Vojna misija NATO-a na Kosovu (KFOR) u petak nije ni demantovala ni potvrdila tvrdnje Ministarstva odbrane Srbije da je grupa teško naoružanih kosovskih policajaca ove nedelje neovlašćeno prešla graničnu liniju u selu Ćirković na teritoriji opštine Leposavić.
Umesto toga KFOR u odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da je situacija duž granične linije između Kosova i Srbije mirna, te da nastavlja da prati razvoj događaja.
"Imamo vidljivo i fleksibilno prisustvo i dobro smo postavljeni da odgovorimo na bilo koji bezbednosni scenario, u skladu sa našim dugogodišnjim UN mandatom na osnovu Rezolucije SB UN 1244 iz 1999. godine", naveli su iz KFOR-a.
Na kraju svog odgovora su RSE uputili na srpske vlasti za odgovore na konkretna pitanja.
Na dodatno pitanje RSE da precizira zbog čega su isključivo srpske vlasti nadležne da daju odgovore na konkretna pitanja u vezi s ovim slučajem, KFOR je naveo da je izneo svoj stav i da nema šta da doda, te ponovo uputio na Ministarstvo odbrane Srbije.
Policija Kosova je u četvrtak odbacila kao netačne tvrdnje srpskih vlasti da su kosovski policajci neovlašćeno prešli graničnu liniju sa Srbijom.
"Samim tim, ove objave i saopštenje objavljeno na ovaj način predstavljaju dezinformaciju sa ciljem da stvore nesigurnost kod građana tog područja i naruše ugled rada Policije Kosova", navodi se u reakciji kosovske policije.
Ministarstvo odbrane Srbije je prethodno saopštilo da je "neovlašćeni prelazak administrativne linije" između Srbije i Kosova "opasna provokacija i pretnja miru", te dodalo da Vojska Srbija prati stanje na terenu i da je spremna da reaguje u skladu s odredbama kumanovskog Vojno-tehničkog sporazuma.
Ministarstvo odbrane Srbije je takođe tražilo od KFOR-a "kao jedine legalne i legitimne vojne sile" na području Kosova, da "preduzme mere u skladu sa svojim mandatom i spreči privremene prištinske vlasti u pokušajima izazivanja eskalacije nasilja".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak je izjavio da očekuje reakciju SAD jer "znaju da je (premijer Kosova Aljbin) Kurti to naredio namerno". On je tražio od SAD da obavesti Srbiju da li je u pravu "kada kažemo da je Kurti lično naredio provokaciju i upad svojih oružanih snaga na teritoriju centralne Srbije u rejonu sela Ćirkoviće".
"Očekivao je da ova lica budu likvidirana i da mu to bude razlog za uvođenje NATO-a u sukob sa Srbijom. Sledeći put, mi ćemo reagovati u skladu sa punim pravilima službe", rekao je Vučić za Radio televiziju Srbije.
RSE se obratio ambasadi SAD u Prištini i Stejt departmentu sa upitom da prokomentarišu navode srpskog predsednika ali odgovor nije stigao.
Kosovo i Srbija imaju graničnu liniju dugu oko 350 kilometara i preko 60 odsto ove linije obuhvata opštine na severu Kosova, naseljene većinom Srbima.
Kosovo je poslednjih godina često optuživalo Srbiju da dovodi vojsku blizu granice.
Kosovo je juna 2023. tvrdilo i da su tri kosovska policajca uhapšena u blizini granice sa Srbijom, dok je zvanični Beograd tvrdio da su oni prešli graničnu liniju. Nekoliko dana kasnije, srpske vlasti su pustili policajce.
Granica između Kosova i Srbije, za Beograd je administrativna linija.
Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, odgovorna je za bezbednost granica Kosova sa Srbijom, dok je Kosovska policija odgovorna za ostatak granične linije.
Prema odluci komandanta Kfora iz 2014. godine, policija može da patrolira graničnom linijom Kosova i Srbije do jedan kilometar blizu linije podele.