Komemoracija povodom 20. godišnjice genocida u Srebrenici 11. jula biće odložena, ako Naser Orić ne bude oslobođen iz švicarskog pritvora i ne bude vraćen u Bosnu i Hercegovinu.
Ovo je stav sa sastanka Organizacionog odbora, koji je održan utorak u Srebrenci. Naglašeno je da će se do 30. juna održati još jedna sjednica i tada će biti donešena konačna odluka o komemoraciji.
Mogućnost da se odgodi dženaza i obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici je strašna, kao i poruka koja se njome šalje, smatraju bh intelektualci i analitičari koji kažu da nijedan čovjek ne može biti iznad tog univerzalnog zločina i pijeteta koji te žrtve zaslužuju koji se ne smiju svesti u ravan dnevne politike.
Članice udruženja koja okupljaju majke Srebrenice insistirale su da se odgodi kolektivna dženaza u Srebrenici 11. jula.
"Kad je riječ o sigurnosti, mi smo odlučili da se dženaza odgodi. Kad su naši najmiliji mogli čekati 20 godina da se pokopaju, da se njihova tijela nađu, iako se kopa po jedna kost, nama je to žao, mi smo jako povrijeđene, ali nismo mi to željele, to su željeli oni koji su počinili ratni zločin. Mi znamo da Naser Orić nije zločinac, da Naser Orić nije kriv", poručila je Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja "Srebreničke majke".
Predsjednik Organizacije odbora za obilježavanje dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici Ćamil Duraković nada se da će doći do povoljnog riješenja i da će komemoracija ipak biti održana.
"Ne možemo da garantiramo, prije svega sigurnost, niti možemo da tolerišemo, prije svega ovakav odnos prema nama preživjelim žrtvama genocida. Mi ne možemo sačekati 11. juli, a da Naser Orić bude tamo gdje je sada. To je jasna poruka i mi ćemo se nje držati, ali ćemo u ovih pet dana sačekati da vidimo šta će se desiti, pe ćemo nakon toga ponovo sazvati sjednicu Organizacionog odbora i donijeti konačno odluku", rekao je Duraković.
Razočerenje, najblaži je osjećaj, kažu bh. intelektualci i analitičari na vijest o mogućem odgađanju dženaze i obilježavanja genocida u Srebrenici.
Mirsad Tokača, direktor Istraživačko-dokumentacionog centra koji se bavi istraživanjem i dokumentovanjem ratnih zločina, kaže da u vremenu kada cijeli svijet odaje počast žrtvama BiH im uskraćuje dužno poštovanje.
"Ne postoji čovjek na bijelom svijetu zvao se on Naser Orić ili nekako drugačije zbog kojeg bi trebalo na bilo koji način ignorisati i ne odati pijetet za više od 8.000 ljudi koji su svojom glavom platili ono što danas mnogi od njih uživaju. Kriti se iza, ja sam duboko uvjeren, lažnog zahtjeva majki, jer bi ih trebalo osam hiljada, dodatni je skandal i dokaz da neko, očigledno iz sjene vuče konce", navodi Tokača.
Genocid u Srebrenici je, kaže Tokača, događaj koji je iznad svih, te nadilazi etničke, nacionalne ili bilo kakve podjele.
"Ovo je 20 godina od tog stravičnog zločina. Cijeli se svijet digao na noge da se on reafirmira, UN treba da donese rezoluciju, američki Kongres treba da donese rezoluciju, a mi guramo glavu u pijesak i poistovjećujemo žrtve kosmičkog zločina s jednim pojedincem", dodaje Tokača.
I profesor na filozofskom fakultetu u Sarajevu, Enver Kazaz, kaže da nema toliko važne osobe na svijetu zbog koje se treba odgoviti jedan takav čin. Vjeruje da iza svega stoji politički motiv.
Podsjećajući kako je predsjedavajući Vijeća ministara, Denis Zvizdić naveo kako je Naser Orić najvažniji čovjek u državi, Kazaz kaže da je on reputaciju važnosti stekao zahvaljujući političkim mentorima koji iz sjene, zajedno sa njim upravljaju tokovima koji su van radara legalnih organa. On jeste važan zbog onoga o čemu bi mogao progovoriti, tako da ta politička dimenzija mnogo znači i u slučaju pritisaka da se on oslobodi, pri čemu se ne preza ni od čega, vjeruje Kazaz.
"Bošnjačka politička elita je dugo instrumentalizirala žrtve, ne samo Srebrenice, i tako pribavljala nezaslužen simbolički kapital toj oligarhiji. Još jedna dimenzija je to što se sada događa u Organizacionom odboru. Nema toliko važne osobe da se spriječi sveti čin sahrane u Srebrenici. Takva odluka pokazuje da su žrtve nevažne i koriste isključivo za političku dobit. Žrtve su potpuno politizirane, a smrt je postala politički faktor prve vrste", riječi su Kazaza.
Bosna i Hercegovina se za Nasera Orića treba boriti pravnim sredstvima, smatra Kazaz, jer ovako je to poniženje za žrtve.
"Ako Srbija negira genocid i RS, odnosno njihove političke elite, onda se može reći da bošnjačke političke elite, na čelu sa Bakirom Izetbegovićem instrumentaliziraju taj genocid. I s jedne i s druge strane imamo ponižavanje žrtava iz ugla političke bahate moći", ističe Enver Kazaz.
Dugogodišnji urednik Oslobođenja i politički analitičar Mirko Šagolj izrazio je duboko razočarenje na vijest o mogućem odgađanju dženaze i obilježavanja godišnjice.
"Ne postoji nijedan jedini razlog, kakav Naser Orić, da se 20. godišnjica genocida ne obilježi. Nek sud radi svoj posao i u Srbiji i u Švicarskoj. Ja nisam bio s Orićem u ratu i ne znam šta je on tamo radio, ali otkazati manifestaciju zbog toga je samo da čovjek zaplače", navodi Šagolj.
Sagovornici smatraju da je sada ako nikada ranije treba pokazati da politici nema mjesta u sjećanju na zločin koji je u cijelom svijetu postao sinonim za zločin nad zločinom u novijoj istoriji.