Dostupni linkovi

Šta se zna o novoj grupi Avganistanaca na Kosovu?


Prva grupa Avganistanaca koja je stigla na Kosovo u koordinaciji sa američkom Vladom, avgust 2021.
Prva grupa Avganistanaca koja je stigla na Kosovo u koordinaciji sa američkom Vladom, avgust 2021.

Od 13. oktobra na Kosovu je nastanjeno 68 državljana Avganistana, ali koordinacija njihovog stanovanja nije obavljena sa američkom vladom, kao ranije.

Odgovarajući na pitanja Radija Slobodna Evropa o njima, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Kosova je saopštilo da je "zahtev za njihovu privremenu zaštitu podnela organizacija Infinitus Salvator, registrovana u Sjedinjenim Državama".

"Uz puno poštovanje procesa, ali i ličnih podataka osoba koje smo prihvatili, ne možemo dati njihove lične podatke niti njihovu lokaciju", saopštio je MUP.

Prema navodima MUP-a, nova grupa Avganistanaca "ima pravo neograničenog kretanja" na Kosovu, za razliku od prvih koji su u početku imali ograničeno kretanje.

Na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE) u vezi sa ovim slučajem, iz američkog State Departmenta u kazali da sa Vladom Kosova rade direktno "na pronalaženju trajnog rešenja za nekoliko preostalih Avganistanaca koji su prethodno dovedeni na Kosovo i koji su pod brigom Sjedinjenih Država".

State Department ništa drugo nije rekao o posljednjoj grupi Afganistanaca.

Čime se bavi organizacija Infinitus Salvator?

Infinitus Salvator na svojoj web-stranici navodi da je neprofitna organizacija registrovana u Sjedinjenim Državama.

Sa sedištem u državi Georgiji, Infinitus Salvator "posluje širom sveta, sa misijom da osigura bezbednost i dobrobit onih koji su u opasnosti".

Navodi se i da ke Avganistan deo njenih programa "bezbednosti ljudi".

U okviru ovih programa, Infinitus Salvator kaže da je, radeći sa nekoliko partnera, obezbedio, između ostalog, usluge evakuacije, siguran smeštaj i bezbedan prevoz za avganistanske državljane, nakon što su talibani preuzeli Avganistan od avgusta 2021.

"Više od 550 ugroženih Avganistanaca je evakuisano u susedne zemlje i šire", navodi se na web-stranici organizacije, na kojoj se ističe i da se takvi napori za preseljenje Avganistanaca nastavljaju "bez prekida".

"Drugi programi bezbednosti ljudi uključuju Ukrajinu i Haiti", takođe navodi organizacija.

Dolazak nove grupe avganistanskih državljana na Kosovo je najavio ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) na Facebooku 13. oktobra.

"Na osnovu odluke 220. sednice Vlade Republike Kosovo o obezbeđivanju privremene i trenutne zaštite pojedinim građanima Avganistana i njihovim porodicama, Ministarstvo unutrašnjih poslova danas je u okviru ovog procesa primilo i smestilo njih 68", napisao je Svečlja.

Nije rekao da li se očekuje dolazak i drugih u okviru ovog aranžmana.

Kosovo je prihvatilo skoro 2.000 Avganistanaca nakon što su talibani preuzeli vlast u toj zemlji u leto 2021. godine.

Tada je njihovo preseljenje obavljeno na zahtev Washingtona.

Dogovor je bio da ostanu na Kosovu dok se ne završi procedura verifikacije, da bi se potom preselili u Sjedinjene Države.

I dok je većina njih već napustila Kosovo, iz MUP-a za RSE kažu da "mali broj njih" i dalje ostaje na Kosovu, ali nisu precizirali koliko.

MUP je saopštio da Avganistanci koji su stigli 13. oktobra imaju privremeni boravak na Kosovu i da su u proceduri za prelazak u druge zemlje.

"Vreme njihovog boravka zavisiće od razvoja ovih procedura", rekli su iz MUP-a i dodali da su četiri osobe iz ove grupe otputovale 16. oktobra u drugu državu, koja će im, kako je rečeno, ponuditi stalni boravak.

Šta tačno uključuju procedure za ovu grupu i za koje države je namenjena – nije jasno.

Procedure za one koji su dobili azil na Kosovu preko Vlade SAD-a uključivali su bezbednosnu proveru i ispunjavanje određenih zdravstvenih kriterijuma – među njima i imunizaciju.

Prema izveštajima, oni su uglavnom bili saradnici SAD-a i NATO-a tokom njihovog prisustva u Afganistanu od 2001. do 2021. godine.

U januaru 2022, američki list Wall Street Journal je objavio da neki Avganistanci evakuisani na Kosovo rizikuju da im bude odbijen ulazak u Sjedinjene Države, zbog sumnje da su povezani sa talibanima i drugim terorističkim grupama.

Govoreći o onima koji su i dalje na Kosovu, MUP navodi da ulaže "stalne napore" sa američkim vlastima, "da obezbede zemlje koje im nude stalni boravak".

"Za vreme boravka u Republici Kosovo, Vlada SAD-a brine o svima njima", rekli su iz MUP-a Kosova za Radio Slobodna Evropa.

Prema podacima Ujedinjenih naroda, do kraja 2023. godine, broj avganistanskih izbeglica prijavljenih na globalnom nivou je bio 6,4 miliona.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG