontaktu sa njima (KFOR-om), pošto kontrolišu visoki vazdušni prostor, trebalo je predložiti zabranu letova", navodi Aljiu.

RSE se obratio Upravi za civilnu avijaciju sa upitom da li im se Vlada Kosova obratila sa zahtevom za zatvaranje vazdušnog prostora, ali odgovor nije stigao. Ova nezavisna Agencija je odgovorna za bezbednost civilnog vazduhoplovstva, ekonomsko funkcionisanje aerodroma, te vazdušnu navigaciju.

Inače, sa međunarodnog aerodroma "Adem Jashari" u Prištini ne postoji let na realciji Priština-Moskva. Nadležni do sada nisu reagovali na korišćenje vazdušnog prostora Kosova od strane ruskih aviona.

*priredila Sandra Cvetković

XS
SM
MD
LG