Miroslav Radomirović iz Severne Mitrovice, opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na severu Kosova, kaže kako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na izborima 17. decembra dobio "apsolutnu podršku" Srba sa Kosova ali da niko u njegovom gradu ne zna "ko su ti koji su glasali za njega".
Tvrdi kako njegovi sugrađani Vučića pominju samo u "negativnom smislu" zbog svih dešavanja i kriza na severu Kosova u poslednjih godinu dana.
"Osećamo toliku tugu i ljutinu što nismo mogli da glasamo ovde (na teritoriji Kosova), nego u Rašku. Bolje da niko od nas nije otišao tamo da glasa", zaključuje on u izjavi za Radio Slobodna Evropa.
Vlada Kosova nije dozvolila održavanje srpskih izbora bez direktnog zahteva zvaničnog Beograda. Tako su 17. decembra Srbi sa Kosova, neki organizovano autobusima a neki privatnim vozilima, glasali u pograničnim gradovima u Srbiji: Kuršumliji, Raškoj, Vranju i Tutinu.
Prema poslednjim preliminarnim rezultatima Republičke izborne komisije Srbije, u ovim gradovima je svoje pravo glasa ostvarilo oko 25 odsto ili 23.878 birača sa Kosova.
Gotovo 72 odsto ili oko 17.000 je svoje poverenje dalo listi "Srbija ne sme da stane" na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Na gotovo isti procenat podrške Srba sa Kosova se u izbornoj noći 17. decembra pozvao i sam Aleksandar Vučić.
Izborna lista "Ivica Dačić – premijer Srbije" je dobila oko 9 odsto glasova birača sa Kosova a lista "Srbija protiv nasilja" 4.36 odsto, pokazuju takođe podaci Republičke izborne komisije Srbije.
Podrška Vučiću na prošlim izborima
Na prošlogodišnjim predsedničkim izborima u aprilu, Aleksandar Vučić je imao za oko 10 odsto veću podršku, odnosno dobio je oko 80 odsto glasova Srba na Kosovu, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku Srbije. Tada je na birališta izašlo skoro 20.000 birača ili 20 odsto od ukupnog broja, a za Vučića je glasalo 15.851.
Aprila 2022. su održani i parlamentarni izbori na kojima je lista "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" dobila oko 12.000 glasova birača sa Kosova ili oko 64 odsto.
Šta još kažu građani sa Kosova?
Radovan iz Severne Mitrovice smatra da je Vučić ranijih godina "bio ubedljiviji" kada je u pitanju biračko telo na Kosovu.
"Narod je nezadovoljan, teško se živi, politika je ušla u svaku kuću, u jednu porodicu ima razdora. Drugo, penzioneri jako bedno žive, skupoća je sve veća, deca nemaju gde da rade", kaže on.
Ipak napominje da "ni Vučić nema čarobni štapić" ali da "više ne znamo šta da mislimo".
S druge strane, Dragica, takođe iz Severne Mitrovice, smatra da Vučić ima apsolutnu podršku Srba sa Kosova, te da se "nada boljoj budućnosti".
Sličan stav iznosi i Momirka iz Gračanice, opštine sa većinskim srpskim stanovništvom kod Prištine.
Prema njenoj oceni, ovi preliminarni rezultati pokazuju zapravo "da Srbi sa Kosova veruju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću", te izražava nadu da će on "nastaviti sa dobrom politikom".
"Očekujem da bude i bolje, krenulo je na bolje, ali ne može sve odjednom", kaže ona.
Dragan pak ne vidi bolju perspektivu i konstatuje kako je za Srbe sa Kosova "postala rutina" da glasaju za Vučića i Srpsku naprednu stranku.
Na pitanje šta očekuje kaže "apsolutno ništa" ali da bi "voleo da na Kosovu opstanu institucije Srbije".
Kako glasaju Srbi sa Kosova?
Politikolog Ognjen Gogić u izjavi za RSE ukazuje kako Srbi sa Kosova generalno glasaju za vladajuću stranku u Srbiji, te u tom kontekstu kaže da i Vučić svakako ima većinu podrške naroda na Kosovu.
"Ali s druge strane, ipak treba imati u vidu okolnosti pod kojima se ovo glasanje odvijalo. Tu nisu Srbi sa Kosova specifični već generalno na nivou Srbije možemo da dovedemo u pitanje izborne uslove i u kojoj meri se građani slobodno opredeljuju na izborima", navodi Gogić.
Dodaje kako Srbi na Kosovu nisu ni imali mogućnost da pokažu svoju naklonost opoziciji jer "finansijski zavise od Beograda".
U srpskim sredinama na Kosovu funkcionišu institucije Srbije a zaposlenima se plata izdvaja iz budžeta Vlade Srbije. RSE je 14. decembra pisao o saznanjima da su se ove institucije "angažovale" kako bi se obezbedila podrška Aleksandru Vučiću.
Takođe, direktor Kliničko bolničkog centra (KBC) Zlatan Elek je 7. decembra javno podelio preko 200 ugovora na neodređeno vreme, odnosno preko 200 radnika je primljeno u stalni radni odnos.
Elek je inače krajem oktobra izabran za predsednika Srpske liste, najveće partije Srba na Kosovu koja ima podršku Srpske napredne stranke. Tokom dodele ugovora, zaposlene KBC-a je pozvao da 17. decembra "budu jedinstveni" i da ne dozvole da Srbija stane.
RSE je pokušao da dobije komentar od Eleka na rezultate izbora, ali bezuspešno. On je u međuvremenu za lokalne medije rekao da ga rezultati nisu iznenadili jer "Srbi sa Kosova veruju predsedniku Vučiću".
Hoće li se menjati politika prema Kosovu?
Politikolog Ognjen Gogić napominje da će Srbija i nova Vlada morati da realizuju svoje obaveze iz dijaloga sa Kosovom o normalizaciji odnosa, koji se vodi posredstvom EU.
S druge strane, kako veruje, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na neki način izborima pokušao da "kupi vreme" kako bi izbegao punu implementaciju Sporazuma o normalizaciji odnosa na predlog EU.
Ovaj dokument su obe strane prihvatile početkom godine a dogovoren je i Aneks dokument za njegovu implementaciju. Međutim, Vučić i drugi funkcioneri vladajućeg SNS-a su poručili kako ipak "nikada neće dozvoliti da Kosovo postane član Ujedinjenih nacija".
"Srbija je htela da odugovlači sprovođenje obaveza do trenutka kada pažnja međunarodne zajednice neće biti usmerena na Kosovo", kaže Gogić aludirajući na izbore u SAD i Evropskom parlamentu.
Direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković je 18. decembra rekao da Srbi sa Kosova "podržavaju državotvornu politiku predsednika Vučića i da prepoznaju njegovu istrajnu i nepokoleblјivu borbu za naše nacionalne interese na Kosovu i Metohiji".
"Država Srbija nastaviće da još snažnije ekonomski podržava naš narod u pokrajini i da se bori za mir i njihovu sigurnost", saopštio je Petković.
Inače, do objave ovog teksta, vlasti na Kosovu nisu komentarisale izborni rezultat u Srbiji.
Facebook Forum