Dostupni linkovi

Izborna komisija na Kosovu nije potvrdila Srpsku listu za izbore; Ambasada SAD 'duboko zabrinuta'

Ažurirano

Osoblje kosovske izborne komisije na biračkom mjestu u gradu Zvečanu 21. aprila 2024.
Osoblje kosovske izborne komisije na biračkom mjestu u gradu Zvečanu 21. aprila 2024.

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) u ponedeljak nije potvrdila izbornu listu partije Srpska lista za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara.

Srpska lista je najveća partija kosovskih Srba koja ima podršku Beograda.

Predstavnici vladajuće stranke, Pokreta Samoopredeljenje, usprotivili su se verifikaciji ove stranke, navodeći da ona ne priznaje državu Kosovo.

Ambasada SAD na Kosovu izrazila je zabrinutost zbog "uključivanja politički motivisanih kriterijuma u proces sertifikacije kandidata u CIK-u", pošto su članovi te komisije iz Samoopredeljenja Sami (Kurteshi) Kurteši i Aljban Krasnići (Alban Krasniqi) bili protiv potvrđivanja Srpske liste.

Predsednik Centralne izborne komisije, Krešnik Radonići (Krešnik Radoniqi), glasao je za potvrđivanje Srpske liste, dok su ostali članovi CIK-a bili uzdržani.

Kurteši je kazao da Srpska lista Kosovo nikada ne oslovljava zvaničnim nazivom – Kosovo, već Kosovo i Metohija. Dodao je da ova partija nikada nije osudila napad u Banjskoj, niti se ikada distancirala "od terorističkih akata koji su se desili na Kosovu".

Oružani napad u Banjskoj kod Zvečana na severu Kosova, kada je ubijen jedan policajac, predvodio je tadašnji potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić.

"Po mom mišljenju, ovaj javni subjekat je leglo ljudi koji su počinili i nastavljaju da čine teroristička dela. Tadašnji potpredsednik stranke koji je priznao (organizaciju napada u Banjskoj), danas živi na slobodi i još uvek organizuje terorističke akte protiv Republike Kosovo", rekao je Kurteši.

Zabrinutos ambasada

Portparol američke ambadsade u Prištini rekao je da je amabasada "duboko zabrinuta" zbog postupaka nekih članova CIK-a da se ne overi kandidatura Srpske liste.

"Zabrinuti smo zbog očiglednog uključivanja politički motivisanih kriterijuma u proces sertifikacije kandidata u CIK-u. Ovakvim postupcima narušavaju se osnovna demokratska načela slobodnih i fer izbora, jer se otvaraju vrata subjektivnom političkom uticaju na izborni proces", rekao je portparol ambasade za RSE.

On je dodao da postupci CIK-a treba da budu striktno ograničeni na pravne standarde i procedure, a sve odluke o diskvalifikaciji kandidata moraju biti zasnovane isključivo na jednakoj primeni zakona.

Dodao je da ambasada SAD poziva svaku stranku koja ima problema sa procesima CIK-a da iskoristi postojeće institucionalne mehanizme, odnosno Izbornom panelu za žalbe i pritužbe.

"Neophodno je da birači, a ne politička tela, odlučuju ko ih predstavlja", dodao je portparol ambasade.

Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rode (Jorn Rohde) izjavio je da deli zabrinutost EU i SAD u vezi sa neverifikovanja Srpske liste.

"Jednaka primena zakona za sve je neophodna. Proces sertifikacije je strogo formalna procedura koju ne treba politizovati", rekao je Rode na mreži X.

Eugen Cakoli (Cakolli) iz nevladinog Kosovskog demokratskog instituta, u izjavi za RSE ocenjuje da je Centralna izborna komisija donela odluku "suprotnu zakonu i drugim važećim propisima".

Napominje da je Kancelarija za registraciju i potvrđivanje političkih subjekata preporučila verifikaciju Srpske liste za učešće na izborima 9. februara.

"Zato smatram da je takva odluka samo za dnevnopolitičku upotrebu. U stvari, to ne donosi nikakve posledice jer će se Srpska lista sada žaliti i Izborni panel za žalbe i pritužbe će poništiti tu odluku i obavezati CIK da potvrditi (njihovo učešće)", kaže on.

Ukazuje i da se odluke Izbornog panela za žalbe, ili u drugom slučaju Vrhovnog suda, direktno primenjuju i za njih se ne glasa ponovo.

Izbori 9. februara bit će prvi redovni parlamentarni izbori koji će biti održani na Kosovu od njegovog proglašenja nezavisnosti 2008. godine.

Opozicione stranke su dugo vremena pozivale na prevremene izbore, ali ranije ove godine nisu uspele da postignu dogovor o tome kako da se održe izbori.

Srpska lista objavila je ranije da će izaći na izbore, nakon perioda bojkota političkih procesa na Kosovu.

Inače, poslanici te stranke, koja bojkotuje sjednice Skupštine Kosova od novembra 2022. godine, pojavljuju se u Skupštini jednom u šest meseci kako bi zadržali svoj mandat i obezbedili nastavak primanja plata.

Iz Srpske liste najavili su da će se predsednik te stranke Zlatan Elek obratiti javnosti u utorak, povodom "nezakonite odluke CIK-a".

Ranije učešće Srpske liste na izborima

Srpska lista je od njenog osnivanja 2013. na gotovo svim izbornim procesima na kojima je učestvovala dobijala preko 90 odsto glasova birača iz srpske zajednice.

Međutim, ova stranka je u dva navrata bojkotovala lokalne izbore u opštinama na severu Kosova nakon inicijative iz novembra 2022. da Srbi napuste sve kosovske institucije, uključujući policiju i pravosuđe, u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Povod za takvu odluku je bilo insistiranje Vlade Kosova da se ukinu tablice koje za gradove na Kosovu izdaju organi Srbije.

Lokalne izbore su tada bojkotovale i druge srpske političke partije, te su na vlast u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova došli albanski gradonačelnici.

Član CIK-a Kurteši naveo je da ne može da glasa za potvrđivanje liste stranke "koja otvoreno ne priznaje državu Kosovo, a rečenice i govore završava sa "živela Srbija".

"Kao da se izbori održavaju u Srbiji, a ne na Kosovu. Ovaj politički subjekt ne zaslužuje sertifikaciju, i ja sam protiv sertifikacije ove liste", rekao je on.

Ostali članovi CIK-a su skrenuli pažnju da Srpska lista ima pravo da se žali na ovakvu odluku, jer je Kancelarija za registraciju političkih subjekata već potvrdila da ova lista ispunjava sve kriterijume.

Arianit Eljšani (Elshani) iz Demokratske partije Kosova kazao je da deli zabrinutost, ali da je Kancelarija koju čini nekoliko institucija, kao što su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Sudski savet i slično, ocenila da Srpska lista ne krši kriterijume za potvrđivanje.

Albert Krasnići, iz nevladine organizacije "Demokratija+", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je nesertifikovanje Srpske liste "deo predizborne kampanje koju vodi Pokret Samoopredeljenje".

Prema njegovim rečima, Srpska lista ima mogućnost da se žali Izbornom panelu za žalbe i pritužbe, te ističe da smatra da će učestvovati na izborima.

"Srpska lista može da uloži žalbu u roku od 48 sati, a zatim ovaj panel ima dodatni rok od još 48 sati za donošenje odluke. Cela ova buka će trajati najviše četiri dana i siguran sam da će Izborni panel vratiti ovu odluku i obavezati CIK da sertifikuje Srpsku listu“, rekao je Krasnići.

Vučić optužio Kurtija

Nakon odluke CIK-a Kosova, na društvenim mrežama se oglasio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, navodeći da kosovski premijer Albin Kurti pokušava da odstrani Srpsku listu, kao jedinog političkog protivnika.

"Kurti uz pomoć svojih saveznika hoće da istrebi srpski narod iz južne pokrajine", naveo je, uz ostalo, Vučić u objavi na društvenim mrežama.

Vučić je, takođe, razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Ruske Federacije Sergejom Lavrovim kojeg je, kako je napisao u objavi na društvenim mrežama, kao predstavnika zemlje članice Ujedinjenih nacija informisao da "Priština, kršeći sve akte međunarodnog javnog prava, pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima".

Pored Srpske liste, za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara prijavilo se još pet političkih subjekata koji predstavljaju srpsku zajednicu.

Reč je o političkim strankama Srpska Demokratija, Srpski Narodni Pokret, Za slobodu pravdu i opstanak, Partija Kosovskih Srba i Građanska inicijativa Narodna Pravda.

Centralna izborna komisija Kosova saopštila je ranije da se ukupno 28 političkih subjekata prijavilo za certifikaciju za učešće na parlamentarnim izborima.

XS
SM
MD
LG