Albanija počela vakcinaciju, doze donirala država EU
Albanija je danas počela vakcinaciju protiv korona virusa zahvaljujući donaciji 975 doza od neimenovane članice Evropske unije.
Vakcinu je među prvima primio premijer Edi Rama koji je rekao da "nema odobrenje" da kaže koja članica Unije je Albaniji dostavila prve vakcine. Albanija će glavnu kampanju vakcinacije početi sledeće nedelje.
Rama, vakcinisan posle direktora infektivnih klinika, rekao je da je primio vakcinu "ne samo da pokaže da je bezbedna, nego i da je oružje za ubijanje nevidljivog neprijatelja".
Kao i nekoliko drugih država Zapadnog Balkana, Rama se požalio da je EU zapostavila region po pitanju programa vakcinacije.
"Pokazalo se da su strategija i smer koje je EU postavila za investiranje u program kovaks (COVAX) neodređeni u vremenu. Da smo čekali kovaks, i dalje bismo čekali i niko ne zna koliko bi to trajalo", kazao je Rama.
Svetska zdravstvena organizacija je pokrenula program kovaks radi obezbedjivanja vakcine protiv korona virusa za sve zemlje, kao i pravedne raspodele vakcina među državama.
Vlada Albanije je naručila 500.000 doza vakcine kompanija Fajzer i Biontek, od kojih prvih 10.000 treba da stigne sledeće nedelje.
Osoblje četiri infektivne klinike prvo će biti vakcinisano, a zatim 23.000 preostalih zdravstvenih radnika u zemlji i osobe starije od 75 godina. Vakcinacija u Albaniji nije obavezna.
Palestinci potpisali četiri ugovora za nabavku vakcina, odobrili rusku
Palestinska uprava je danas objavila da je potpisala četiri ugovora za kupovinu vakcina protiv korona virusa, uključujući rusku Sputnjik V, koje će biti ispručene u roku od dva meseca u količinama dovoljnim za 70 odsto populacije.
Najpre će se vakcinisati zdravstveni radnici, oboleli i stari ljudi, najavio je palestinski premijer Muhamed Štajeh, objasnivši da će se imunizovati i stanovnici Zapadne obale kojih ima 2,8 miliona i pojasa Gaze, gde živi još dva miliona Palestinaca.
Palestinske vlasti koje još nisu dobile nijednu dozu vakcine nadale su se početkom januara prvoj isporuci počev od februara preko Kovaks programa (Covax) namenjenog najsiromašnijim zemljama.
Četiri ugovora u visini od 21 miliona dolara su potpisana s američkom i nemačkom kompanijom Fajzer i BioNTek, britanskom Astrazenekom i Univerzitetom Oksford, američkom kompanijom Džonson i Džonson i ruskim istraživačkim instituom Gamaleja, rekao je Frans presu zvaničnik palestinskog Ministarstva zdravlja Jaser Buzia, ali nije obelodanio koliko je vakcina kupljeno od svakog snabdevača.
Palestinska uprava nije obelodanila da li je od Izraela, gde je u toku masovna kampanja vakcinacije, tražena pomoć u nabavci vakcina.