Finski avioprevoznik 'Finer' otpušta 10 posto radnika
Finski nacionalni avioprevoznik "Finer" saopštio je da će smanjiti broj zaposlenih za 10 odsto do kraja marta sljedeće godine zbog uticaja pandemije virusa korona na putovanja širom svijeta.
"Finer", koji je fokusiran na letove između Evrope i Azije, saopštio je da će oko 600 otkaza biti uručeno u Finskoj, a još 100 izvan ove zemlje. Direktor kompanije Topi Maner saopštio je da je pandemija nanijela veliku štetu industriji avionskog prevoza i da će mnogi radnici "Finera", nažalost, osjetiti i lično finansijske posljedice.
On je napomenio da je smanjenje broja zaposlenih "neophodno i neizbježno", prenio je AP.
Skoro svi svjetski avioprevoznici su obustavili letove. "Finer" je ranije već privremeno otpustio veći dio od svojih 6.500 radnika, a obim posla ove kompanije u septembru je opao za 91 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je bila prva najava permanentnih otkaza.
Gdje su u EU rasle, a gdje su padale cijene stanova?
Cene stanova u Srbiji uprkos pandemiji rastu
Posle višemesečnog zastoja, kupoprodaja nekretnina u Srbiji se pokrenula, ali uprkos očekivanjima, cenu kvadrata nije oborila epidemija korona virusa.
Tokom vanrednog stanja u martu i aprilu jeste zabeležen pad kupoprodaje stanova u Beogradu i Srbiji zbog fizičkih ograničenja, ali od maja, nakon ukidanja vanrednog stanja, prodaja nekretnina vratila se na kurs rasta.
Anita Pešić, produkt menadžerka sajta Nekretnine.rs, specijalizovanog za prodaju i iznajmljivanje nekretnina u Srbiji, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je tokom vanrednog stanja, od polovine marta do početka maja, opala ponuda nekretnina u Srbiji, ali da je nakon toga došlo do naglog porasta cena na tržištu nekretnina.
I Kaća Lazarević iz istoimene beogradske agencije za nekretnine za RSE kaže da je kupoprodaja nekretnina naglo skočila u poslednjih nekoliko meseci.
„Do 1. juna tržište nekretnina nije uopšte ni funkcionisalo“, navodi ona za RSE.
Celi tekst pročitajte ovde
Portugalija odustaje od plana da svima nametne aplikaciju za praćenje COVID-19
Iako je krajem ove nedelje trebalo da se glasa u Parlamentu Portugalije da za sve građane bude obavezno korišćenje aplikacije za mobilne telefone za praćenje COVID-19, premijer Antonio Kosta je izjavio da je potrebno bolje razmotriti tu ideju.
Aplikaciju Stayaway za praćenje COVID-19 preuzelo je 2,3 miliona građana, što je trećina vladinog cilja.
Plan premijera da upotreba aplikacije bude obavezna je oštro kritikovan, a pravni stručnjaci su upozorili da bi to čak bilo protivustavno. Pored toga se očekuje da će Parlament u petak izglasati obavezno korišćenje maski napolju za sve.