Kurti se pita koji to sudija pušta u kućni pritvor Pantića
Premijer Kosova Aljbin Kurti je na konferenciji za medije posle sednice Vlade rekao da nije upoznat sa sudskom procedurom kroz koju prolazi Dejan Pantić. On je, međutim, pitao koji bi tužilac odobrio zahtev za određivanje kućnog pritvora za osobu koja je, prema njegovim rečima, "optužena za terorizam".
"Ono što sam čuo je da bi, pošto je štrajkovao glađu i imao problema sa srcem, mogao da bude poslat u bolnicu, što je razumljivo. Da li je to razumno, odlučuje sud. Dakle, sudija za prethodni postupak u slučaju da to zatraži tužilac", rekao je Kurti.
"Pa, imate optužbu za terorizam i šaljete tu osobu u kućni pritvor. Jako me zanima ko je tužilac koji podnosi ovaj zahtev i ko je sudija za prethodni postupak koji to odobrava", dodao je on.
KFOR pozvao da se izbjegne bilo kakva eskalacija
Misija NATO-a na Kosovu KFOR pozvala je da se izbegnu potezi koji mogu dovesti do eskalacije napetosti na Kosovu.
U saopštenju su naveli kako KFOR podržava dijalog između svih strana u cilju smirivanja napetosti na severu zemlje.
"Najvažnije je da svi uključeni izbjegavaju bilo kakvu retoriku ili radnje koje mogu izazvati napetosti i eskalirati situaciju", rekao je general bojnik Angelo Michele Ristuccia u izjavi, prenosi Reuters.
"Rješenja treba tražiti dijalogom", dodao je.
Vojska Srbije će reagovati ako naredi predsednik
Vojska Srbije će reagovati ako to naredi predsednik države, izjavio je ministar odbrane Miloš Vučević 28. decembra.
"Ne želim da priželjkujem te momente, ali postoje jasne odluke i pravila kada Vojska Srbije reaguje", izjavio je on za Radio televiziju Srbije (RTS).
Zaista ne pretimo, ali puška nije prazna- kaže ministar odbrane.
Izjavio je da građani Srbije ne treba da budu uplašeni i da je država spremna za dogovor, ali da "on ne znači pomeranje crvenih linija koje je Srbija definisala".
"Crvena linja je da nema novog pogroma. Ako međunarodna zajednica želi da se ovo vrati u format dijaloga i političkog dogovora mora prestati sa nizom iracionalnih i jednostranih poteza administracije Aljbina Kurtija", rekao je ministar odbrane.
Dodao je i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao otvorenu liniju komunikacije sa predstavnicima zemalja Kvinte, gde je preneo stavove Srbije da se traži politički dogovor koji "mora da pruži sigurnost za Srbe" na Kosovu. Kako je rekao, vojska i policija nisu samo na "administrativnoj liniji" sa Kosovom, već na raznim lokacijama, ali da "sve pozicije ne može da otkriva".
"Tu su i specijalne brigade, vazduhoplovstvo, artiljerija...Nije to ništa spektakularno, a opet je dovoljno da onima koji nisu dobronamerni prema našoj državi bude jasno da se Srbija ne igra i da ne preti praznom puškom. Zaista ne pretimo, ali puška nije prazna", ukazuje Vučević.
Zbog Pantića su blokade prema Jarinju i Brnjaku
Dejan Pantić, bivši kosovski policajac, uhapšen je 10. decembra na graničnom prelazu Jarinje. Kosovske vlasti ga sumnjiče da je organizovao "teroristički napad" 6. decembra na zvaničnike Centralne izborne komisije Kosova.
Hapšenje Pantića bilo je povod za podizanje barikada na severu Kosova. Barikade su postavili neki lokalni Srbi, blokirajući ceste koje vode prema dva granična prelaza, Jarinje i Brnjak, koji povezuju Kosovo sa Srbijom.
Zbog podizanja barikada, vlasti su potvrdile da se Pantić nalazi u policijskoj stanici kod Jarinja. Kosovo je zatražilo pomoć Misije Europske unije na Kosovu za vladavinu prava (EULEX) za transfer Pantiqa.
Facebook Forum