Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
15:33 8.6.2021.

Snimak izricanja presude uživo:

15:44 8.6.2021.

Manji incident ispred sudnice

U Hagu je ispred sudnice, uoči izricanja presude Mladiću, došlo do manjeg incidenta kada je muškarac donio transparent podrške, provocirajući žrtve, prenose agencije. Transparentom s kojim stoji ispred sudnice u Hagu on poručuje da je ovo sud nepravde. Na ovo su reagiovali aktivisti i porodice žrtava iz Bosne i Hercegovine koji su ispred suda.

Podrška Mladiću ispred sudnice u Hagu i manji incident naguravanja
Podrška Mladiću ispred sudnice u Hagu i manji incident naguravanja

15:58 8.6.2021.

U Memorijalnom centru Potočari

Članovi porodica ubijenih u genocidu u Srebrenici izricanje konačne presude Mladiću čije su snage počinile genocid prate iz Memorijalnog centra Potočari gdje su njihovi najbliži ukopani:

16:11 8.6.2021.

Bez suđenja za Hrvatsku

Ratko Mladić svoj ratni vojni pohod započeo u Hrvatskoj u ljeto 1991. kada je postavljen za zapovjednika Kninskog korpusa Jugoslavenske narodne armije (JNA).

Taj je korupus aktivno pomagao pobunjenim hrvatskim Srbima, pa do siječnja sljedeće godine kada je prebačen u Bosnu i Hercegovinu.

On nije u Hagu suđen za zločine u Hrvatskoj kako se ne bi oduljilo sudski postupak.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG