Stoltenberg: Nasilje ugrožava evroatlantske težnje
Šef NATO-a Jens Stoltenberg najavio je da će Severnoatlantska alijansa povećati broj vojnika na Kosovu za 700, u okviru svoje Misije KFOR.
On je na konferenciji za novinare sa norveškim premijerom Jonasom Garom Storeom osudio napade koji su se dogodili na pripadnike KFOR-a u ponedeljak na severu Kosova i ocenio da su oni "neprihvatljivi".
"Odlučili smo da iz Operativnih rezervnih snaga uputimo dodatnih 700 vojnika na Zapadni Balkan i da podignemo spremnost dodatnog bataljona rezervnih snaga na visok nivo, kako bi mogli da budu raspoređeni, ako se ukaže potreba", rekao je.
Prema Stoltenbergovim rečima, nasilje vraća Kosovo i ceo region unazad te ugrožava evroatlantske težnje.
Priština i Beograd moraju da preduzmu konkretne korake da smanje tenzije, da se uzdrže od neodgovornog ponašanja i da se uključe u dijalog uz posredovanje EU, kao jedinog načina za dugoročni mir.
Analiza RSE o Dodikovim tvrdnjama
Mirovna misija NATO-a na Kosovu saopštila je da u ponedeljak tokom intervencije u Zvečanu povređeno 30 vojnika KFOR-a, njih 19 iz mađarskog i 11 iz italijanskog kontingenta.
"Oni su zadobili višestruke povrede, uključujući lomove i opekotine od improvizovanih eksplozivnih i zapaljivih naprava", navodi se u saopštenju.
KFOR je naveo da je trupe napala sve agresivnija masa te da su u ovom slučaju odgovorile na ničim izazvane napade nasilne i opasne gomile, dok su svoj mandat UN-a izvršavale na nepristrasan način.
Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik je dan kasnije, u utorak, izjavio da je "neprimerena reakcija pripadnika KFOR-a prema demonstrantima na severu te države".
U objavi na zvaničnom Twitter profilu, Dodik je naveo da su pripadnici Mirovne misije NATO-a delovali "neprimereno prema golorukom srpskom narodu" te za cjelokupnu situaciju okrivio međunarodnu zajednicu.
Načelnik Generalštaba Srbije obišao vojnike na terenu
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović obišao je jedinice Vojske Srbije, kojima je naređena borbena gotovost zbog tenzija na severu Kosova.
Iz saopštenja nije poznato gde je general Mojsilović posetio jedinice koje su, kako se navodi, "preventivno razmeštene", niti gde su nastale fotografije.
Vojska Srbije se nalazi u najvišem stepenu borbene gotovosti od 26. maja, kada su izbile tenzije na severu Kosova.
Kako je navelo Ministarstvo odbrane Srbije, vojska, zajedno sa drugim snagama bezbednosti Srbije "prati razvoj situacije na terenu".
"General Mojsilović je tokom obilaska sagledao razmeštaj jedinica i organizaciju života i rada na matičnim i izdvojenim lokacijama i uverio se da su pripadnici Vojske Srbije spremni, motivisani i potpuno obučeni da brzo i odlučno izvrše sve zadatke koji se pred njih postave", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je načelnik Generalštaba poručio da će Vojska učiniti "sve što je u njenoj moći da bude u funkciji mira i bezbednosti građana Srbije".
KFOR i Srbi koji protestuju da 'omoguće nesmetan rad novinarima'
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je Misiju NATO-a na Kosovu (KFOR) i Srbe koji protestuju na severu Kosova da omoguće nesmetan rad novinarskim ekipama.
UNS u saopštenju navodi da su maskirane osobe u Leposaviću napale grupu novinara koji su izveštavali na albanskom jeziku.
"Maskirani napadači su ih gađali jajima i onemogućavali da snimaju skup ispred opštinske zgrade. Kamenicama su polomljena vetrobranska stakla automobila televizije Panorama i vozila kanala A2, a, kako su srpskim kolegama javili novinari albanskih redakcija u metežu je polomljen objektiv kamere snimatelju TeVe1", navodi se u saopštenju.
UNS je podsetio da je dan ranije novinar Tanjuga Dimitrije Mirković povređen kada mu je šok-bomba pala pod noge u blizini zgrade opštine Zvečan, gde su se okupljeni Srbi sukobili sa pripadnicima KFOR-a.
Novinsko udruženje je pozvalo KFOR i demonstrante da "slede primer žene iz Zvečana koja je ispred zgrade opštine kuvala kafu novinarima medija na srpskom i albanskom jeziku".
Facebook Forum