Zoran iz Gračanice, opštine sa srpskom većinom na centralnom Kosovu, 12. oktobra nije mogao da podigne penziju jer, kako su mu rekli u pošti, nema para.
"Nema sada čime da kupiš namirnice, veresiju niko ne daje", kaže on za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ni 13. oktobra u jutarnjim satima nije uspeo da podigne novac.
Penzija mu je oko 40.000 dinara, što je oko 350 evra. Od tih para, kako kaže, živi troje članova njegove porodice.
"Čekali smo, nema para, sve je blokirano. Svi penzioneri nezadovoljni, utučeni, teško je bez para", dodaje Zoran.
Srbi na Kosovu penzije primaju u okviru sistema Srbije pa im se tako isplaćuje u dinarima, zvaničnoj valuti Srbije.
U međuvremenu jedna penzionerka iz Severne Mitrovice je za RSE navela da je isplata u ovom gradu na severu Kosova počela 13. oktobra.
Osim penzija, u dinarima se isplaćuju i plate radnicima koji rade u institucijama Srbije na Kosovu, dečiji i materinski dodatak, te socijalna pomoć.
Ova primanja je moguće podići u Pošti ili na bankomatima Poštanske štedionice, koje rade u okviru sistema Srbije.
Takođe, u srpskim sredinama na Kosovu svoje ekspoziture ima i NLB Komercijalna banka, u kojima je moguće imati dinarske račune.
Zašto nema dinara?
U srpskim sredinama na Kosovu je, pored evra, u upotrebi i dinar. U četiri opštine na severu Kosova, Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, i cene u prodavnicama su označene u dinarima.
U poslednjih nekoliko godina praksa je bila da se novac (dinari) iz Srbije uvozi preko Jarinja, jer je ovaj prelaz najbliži Leposaviću, gde se nalazi predstavništvo, odnosno trezor Narodne banke Srbije (NBS).
Međutim, Jarinje je zatvoreno od 24. septembra, kada je grupa uniformisanih i naoružanih Srba napala policiju Kosova u Banjskoj, opština Zvečan. Tada je poginuo narednik Afrim Bunjaku, dok je policija potom ubila trojicu napadača.
Tada je bio zatvoren i Brnjak, drugi granični prelaz na severu Kosova, ali je on otvoren 4. oktobra. Međutim, Jarinje je i dalje zatvoreno zbog "pretrage terena" nakon napada u Banjskoj.
Iz policije Kosova nisu odgovorili na upit RSE kada se očekuje završetak pretrage terena i otvaranje Jarinja za ulazak. Za sada je preko ovog prelaza moguće izaći sa Kosova, ali ne može da se uđe.
Limitirano podizanje novca na bankomatima
RSE je 13. oktobra ispred ekspoziture NLB Komercijalne banke u Gračanici video da je kompanija za prevoz novca “Henderson” dovezla dinare.
Pojedini meštani sa kojima je RSE potom razgovarao, potvrdili su da su uspeli da podignu novac sa bankomata, ali strahuju da će za par dana biti ponovo prazni.
RSE nije uspeo da potvrdi da li su dinari kojima je dopunjen bankomat uvezeni iz Srbije preko nekog drugog prelaza ili je dopremljen iz trezora Narodne banke Srbije u Leposaviću.
S druge strane, na bankomatima banke Poštanska štedionica u Severnoj Mitrovici je od 12. oktobra moguće podići 10.000 dinara u jednoj transakciji, što je oko 80 evra.
Inače, ranije je limit na dnevnom nivou na bankomatima Poštanske štedionice bio 50.000 dinara (oko 450 evra), dok za podizanje novca na šalteru limita nije bilo.
Meštanka Severne Mitrovice, koja je želela da ostane anonimna, za RSE kaže da je 12. oktobra na jednom od dva bankomata Poštanske štedionice u Severnoj Mitrovici pokušala da podigne novac, ali da je na ekranu pisalo "pogrešan iznos".
"Na drugom bankomatu su mi ljudi, koji su podizali sredstva, rekli da je iznos limitiran na 10.000 dinara. Odlučila sam da novac podignem na šalteru, ali su mi saopštili da je i tu moguće podići samo 10.000 dinara", kaže ona.
Novac je potom probala da podigne i u Zvečanu, gde Poštanska štedionica takođe ima svoju ekspozituru, ali novca u bankomatu nije bilo, iako je i na njemu bili limitirano podizanje novca.
"Na šalteru je ipak bilo moguće podići do 50.000 dinara", dodaje.
RSE se obratio NLB Komercijalna banci, Poštanskoj štedionici i Pošti Srbije s upitom zbog čega poslednjih nekoliko dana nema dinara za isplatu u srpskim sredinama na Kosovu, te da li se zna koliko dugo će biti "nestašice" dinara, ali odgovor nije stigao.
Nojkić: Problem rešiv, neophodna saradnja sa kosovskim institucijama
Bivši direktor Pošte Srbije na Kosovu Ranđel Nojkić u izjavi za RSE podvlači da ovo nije prvi put da ima "nestašice dinara" ali da je taj problem "lako rešiv".
"Mi smo se organizovali na jedan potpuno drugačiji način i to smo prevazišli. Za to (prevazilaženje problema) je potrebna korektna saradnja sa institucijama u Prištini. Mi smo imali vrlo dobru (saradnju) i uvek se nalazilo alternativno rešenje da se premosti taj problem", objašnjava Nojkić.
Trenutno je dirktor Pošte Srbije na Kosovu Ivan Milojević. On je ranije ispred Srpske liste, najveće partije kosovskih Srba koja ima podršku Beograda, učestvovao u radu Vlade Kosova. Bio je direktor Kancelarije za zajednice pri kabinetu premijera Kosova, te ministar za regionalni razvoj.
RSE je pokušao da stupi u kontakt sa njim kako bi dobio više detalja oko "nestašice" dinara i saradnje sa kosovskim institucijama, ali bezuspešno.
S druge strane, Nojkić ukazuje da novac iz Srbije ne mora da uđe samo preko Jarinja, bez obzira što se trezor Narodne banke Srbije nalazi u Leposaviću.
"Potrebno je samo da se postigne dogovor (sa kosovskim vlastima), da se stupi u kontakt sa bankom Poštanske štedionice. Potrebna je samo jedna aplikacija, da se to dogovori i sa ovima u Beogradu, hoću da kažem da je problem rešiv, ali da je potrebno angažovanje zaposlenih, da se predloži rešenje", dodaje dalje on i ponavlja kako su to "tehnička pitanja".
Nojkić ističe da je neophodna saradnja institucija Srbije sa kosovskim vlastima, te da je to ranije bila "redovna praksa".
"Mi smo redovno komunicirali, kada god je nastajao nekakav problem mi smo išli i sa njima (kosovskim vlastima) smo se dogovarali kako da prevaziđemo. Pri tome nismo kršili zakone Kosova, ali smo imali saradnju. Saradnja sa kosovskim institucijama za celokupan život Srba na Kosovu je neophodna", zaključuje Nojkić.
Pre problema sa "nestašicom dinara", zdravstvene institucije u srpskim sredinama na Kosovu su upozorile i na "nestašicu lekova i medicinskog materijala". Zdravstvo u srpskim sredinama na Kosovu takođe radi u sistemu Srbije.
Međutim, iz Ministarstva zdravlja Vlade Kosova su demantovali ove navode uz obrazloženje da nije odbijen nijedan zahtev "za donacijom" medicinskih proizvoda iz Srbije, namenjen zdravstvenim institucijama u opštinama sa srpskom većinom.
Facebook Forum