Slovačka: PCR test za odlazak na posao
Slovaci iz regiona Nitra neće moći da rade sem ukoliko nemaju negativan test na virus korona pošto su u toj oblasti bolnice prepune pacijenata i stopa smrtnosti je veoma visoka, izjavio je 5. januara premijer Igor Matovič.
"Situacija u Nitri je veoma dramatična i dobrovoljno testiranje nije dovoljno. Na ovaj način ćemo bolje zaštititi radnike, kompanije i zdravlje ljudi", naglasio je Matovič.
U proteklih nekoliko dana u Slovačkoj je u porastu broj oboljelih i primljenih pacijenata u bolnicu, uprkos djelimičnoj blokadi.
WHO razočaran što Kina nije izdala dozvole stručnjacima za ispitivanje porijekla virusa
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus izjavio je da je veoma razočaran što kineski zvaničnici nisu završili dozvole za dolazak tima stručnjaka u Kinu radi ispitivanja porijekla korona virusa.
Ghebreyesus, koji retko kritikuje Peking, rekao je da su članovi međunarodnog tima naučnika u posljednja 24 sata počeli da kreću iz svojih zemalja za Kinu na osnovu dogovora WHO-a i kineske vlade, navodi AP.
"Danas smo saznali da kineski zvaničnici još nisu završili neophodne dozvole za dolazak tima u Kinu", kazao je Ghebreyesus novinarima u Ženevi.
Naveo je da je "veoma razočaran tom viješću", s obzirom da su dva člana tima već krenula na put, dok je ostalima polazak otkazan u posljednjem trenutku.
Gotovo od početka epidemije postoje pozivi da se međunarodnim istražiteljima omogući ulazak u Kinu da utvrde kako je počela zaraza korona virusom.
Informacija o porijeklu novog korona virusa i o tome kako se prvobitno proširio mogla bi da pomogne zemljama koje se bore protiv bolesti COVID-a 19.
Posao i pandemija u Crnoj Gori: Jednima sunovrat, drugima procvat
Iako je pandemija korona virusa ugasila brojne poslove i radna mjesta, i gotovo uništila ekonomije koje se oslanjaju na turizam i usluge, pojedine profesije ne samo da su preživjele, nego su i profitirale.
Kada je izbila pandemija početkom 2019. godine, prva reakcija država, među kojima i Crne Gore, bila je uvođenje strogih epidemioloških mjera za suzbijanje širenja zaraze što je podrazumijevalo ili potpuno zatvaranje ili ograničavanje kretanja stanovništva i restrikcije u radu uslužnih djelatnosti, u prvom redu ugostiteljskih objekata - kafića i restorana.
U takvoj atmosferi gotovo potpune izolacije u prvi plan su izbile firme koje se bave dostavom i kurirske službe.
Njemačka produžava mjere zatvaranja do kraja januara
Njemačka produžava mjere zatvaranja do kraja januara i nameće nova ograničenja za virusom najviše zaražena mjesta.
Kancelarka Angela Merkel i premijeri 16 njemačkih saveznih država dogovorili su se da se za tri sedmice produži zatvaranje koje je uvedeno 16. decembra.
Kao dio produženja, društvena okupljanja širom Njemačke trebaju biti ograničena na jednog posjetioca izvan svakog domaćinstva, a osoblje i posjetioci koji ulaze u domove za starije i njegu ubuduće će morati prethodno obaviti obavezna brza testiranja na COVID-19.
Novo pravilo, koje ograničava kretanje ljudi na 15 kilometara od njihovih domova, primjenjivat će se na općine koje u roku od sedam dana zabilježe više od 200 slučajeva zaraze na 100.000 stanovnika.
Više od 70 općina, uglavnom u istočnonjemačkim pokrajinama Saksonija, Saksonija-Anhalt i Tiringija, trenutno bilježi dovoljno visok broj zaraženih da pokrenu nove mjere.