Crna Gora zabranila putovanja u pojedine zemlje
Crnogorski ministar zdravlja Kenad Hrapović izjavio je da Crnoj Gori preti gotovo izvesna pojava korona virusa, najavio set novih mera i preporučio prekid većih javnih okupljanja. U Crnoj Gori se već dva meseca održavaju protesti zbog Zakona o slobodi veroispovesti kojima dva puta nedeljno prisustvuju desetine hiljada vernika i građana.
Kako je saopšteno na konferenciji za medije, uveden je novi set mera kako bi se sprečila pojava korona virusa.
"Zabranjena su putovanja u najviše pogođena područja, u Italiju, Španiju, provinciju Hubei u Kini i Južnu Koreju. Zabranjeni su ulasci stranaca iz istih zemalja. Crnogorski državljani koji su se vratili iz navedenih zemalja biće u kućnom karantinu dve nedelje. Odlaže se odlazak ekskurzija u inostranstvo”, naveo je on.
Set mera podrazumeva i da sportski događaji budu bez publike.
Hrapović je istakao da je iz Montefarma naručeno preko 400.000 hirurških maski.
Epidemiolog Senad Begić je rekao da se pod nadzorom nalazi 371 osoba u Crnoj Gori, prenosi Beta.
"Broj testiranih osoba je 39, ta brojka spram broja stanovnika je mnogo veća stopa nego u državama u okruženju. Nijedan sistem bez angažovanja cijelog društva ne može izaći na kraj sa novim virusom", rekao je on.
WHO uskoro šalje dodatne testove i zaštitnu opremu za BiH
Predstavnik Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Bosni i Hercegovini Mirza Palo najavio je kontingent lične zaštitne opreme za zdravstvene profesionalce u Bosni i Hercegovini i drugi kontingent od hiljadu testova s reagensima za korona virus.
"Radi se oko 400 kg zaštitne opreme koja dolazi iz našeg globalnog centra u Dubaiju. To će biti raspoređeno. Naredne sedmice poslat ćemo i drugi kontingent od hiljadu testova, s reagensima za korona virus", naglasio je u izjavi novinarima u Sarajevu.
Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić naglasio je da će se pratiti situacija te dodaje 'spremni smo pružiti adekvatan odgovor, naravno uz pomoć WHO'.
Po njegovim riječima, preteći epidemiološku situaciju u državama okruženja 'očekivati je da se i kod nas poveća broj slučajeva'. Ističe da je na primjeru prvog potvrđenog slučaja korona virusa u FBiH vidljivo da je zdravstveni sustav reagirao na pravi način, te da će tako biti i u buduće.
"Preporučam da se svi ponašamo odgovorno jer u ovoj situaciji svi moramo biti odgovorni prema sebi, a i prema zajednici da ne bismo proširili tu bolest", naglasio je. Dodaje da je moguće i pokretanje postupka prekršajne i kaznene odgovornosti za one koji se ne budu pridržavali mjera.
Ministar je optimistično kazao i to da više temperature zraka smanjuju mogućnost da se virus širi.
Stručnjaci stanovništvo podsjećaju da pridržavanje preporuka znači ličnu i zaštitu ljudi oko sebe od virusa koji izazivaju prehladu, gripu i COVID-19.
Ruke treba često i temeljito prati sapunom i vodom (najmanje 20 sekundi) ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi alkohola (min.69 posto). Potrebno je držati distancu od najmanje jedan metar između ljudi, posebno onih koji kašlju i kišu. Izbjegavati dodirivanje očiju, nosa i usta rukama. Prilikom kašljanja ili kihanja treba prekriti usta i nos (unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom), nakon korištenja odmah baciti maramicu u kantu za otpatke i oprati ruke.
Državljanka BiH u Italiji: Sve me podsjetilo na početak rata
"Sve me podsjetilo na početak rata u Bosni i Hercegovini. Osjetila sam se zatvorenom i pomislila prvo na mogućnost obavljanja osnovnih potreba i kretanja", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Bosanka Dževdana Muratović, komentarišući odluku italijanskog premijera Giuseppea Contea (Đuzepe Konte) 9. marta da uvede mjere ograničenog kretanja širom Italije.
"Djeca su od danas kod kuće, ali do prije nekoliko dana su radile sportske dvorane, teretane i bazeni, što je bila pogrešna odluka, jer su mnoge mame vodile djecu na bazen. Isto tako, jučer su bili otvoreni svi kafići i barovi, gdje su se okupljali mladi, jer su škole zatvorene. Sinoć je premijer Vlade naglasio kako je to nepravilno i da se od danas zatvaraju i ti objekti", kaže Dževdana.
Ostatak teksta pročitajte ovdje.
Radončić dobio podršku da uvede privremene zabrane ulaska u BiH
Ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić dobio je podršku da uvede zabranu ulaska u BiH građanima koji dolaze iz najpogođenijih zemalja.
“Data je preporuka ministru sigurnosti da uvede privremenu zabranu ulaska u BiH za strane državljane koji dolaze iz područja sa intenzivnom transmisijom korona virusa. To se odnosi na osobe koje su boravile u Italiji, te pojedinim provincijama Narodne Republike Kine, Južne Koreje i Irana”, saopšteno je nakon sastanka u Sarajevu predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, ministara sigurnosti i civilnih poslova u Vijeću ministara BIH, te entitetskih predsjednika vlada.
Razmatrane su, kako je saopšteno, dodatne mjere s ciljem sprečavanja pojave širenja i suzbijanja ove zarazne bolesti.
Na sastanku je istaknuto da epidemiološka situacija u BiH nije dramatična i da nadležne institucije preduzimaju sve potrebne preventivne mjere u skladu sa preporukama epidemiologa i Svjetske zdravstvene organizacije.
Upućen je apel svim građanima da se pridržavaju instrukcija ministarstava zdravlja i zdravstvenih institucija, kao i da izbjegavaju putovanja u zemlje sa pojačanom transmisijom korona virusa.