Sjedinjene Američke Države će uložiti 3,2 milijarde dolara za razvoj antivirusnih pilula protiv COVID-19 i drugih opasnih virusa koji bi mogli da u budućnosti izazovu pandemije.
Glavni američki stručnjak za infektivne bolesti, doktor Entoni Fauči, najavio je ovu investiciju tokom obraćanja u Beloj kući, predstavljajući novi "antivirusni program protiv pandemije". Program je namenjen razvoju lekova protiv bolesti koje izazivaju potencijalno opasni virusi, kao što je korona virus.
Pilule protiv COVID-19, koje bi se koristile da se ublaže simptomi posle inficiranja, u procesu su razvoja i u zavisnosti od toga kad će biti završena klinička ispitivanja, mogle bi da počnu da se proizvode i do kraja godine.
Fauči je rekao da će se preko novog programa ubrzati ispitivanja koja su već u toku kako bi se došlo do lekova za COVID-19, ali i da će se raditi na inovativnim novim terapijama za druge viruse.
"Malo lekova postoji za mnoge viruse koji imaju pandemijski potencijal", rekao je Fauči ali i dodao da vakcine ostaju ključne u borbi Sjedinjenih Država protiv pandemije.
SAD su do sada odobrile jedan antivirusni lek protiv COVID-19, remdesivir, i dozvolile hitnu upotrebu tri kombinacije antitela koje pomažu imunom sistemu u borbi protiv virusa. Ovi lekovi moraju se pacijentima davati intravenozno u bolnicama ili klinikama.
Zdravstveni zvaničnici, uključujući Faučija, traže jednostavnije lekove u vidu pilula koje bi pacijenti sami mogli da uzimaju. Neki proizvođači lekova testiraju takve lekove, ali prvi rezultati kliničkih ispitivanja se očekuju tek za nekoliko meseci.