WHO smatra kao nezamislivo cirkuliranje virusa radi stvaranja imuniteta
Svjetska zdravstvena organizacije (WHO) ocijenila je kao nezamislivo da korona virus bude ostavljen da slobodno cirkulira u društvu kako bi stanovništvo, kako su to neki sugerirali, stvorilo zajednički imunitet.
"Nikada u historiji javnog zdravstva, kolektivni imunitet nije korišten kao strategija protiv neke epidemije, a još manje pandemije. To je naučno i etički problematično", izjavio je generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Više od milion ljudi u svijetu umrlo je od korona virusa od pojave te bolesti u Kini krajem decembra 2019. godine.
Ghebreyesus je rekao da svijet još ne zna dovoljno o imunitetu koji steknu oni koji su imali korona virus i dodao da su neki dva puta bili inficirani.
"Većina zaraženih stekne imunitet tokom prvih sedmica, ali još ne znamo da li je taj imunitet jak i trajan ni da li se razlikuje od osobe do osobe", dodao on.
Prema njegovim riječima, koncept zajedničkog imuniteta se koristi u nekim kampanjama vakcinacije.
Savet Evrope: Osigurati transparentnost digitalnih rešenja za borbu protiv COVID-19
Izveštaj Saveta Evrope o usklađenosti digitalnih rešenja za borbu protiv COVID-19 identifikovao je niz nedostataka u zaštiti privatnosti i ličnih podataka u nekim pravnim i tehničkim merama za sprečavanje širenja pandemije COVID-19 koje su usvojile vlade 55 afričkih, latinoameričkih i evropskih zemalja, a koje su se pridružile zaštiti podataka „Konvencija 108“.
Izveštaj „Digitalna rešenja za borbu protiv COVID-19“ procenjuje da li su digitalne aplikacije i rešenja za borbu protiv COVID-19, primenjeni ili planirani u nekih 50 zemalja sveta, uključujući Srbiju, u skladu sa principima zaštite ličnih podataka i privatnosti.
U ovom izveštaju se pozivaju vlade da osiguraju transparentnost digitalnih rešenja kako bi se obezbedilo poštivanje prava na privatnost i zaštitu podataka.
Više pročitajte ovde
Psihološka pomoć u pandemiji za obolele od raka dojke na Kosovu
Ljuljeta (Luleta) Imami iz Peći je tokom pandemije korona virusa prolazila kroz ista iskušenja kao kada joj je pre nekoliko godina dijagnostifikovan rak dojke.
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da se sa pandemijom pojavio i strah da joj se bolest može vratiti, iako je proces lečenja završen i sada jednom mesečno prima samo vitaminsku terapiju.
“Zbog toga je svima neophodna psihološka pomoć, meni je to mnogo pomoglo. Pogotovo tokom pandemije, kada si zatvorena i kada imaš sve te brige. Ja sam imala sedam hemoterapija i 25 puta sam išla na zračenje. Videla sam da mi je potrebna pomoć psihologa. Mnogo sam lakše prošla kroz sve to od nekih žena koje nisu razgovarale sa psihologom”, navodi Imami.
Više pročitajte ovde
'Slovenija već u narandžastoj fazi epidemije, potrebne oštrije mere'
Slovenija je jako blizu ulaska u "narandžastu" fazu razvoja epidemije, kad će biti potrebno proglasiti vrlo stroge mere za usporavanje širenja virusa, upozorila je danas infektolog Bojana Beović iz stručnog tima Vlade za COVID-19.
"Približavamo se granici kad će biti potrebno proglasiti najstrože mere iz trećeg paketa mera za narančastu fazu, praktično smo već u njoj", upozorila je Beović, a prenela je Hina.
Slovenačka vlada je potvrdila da je juče testirano 1.404 osoba od kojih je 169 bilo pozitivno na korona virus, a još dve zaražene osobe su umrle.
Rekordan broj novozaraženih zabeležen je dan ranije, kad ih je bilo 411 na 2.956 testiranih osoba.