Hakeri locirani u Kini ostvarili su pristup mailovima 25 organizacija među kojima su vladine agencije Sjedinjenih Država, navodi Microsoft.
Kompanija za proizvodnju softwarea, Microsoft nije dala detalje o kojim se vladinim agencijama radi.
Međutim, američko ministarstvo trgovine je potvrdilo za BBC da ih je Microsoft obavijestio o napadu.
Američka ministarka trgovine Gina Raimondo bila je među osobama koje su pogođene upadom hakera, kako se navodi u izvještajima.
"Microsoft je obavijestio ministarstvo trgovine i komprovitovanju sistema Microsoft Office 365, nakon čega su preduzeti hitni koraci", navedeno je iz ministarstva za BBC i rečeno da se sistem nadgleda.
- Upad kineskih hakera u sisteme američkih vladinih agencija
- Kina optužena za cyber napade na servere Microsofta
- Obaveštajna služba: Australija izložena neviđenom stranom mešanju
Američki mediji su rekli da je hakerska grupa locirana u Kini, koja se naziva Storm-0558, ostvarila pristup profilima elektronske pošte tako što je krivotvorila digitalnu autentikaciju za pristup sistemu.
Kineska ambasada u Londonu je rekla za agenciju Reuters da su informacije o hakerskom upadu "dezinformacije" i nazvala vladu SAD "najvećom hakerskom imperijom na svijetu i globalnim cyber kradljivcem".
Microsoft je rekao da hakerska grupa iz Kine, Storm-0558 prvenstveno cilja vladine agencije u zapadnoj Evropi i fokusira se na špijunažu, krađu podataka.
Kompanija je rekla da je njena istraga otkrila da su upadi počeli sredinom maja i da je sada "ublažila napad i kontaktirala pogođene klijente".
U maju su Microsoft i zapadne obavještajne agencije rekle da su kineski hakeri koristili "nevidljivi" malware za napad na ključnu infrastrukturu američkih vojnih baza u Guamu.
Stručnjaci kažu da je to jedna od najvećih poznatih kampanja cyber špijunaže protiv SAD-a.
Ključna američka vojna ispostava, luke i vazdušne baze Guama bile bi ključne za bilo kakav zapadni odgovor na sukob u Aziji.
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je visokim kineskim diplomatama u četvrtak, 13. jula da da će Washington smatrati odgovornim hakere nakon što su se pojavili navodi o napadima na agencije američke vlade.
Peking je izvještaj Microsofta okarakterisao kao "krajnje neprofesionalan" i "dezinformativan".
Kina već rutinski negira svoju uključenost u operacije hakiranja bez obzira na dostupne dokaze.