Dostupni linkovi

Aktivisti za prava medija osuđuju odluku vlade Kirgistana da blokira stranice RSE


Predsjednik RSE Jamie Fly (desno) sastao se s kirgistanskim predsjednikom Sadirom Džaparovim u Biškeku u septembru 2021.
Predsjednik RSE Jamie Fly (desno) sastao se s kirgistanskim predsjednikom Sadirom Džaparovim u Biškeku u septembru 2021.

Zakonodavci u Kirgistanu, mediji i aktivisti za prava pozvali su vladu da ukine odluku da blokira Internet stranicu Kirgistanskog servisa Radija Slobodna Evropa, koja je lokalno poznata kao Radio Azatjik, pod navodima da je bacila sijenku na ovu zemlju.

Na sesiji parlamenta 27. oktobra, zastupnik Tazabek ikramov je rekao da je potez da se blokira pristup Radio Azatjiku, do kojeg je došlo dan ranije, narušava Član 10 ustava ove zemlje. Član 10 kaže da je "cenzura nezakonita u Kirgistanu i medijska izdanja su slobodna da obavljaju svoje aktivnosti".

Vlada Kirgistana je na dva mjeseca blokirala web-stranicu nakon što je Radio Slobodna Evropa (RSE) odbila da ukloni video jednog od informativnih programa u kojem se izvještavalo o oružanim okršajima na granici sa Tadžikistanom.

Ministarstvo je tvrdilo da video, koji je producirao Current Time (TV projekat na ruskom jeziku RSE koji se realizuje u saradnji sa Glasom Amerike) je "predominantno" preuzeo poziciju Tadžikistanske strane.

Predsjednik RSE Jamie Fly odbacio je te optužbe govoreći da je medijska kompanija "posvećena izbalansiranom izvještavanju" i da nakon pregledanja sadržaja koji je bio upitan, "nije bilo narušavanja naših standarda". RSE se žalio na ovu odluku vlade.

Ikramovljevi komentari zastupnicima uslijedili su nakon što su desetine aktivista i predstavnika medija potpisali peticiju kojom se od vlade zahtijeva da odmah deblokira web-stranice i prestane da vrši pritisak na RSE i druge medijske kuće u zemlji.

Akmat Alagušev, advokat Instituta za medijsku politiku, nevladine organizacije sa sjedištem u Biškeku koja prati razvoj nezavisnih medija u ovoj centralnoazijskoj zemlji, nazvao je odluku ministarstva nezakonitom.

"Ovdje imamo situaciju kada ministarstvo podnese tužbu i traži da to ispita. Ali to je apsolutno protivzakonito jer zakon kaže da mora postojati osoba ili kompanija koja podnosi žalbu", rekao je Alagušev.

Predsjedavajući Kirgistanske Nezavisne unije novinara, Azamat Kasjbekov, napomenuo je da blokiranjem web-stranice, "građani koji žele da dobiju istinite informacije će trpjeti posljedice zbog poteza ministarstva".

Ranije ovog mjeseca upućene su prijetnje novinarima RSE tokom demonstracija u Biškeku u redakciji Kirgistanskog servisa RSE.

Većina učesnika akcije pokrivala je lica, izbjegavala kameru i odbijala da odgovara na pitanja o svojim zahtjevima, iako je organizator protesta Ilimbek Israilov prijetio novinarima RSE polivanjem benzinom i upotrebom sile.

Israilov je poznat po svojoj uključenosti u organizaciju brojnih skupova podrške bivšem zamjeniku načelnika Carinske službe Raimbeku Matraimovu.

RSE je zajedno sa Projekta za izvještavanje o organiziranom kriminalu i korupciji (OCCRP) i Kloopa-om pokazala je da je Matraimov upleten u korupcijsku shemu koja uključuje iznošenje stotina miliona dolara iz Kirgistana.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG