Predsednica Kosova Vjosa Osmani je izjavila da dosadašnja istraga oko dešavanja u Banjskoj na severu "dokazuje da Srbija stoji" iza napada na policiju Kosova u ovom mestu 24. septembra.
Rekla je kako istragu vode lokalne vlasti u saradnji sa međunarodnim partnerima, te od Evropske komisije zatražila da preduzme kaznene mere protiv zvaničnog Beograda.
Osmani je na konferenciji za novinare 17. oktobra rekla i da Kosovo od EU traži uvođenje kaznenih mera Srbiji zbog napada u Banjskoj, nakon što zemlje članice završe proceduru oko utvrđivanja detalja.
Ona je rekla da Kosovo ne traži sankcije, jer svaka država članica ima pravo veta u Savetu EU i izrazila uverenje da bi ga bar jedna država upotrebila, ne precizirajući tačno koja.
Evropska komisija, dodala je Osmani, ima pravo i nadležnost da uvede političke i finansijske mere za koje nije potrebno odobrenje Saveta.
EU je saopštila da se čeka završetak istrage kosovskih vlasti o dešavanjima u Banjskoj, te da se tek tada mogu preduzeti mere i koraci.
Očekuje se da će Evropski parlament 19. oktobra odobriti rezoluciju koja će, prema izvorima Radija Slobodna Evropa u EU, zahtevati uvođenje kaznenih mera protiv Srbije.
Naoružana grupa Srba je 24. septembra napala policiju Koosva u mestu Banjska kod Zvečana, kada je poginuo narednik Afrim Bunjaku. Policija Kosova je potom u razmeni vatre ubila trojicu napadača srpske nacionalnosti.
- EU poručila Srbiji da kad postoji volja, postoje i načini kako sarađivati u istrazi napada u Banjskoj
- Ellis: Potrebna je međunarodna istraga o napadu u Banjskoj
Osmani je na konferenciji u Prištini rekla da postoje četiri elementa koji "odgovornost za napad vode od komandne linije do predsednika Srbije (Aleksandra Vučića)".
Prvi se, prema njenim rečima, odnosi na finansiranje grupe koja je napala policiju, drugi na oružje koje je upotrebljeno, treći na obuku pripadnika te grupe i četvrti na političke veze same Srbije sa osobama koje su predvodile napad.
Milan Radoičić, bivši potpredsednik najveće stranke kosovskih Srba - Srpske liste - preuzeo je 29. septembra odgovornost za organizaciju i napad u Banjskoj. Potom je od strane srpskih organa priveden i saslušan 3. oktobra, a dan kasnije Viši sud je doneo odluku da pusti Radoičića iz pritvora, uz meru zabrane napuštanja teritorije Srbije.