Dostupni linkovi

Više od 43 miliona dece u svetu raseljeno zbog vremenskih nepogoda


Fotoarhiv: Podela pomoći u hrani u Južnom Sudanu
Fotoarhiv: Podela pomoći u hrani u Južnom Sudanu

Više od 43 miliona dece u svetu bilo je interno raseljeno od 2016. do 2021. godine zbog ekstremnih vremenskih nepogoda i katastrofa izazvanih klimatskim promenama, saopštio je Fond za decu Ujedinjenih nacija (Unicef).

Navedeno je da je u 44 zemlje u tom šestogodišnjem periodu svakog dana oko 20.000 dece moralo da napusti svoje domove zbog poplava, nevremena, suša ili šumskih požara.

Po analizi Unicefa, zemlje koje su u apsolutnim brojevima registrovala najviše raseljene dece zbog ekstremnog vremena su Kina i Filipini.

Najteže pogođena vremenskim nepogodama bila su deca u malim ostrvskim zemljama kao što su Komonvelt Dominika i Vanuatu, gde su najčešći uzrok bile oluje, dok su u Somaliji i Južnom Sudanu deca trpela posledice poplava.

Olujna nevremena i poplave primorale su na napuštanje doma 40,9 miliona dece, ili 95 odsto ukupnog broja raseljene dece između 2016. i 2021. U 1,3 miliona slučajeva uzrok je bila suša, dok su to u 810.000 slučajeva bili šumski požari.

Najviše interno raseljenih zbog požara, više od trećine, registrovano je u 2020, najviše u Kanadi, Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama.

Kao primer posebno ugroženih zemalja Unicef navodi Haiti koji se bori sa siromaštvom i nasiljem, i Mozambik gde klimatske promene i sa njima povezane česte vremenske nepogode najteže pogađaju upravo najsiromašnije zajednice.

U analizi je urađena projekcija mogućeg razvoja situacije u narednih 30 godina, te da bi poplave mogle da rasele 96 miliona dece, a orkanski vetrovi i oluje 17,5 miliona dece.

Unicef je zaključio da je moguće da uz postojeće pogoršanje klimatskih promena taj broj bude i veći.

XS
SM
MD
LG