Dostupni linkovi

Ko će imati koristi od ukidanja carina u BiH


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija
Od početka 2013. godine u BiH se ukidaju carine na polovne automobile koji se uvoze iz EU, kao i za određene vrste tekstilnih i draguljarskih predmeta, nekih mliječnih proizvoda, mesa, voća. To omogućava provedba trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s Evropskom unijom.

2008. godine počelo je ukidanje i snižavanje stopa carine na određene proizvode koji se uvoze iz evropskih zemalja. Osim nekih poljoprivrednih proizvoda, sve carine će potpuno biti ukinute 2013. godine, kaže načelnik Odjeljenja za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje Ratko Kovačević:

„Tu je različita struktura proizvoda, primjerice, polovna putnička motorna vozila porijeklom iz EU – u ovoj godini imaju carinu tri posto, a od početka 2013. ta carina će biti ukinuta. Određene vrste tekstilnih proizvoda, voća, povrća, junećeg i telećeg mesa, određeni proizvodi od mlijeka u ovoj godini imaju stopu carine oko dva posto, a od početka iduće godine ta carina će biti u potpunosti ukinuta, što znači da će se naplaćivati samo PDV prilikom uvoza u Bosnu i Hercegovinu.“

Sporazumom o stablizaciji i pridruživanju predviđeno je da se od 2013 godine ukida carina i na draguljarske predmete i predmete zlatarstva, pojedine vrste bezolovnih benzina i motornih ulja. U cilju zaštite domaće proizvodnje, carine će ostati na određene vrste voća, kao što su višnja ,malina , ribizle, brusnice, kupine, lubenice i grožđe, te određene vrste povrća (patlidžan, grah, grašak, celer, mrkva, salata, krompir).

Dragovan Petrović iz Udruženja potrošača RS sumnja da će potrošaći imati bilo kakve koristi od ukidanja carina:

„Može da dođe jedino kod polovnih automobila – u suštini tržište dosta utiče i reguliše te odnose, ali generalno posmatrano, sigurno potrošači neke veće vajde, pogotovo kod proizvoda koji su nužni za kupovinu, prije svega prehrambeni proizvodi ili kućanski složeni aparati, sigurno neće doći do pada cijena."

Građani Bosne i Hercegovine takođe su uvjereni da od ukidanja carina neće imati neke koristi:

„Mislim da to neće uticati na pojeftinjenje proizvoda zato što roba iz Evropske unije ima svoju cenu, ima svoj kvalitet, tako da je pitanje da li će doći do smanjenja cena“, rekao nam je jedan Bannjalučanin, dok njegov sugrađanin smatra da će svi "manji biznisi i poslovi propasti.“

„Naravno da neće. S druge strane, u Evropskoj uniji postoje subvencije za izvoz, kod nas to ne postoji. Mi smo 'donji' – kako god“,
kaže jedan od anketiranih građana BiH.

Ovakav stav građana je opravdan jer od 2008. godine pa do danas nije došlo do smanjenja cijena proizvoda na koje su u međuvremenu ukinute ili smanjene carine, kaže Kovačević:

„Moram reći da je formiranje cijena na tržištu Bosne i Hercegovine slobodno, ono isključivo ovisi od ponude i potražnje u određenom momentu, a država praktično nema mehanizam da nekoga prisili da za smanjenje poreskog opterećenja, u ovom slučaju ukidanju carina, smanji se i finalna cijena tih proizvoda na tržištu u BiH. Nažalost, čini mi se da nema povratne informacije da su ti proizvodi jeftiniji i dostupniji našim građanima.“

Generalno, slobodno tržište više odgovara zemljama Evropske unije koje su ekonomski razvijenije, smatra Petrović:

„Svi oni sada dobijaju jedno novo dodatno tržište za plasman svojih roba bez smetnji, dok mi, koji smo u inferiornoj poziciji s aspekta izvoza – mi imamo veliki trgovački debalans, pogotovo sa EU, i to u svim stavkama, tako da u suštini, daleko, daleko veću prednost kod ovakvih uređenja trgovinskih odnosa imaju oni razvijeniji i oni koji su na višem tehničkom nivou. Ovoga puta to je sigurno Evropska unija.“

Jedino je sigurno da će se ukidanje carina odraziti na priliv sredstava u budžete Bosne i Hercegovine, kaže Ratko Kovačević:

„U 2008. godini, kada je bila puna stopa carine na sve proizvode koji su se uvozili u Bosnu i Hercegovinu, samo po osnovu carina Uprava za indirektno oporezivanje prikupila je 650,000.000 KM, a evo, za prvih deset mjeseci 2012. godine prikupili smo po osnovu carina 188,000.000 KM, što znači da će otprilike do kraja ove godine biti oko dvjesto miliona maraka prikupljenih po osnovu carinskih dadžbina.“

Djelomično će gubitak prihoda od carina biti nadoknađen povećanjem akciza na duhanske proizvode . Međutim, bar prema postojećem sporazumu, i sa povećanjima akciza trebalo bi prestati 2014. godine.
XS
SM
MD
LG