Dostupni linkovi

Hong Kong: Obnovljeni letovi, izvinjenje demonstranata putnicima


Protesti na aerodromu u Hongkongu 13. avgusta
Protesti na aerodromu u Hongkongu 13. avgusta

Aerodrom u Hong Kongu ponovo je u sredu otvoren za saobraćaj nakon nemirne noći, kada su se demonstranti sukobili sa policijom, i dvodnevne blokade tokom koje je otkazano na stotine letove.

Kineski zvaničnici su okvalifikovali ovu akciju na jednom od najprometnijih aerodroma na svetu kao “skoro teroristički akt”.

Letovi se odvijaju prema rasporedu, iako su neki i dalje odloženi ili otkazani, prenosi BBC.

Nakon višednevnih prekida, uprava aerodroma saopštila je da je donela privremenu zabranu kojom demonstrantima onemogućava pristup određenim područjima.

U te delove aerodromskog kompleksa mogu da uđu samo zaposleni i putnici sa validnim avionskim kartama.

Na ovom, jednom od najprometnijih aerodroma u svetu, protesti su počeli u petak, ali su uglavnom bili mirni. Međutim, demonstranti su u utorak blokirali putnike da dođu do ulaza u avion, koristeći kolica za prevoz prtljaga kako bi blokirali prolaz, te akcijom masovnog sedenja.

Naelektrisana situacija je dodatno zaoštrena kada su se demonstranti obrušili na jednog muškarca za koga su tvrdili da je policijski agent.

Nasilje na protestima u Hong Kongu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Policijske snage u opremi za razbijanje protesta, ušle su u utorak veče u aerodromsku zgradu i sukobile sa demonstrantima. Na jednom video snimku se vidi kako policajac poteže pištolj na okupljene koji su ga napali sa njegovom palicom kojom je maltretirao jednu ženu.

Demonstranti su ga saterali u ugao i oborili na zemlju nakon što su mu oteli palicu. Policija je reagovala i izvukla svog kolegu na sigurno.

Demonstranti su nasrnuli na još dva muškarca, za koje su sumnjali da su preobučeni policajci. Jednog su držali nekoliko sati zavezanih ruku, a lekari su u početku bili sprečeni da ga izvuku iako je izgledalo da gubi svest.

Ova reakcija demonstranata je usledila nakon što je hongkonška policija priznala u ponedeljak da je ubacila svoje pripadnike među građane koji protestuju na aerodromu.

Kineski prodržavni list “The Global Times” je saopštio da su demonstranti napali i njihovog novinara sumjičeći ga da je kineski špijun.

Izvinjenje demonstranata putnicima

Tokom noći, organizatori protesta su se izvinili zbog nasilja ističući da su “uplašeni” i apelujući za pomoć.

Demonstranti su se u poruci na društvenim mrežama izvinili putnicima, novinarima i lekarima zbog neugodnosti obećavajući da će “izvući pouke iz naših grešaka”.

Oni su naveli da su “posle meseci produženog otpora, uplašeni, ljuti i iscrpljeni".

"Neki od nas su lako postali uzrujani i preterano su reagovali prošle noći”, naglasili su demonstranti.

U utorak su nosili postere sa porukama u kojima se izvinjavaju putnicima zbog neugodnosti. Takođe, davali su im letke u kojima su opisivali šta se dešava u Hong Kongu u poslednjih dva meseca, uključujući i incident u nedelju kada je policija pogodila u oko jednu ženu.

Neki od njih su u sredu delili čokolade i letke putnicima koji su dolazili na aerodrom sa porukama izvinjenja.

Pojedini turisti su plakali jer nisu mogli da dođu do ulaza u avion, drugi su pokušali da spavaju. Demonstranti su nastojali da im pomognu u pronalaženju smeštaja, nudeći blesplatnu hranu i piće.

Inače, demonstranti su se u poslednja dva dana okupljali u “mini parlamente” raspravljajući o sledećem potezu i kako da se suoče sa novonastalom situacijom na miran način.

Kina: 'Skoro teroristički akt'

Vlasti u Hong Kongu su osudile nasilje na aerodromu, najavljujući “nemilosrdne mere u cilju privođenja pravdi odgovornih”.

Ured kineskih vlasti za Hong Kong je nazvao događaje na aerodromu “skoro terorističkim”.

U saopštenju u sredu su naveli da su “nasilna dela…sramna” te da su demonstranti “prekoračili donju granicu civilizovanog društva”.

Kina protiv stranog mešanja

Kinesko Ministarstvo inostranih poslova je zatražilo od SAD da se ne mešaju u njena unutrašnja pitanja, nakon što su pojedini članovi Kongresa, uključujući predsedavajuću Predstavničkog doma Nensi Pelosi i lidera republikanske većine u Kongresu Miča Mekonela, koji su osudili nasilje policije nad demonstrantima.

SAD negiraju umešanost u proteste, ali je portparol kineskog ministarstva Hua Čunjing izjavio da komentari kongresmena "pružaju nove i uverljive dokaze svetu".

Kineski državni mediji su kritikovali “aroganciju i pristrasnost pojedinih američkih političara”, dodajući da Mekonelova izjava šalje demonstrantima “pogrešan signal”.

Američki Stejt department je saopštio da je državni sekretar Majk Pompeo razgovarao u Njujorku sa visokim kineskim diplomatom Jang Jiečijem o odnosima dve zemlje, ali nisu precizirani detalji.

Američke obaveštajne službe izveštavaju o kineskom vojnom rasporedu "na granici sa Hong Kongom", naveo je američki predsednik Donald Tramp na Tviteru pozivajući na smirenost.

Dvocifren pad u broju turista

Turistički biro u Hong Kongu je saopštio da je, prema preliminarnim podacima, zabeležen “dvocifreni pad” u posetama u drugoj polovini jula.

“Znatno je pao broj rezervacija za avgust i septembar”, naveo je portparol ove organizacije za BBC.

Međunarodni hotelski lanac “Langham Hospitality Group” objavio je da je u pojedinim njegovim objektima u Hong Kongu zabeležen manji broj noćenja.

Portparol ove korporacije ističe da će demonstracije “uticati na sentiment i maloprodaju, ali da dugoročno neće predstavljati pretnju po ekonomiju Hong Konga i njegovu globalnu poziciju kao jedne od najprometnijih turističkih destinacija u svetu”.

Masovni nemiri u Hong Kongu traju već desetu sedmicu i ne pokazuju znakove smirivanja.

Demonstracije su najprije započele protiv predloženog predloga zakona o izručenju građana u ostali deo Kine, čije je usvajanje privremeno odloženo, ali nije definitivno skinut sa dnevnog reda.

U međuvremenu su evoluirale u demokratski pokret sa radikalnijim zahtevima, podstaknutim strahom da se slobode koje Hong Kong uživa kao posebna upravna regija Kine, urušavaju.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG