Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
17:08 8.6.2021.

Džaferović: Zaokružena slika o vojnom rukovodstvu Republike Srpske

Važno je da su pred cijelim svijetom njegovi zločini nazvani pravim imenom i da će ga cijeli svijet pamtiti kao ratnog zločinca i ništa više, kazao je član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović u komentaru presude Ratku Mladiću.

Džaferović je izrazio žaljenje jer drugostepenom presudom nije dokazano počinjenje genocida u još šest bosanskohercegovačkih opština.

Značaj presude je što je zaokružena slika o vojnom rukovodstvu Republike Srpske i što je utvrđeno da je to bio udruženi zločinački poduhvat, s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija, dodao je Džaferović.

Pozivao je susjede BiH "da prije svega poštuju presude i prestanu davati utočište ratnim zločincima i da ih izruče Bosni i Hercegovini".

17:06 8.6.2021.

Mladićev sin: Suđenje nije bilo fer

General Mladić nije imao šansu za fer suđenje, rekao je u izjavi za Radio televiziju Republike Srpske (RTRS) Darko Mladić, sin generala Ratka Mladića, kojem je potvrđena kazna doživotnog zatvora u drugostepenoj poresudi za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

17:05 8.6.2021.

Šefica OSCE-a u BiH: Zatvara se važno poglavlje

Današnjom presudom zatvara se važno poglavlje u ostvarenju pravde za preživjele i žrtve ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti počinjenih u BiH“, rekla je ambasadorica Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

'Misija OSCE podsjeća da krivična odgovornost predstavlja odgovornost pojedinca za počinjeno krivično djelo, te poziva sve da se uzdrže od tumačenja presude kao usmjerene protiv bilo kojeg naroda' - navela je Kavalec.


Kavalec je istakla da ova presuda predstavlja jedan od ključnih koraka u utvrđivanju odgovornosti počinitelja ovih djela.

„Pravda za žrtve i preživjele je ključna za izgradnju trajnog mira u Bosni i Hercegovini i za poštovanje vladavine prava. Naše misli su sa preživjelima i sa porodicama svih žrtava ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti“, navodi se u saopštenju iz kabineta Kavalec.

„Misija OSCE podsjeća da krivična odgovornost predstavlja odgovornost pojedinca za počinjeno krivično djelo, te poziva sve da se uzdrže od tumačenja presude kao usmjerene protiv bilo kojeg naroda“, zaključila je Kavalec.

17:02 8.6.2021.

Dodik i Cvijanović: Nije utvrđena odgovornost, sud je antisrpski

Predsjedjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik je izjavio nakon izricanja presude da Sud nije utvrdio direktnu odgovornost za Ratka Mladića.

„I ovaj drugi cilj da se pomire narod je zabluda. Haški tribunal je donoseći odluke, doprinio tome da nepovjerenje postoji još više među narodima. Ovdje je urušeno i povjerenje u međunarodnu pravdu“, kazao je Dodik na konferenciji za novinare.

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da je Haški tribunal drugostepenom presudom Ratku Mladiću "potvrdio ulogu antisrpskog suda koji odgovornost za ratne zločine ne utvrđuje prema dokazima, već prema nacionalnoj pripadnosti optuženika".

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG