18.03.2019
Ako biste vidjeli ovu fotografiju na internetu, njen opis bi glasio:
"Djevojčica se pozdravlja sa svojim ocem, kojeg možda više nikada neće vidjeti."
Njena porodica je, zajedno sa brojnim drugima na silu razdvojena tokom rata na Kosovu 1999. godine.
Fotografija je nastala u Prištini, dok se autobus pun Albanaca koji su bili primorani da napuste svoje domove, kretao prema Turskoj. Međutim poslije ovog trenutka, mi ne znamo sudbinu porodice ove djevojčice.
Ali slične slike, koje su zabilježile tenzije na Kosovu prije 20 godina, alarmirale su one koji su danas poznati kao kosovski saveznici, da započnu NATO bombardovanje srpskih ciljeva.
Kosovski servis Radija Slobodna Evropa posjetio je neka od mjesta koja je bilo moguće identifikovati i razlika je jasna.
Kliknite dva puta na fotografiju ili dodirnite ikonu ispod kako biste vidjeli fotografije 'prije' i 'poslije'.
NATO intervencija je bila rezultat neuspjeha u postizanju dogovora iz Rambujea između Savezne republike Jugoslavije i delegacije koja je predstavljala većinsku albansku populaciju na Kosovu. Bombardovanje je počelo 24.03.1999. u osam sati uvečer naredbom bivšeg generalnog sekretara NATO-a Haviera Solane.
Nakon sedamdeset i osam dana bombardovanja, NATO intervencija završila se 10. juna 1999. dok je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda usvojilo rezoluciju 1244 koja je odobrila međunarodno civilno i vojno prisustvo na Kosovu.
NATO bombardovanje je završeno nakon što je postignut Sporazum iz Kumanova koji je uključivao povlačenje srpskih i raspoređivanje NATO snaga na Kosovu.
Međunarodne mirovne snage KFOR, predvođene NATO-om ušle su 12. juna 1999. na Kosovo.
Pored KFOR-a, Misija privremene uprave Ujedinjenih naroda na Kosovu (UNMIK) počela je svoju misiju na određeno vrijeme.
Trupe KFOR-a imale su 50.000 pripadnika iz 69 zemalja uključujući i članice NATO-a.
Misija KFOR-a je bila sastavljena od pet regionalnih multinacionalnih brigada: američke, engleske, francuske, njemačke i italijanske.
Smatra se da je 13.518 osoba stradalo tokom rata na Kosovu, od toga 10.794 Albanca i 2.197 Srba i pripadnika druge nacionalnosti.
Prema podacima Vladine komisije za nestale osobe Kosova, 1.647 osoba, većinom Albanaca se još uvijek vodi nestalim.
Đakovica, sa 1.214 stradalih, se smatra gradom sa najviše žrtava na Kosovu.
Od kada su NATO trupe ušle na Kosovo, Oslobodilačka vojska Kosova (OVK) je zvanično rasformirana i hiljade njenih članova se pridružilo Kosovskom zaštitnom korpusu, civilnom tijelu za zaštitu u vanrednim situacijama koje je zamijenilo OVK. Ova jedinica je postojala do kraja 2009. godine kada su formirane Sigurnosne snage Kosova, koje su transformisane 2018. godine u vojsku.
U saradnji sa međunarodnim organima Kosovo je izgradilo svoje institucije, koje su potom 17. februara 2008. proglasile nezavisnost Kosova.