Dostupni linkovi

SAD oborio kineski 'špijunski balon' iznad Atlantika


Balon na velikoj visini iznad Billingsa, Montana, 1. veljače 2023.
Balon na velikoj visini iznad Billingsa, Montana, 1. veljače 2023.

Sjedinjene Države su oborile navodni kineski špijunski balon koji je od prošlog tjedna letio iznad Amerike.

Tri zračne luke su zatvorene, kao i zračni prostor uz obalu Južne Karoline jer su vojni zrakoplovi gađali balon iznad Atlantskog oceana.

Prema pisanju novinske agencije AP, snimka pokazuje kako balon pada u more nakon male eksplozije.

Neposredno pred obaranje, američki predsjednik Joe Biden je kazao da će se Sjedinjene Države "pobrinuti" za špijunski balon.

Biden, koji nije iznio više detalja, suočavao se s domaćim pritiskom da obori balon.

Dužnosnici su bili protiv takvog poteza zbog opasnosti od pada krhotina.

Dolazak balona iznad SAD-a javio se usred rastućih napetosti između Washingtona i Pekinga, a državni tajnik Antony Blinken otkazao je put u Peking zbog toga.

Blinken je rekao da je prisutnost "nadzornog" balona "neodgovoran čin".

Kina je ranije navela da je balon u stvari meteorološki cepelin. Izrazili su i žaljenje što je balon zalutao u američki zračni prostor.

Veliki bijeli balon posljednji je put bio iznad Missourija.

Vođen umjetnom inteligencijom?

William Kim, stručnjak za nadzorne balone u istraživačkom centru Marathon Initiative u Washingtonu, ranije je rekao za AFP da su baloni dragocjeno sredstvo promatranja koje je teško oboriti.

Kim je rekao da je prvi kineski balon izgledao kao normalan balon za proučavanje vremenskih prilika, ali s različitim karakteristikama.

Ima prilično velik, vidljiv "korisni teret" - elektroniku za navođenje i prikupljanje informacija, koju napajaju veliki solarni paneli.

Čini se da ima napredne upravljačke tehnologije koje američka vojska još nije pustila u zrak.

"Umjetna inteligencija je omogućila da balon, samo čitajući promjene u zraku oko sebe, prilagodi svoju visinu kako bi ga vodio kamo želi ići. Prije ste ili morali imati tegove... ili ga jednostavno pošaljete gore i on ide kamo god ga vjetar nosi", kazao je Kim.

Ono što se nedavno dogodilo s napretkom umjetne inteligencije je da možete imati balon koji ne treba vlastiti sustav kretanja. Samim podešavanjem visine može kontrolirati svoj smjer.

Baloni također mogu imati i uređaje za radio komunikaciju s matičnom bazom.

"Ali ako je svrha toga nadzirati silose (interkontinentalnih balističkih projektila), što je jedna od teorija... ne biste mu nužno morali reći da promijeni svoju lokaciju", dodao je Kim.

Koje su prednosti u odnosu na satelite?

Kim je rekao da sateliti postaju ranjiviji na napade sa Zemlje i svemira, pa baloni imaju jasne prednosti. Prvo, ne vide se lako na radarima.

"Ovo su materijali od kojih se radarski signali ne odbijaju, nisu metalni. Dakle, iako se ovi baloni šire do prilično velikih dimenzija, otkrivanje samog balona je problem", rekao je.

A teret, ako je dovoljno mali, može se previdjeti. Baloni također imaju prednost jer drže relativno stacionarne položaje nad metom koju nadziru, u usporedbi sa satelitima u stalnoj orbiti koje koriste špijunske agencije za snimanje fotografija.

"Ove stvari mogu stajati iznad jedne točke mjesecima, u usporedbi sa satelitima u niskoj Zemljinoj orbiti", rekao je Kim.

Je li mogao slučajno ući u američki zračni prostor?

Kim je nazvao "stvarnom mogućnošću" da je kineski balon možda bio namijenjen za prikupljanje podataka izvan granica SAD-a ili mnogo dalje, ali se pokvario.

"Ovi baloni ne rade uvijek savršeno. Baloni obično rade na visinama od 20 do 30 kilometara, a ovaj je na oko 14 kilometara. To je definitivno malo nisko. Ako želite da ga je teže uočiti, ako želite da ga je teže oboriti, onda bi imalo smisla djelovati na većim visinama", rekao je.

Oboriti balon nije lako

Kim kaže da oboriti balon nije lako kao što zvuči.

"Ovi baloni koriste helij... To nije Hindenburg, ne možete ga samo gađati i onda on izgori u plamenu. Ako probušite rupe u njemu, helij će iscuriti vrlo sporo", kazao je Kim.

Kim se prisjetio da su 1998. godine kanadske zračne snage poslale borbene zrakoplove F-18 da pokušaju srušiti pokvareni meteorološki balon.

"Ispalili su u njega hiljade metaka od 20 milimetara. I trebalo je šest dana prije nego što je konačno pao. To nisu stvari koje eksplodiraju ili se raspadnu kad pucate na njih."

Dodao je da nije jasno da li bi korištenje projektila zemlja-zrak funkcioniralo, jer su njihovi sustavi za navođenje dizajnirani da pogađaju projektile i zrakoplove koji se brzo kreću.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG