Izvor: Reuters
Kina, drugi najveći strani investitor u Nigeru nakon bivše kolonijalne sile Francuske, u posljednje je dvije decenije uložila milijarde dolara u tu zapadnoafričku državu bez izlaza na more, uglavnom za istraživanje nafte i uranijuma.
Od prošlosedmičnog puča, u kojem su vojni lideri pritvorili predsjednika Nigera Mohameda Bazouma i uspostavili vojnu vladu, Kina kaže da pomno prati situaciju i poziva strane u Nigeru da očuvaju stabilnost.
Ukupna kineska direktna strana ulaganja u Niger iznosila su 2,68 milijardi dolara na kraju 2020., prema podacima američke ambasade u Nigeru.
Evo pregleda glavnih kineskih investicija u Nigeru, u kome prednjače pretežno državni energetski gigant PetroChina i nacionalna nuklearna kompanija CNNC.
Naftna imovina
Niger je postao proizvođač nafte 2011. godine kada je naftno polje Agadem, zajednički poduhvat vlade i PetroChina, počelo proizvodnju.
PetroChina je 2008. godine sklopila sporazum o podjeli proizvodnje sa vladom Nigera za razvoj naftnog polja, koje se nalazi oko 1.600 km (1.000 milja) istočno od glavnog grada Niameya, s procijenjenim rezervama od 650 miliona barela.
Kao dio posla, PetroChina je investirala u izgradnju rafinerije SORAZ, koja se nalazi 460 km dalje u južnom gradu Zinderu, u blizini granice s Nigerijom. PetroChina ima 60 posto udjela u rafineriji, koja ima kapacitet od 20.000 barela dnevno (bpd) i uglavnom opskrbljuje domaće tržište goriva Nigerije.
Preostali udio drži vlada Nigerije.
U septembru 2019., PetroChina je sklopila još jedan sporazum s vladom Nigera o postavljanju cjevovoda od 2.000 km između polja Agadem i lučkog grada Cotonoua, u Beninu.
Investicija u naftovod je povezana sa drugom fazom razvoja polja Agadem. Zajedno gledajući, očekuje se da će ukupne investicije u naftovod i razvoj druge faze dostići četiri milijarde dolara, prema kineskom Ministarstvu trgovine.
Naftovod, najduži te vrste u Africi, planiran je za ublažavanje sigurnosnih i logističkih izazova izvoza sirove nafte iz problematičnog područja, a dizajniran je da prenosi 90.000 barela dnevno, prema kineskom ministarstvu trgovine.
Prema saopštenju PetroChina, 63 posto projekta završeno je do februara ove godine.
PetroChina nije odmah odgovorila na Reutersov zahtjev za komentar.
U maju ove godine, državni naftni i gasni proizvođač Sinopec sklopio je memorandum o razumijevanju sa vladom Nigera čime je mapiran put za dalju potencijalnu saradnju između Pekinga i Niameya u oblasti nafte i gasa.
Rudnik uranija
Godine 2007. kineska nacionalna nuklearna korporacija (CNNC) ušla je u zajedničko ulaganje sa vladom Nigera za razvoj rudnika uranijuma Azelik u centru zemlje.
CNNC je vlasnik 37,2 posto projekta, dok je dodatnih 24,8 posto u vlasništvu kineskog investicionog entiteta ZXJOY Invest, prema prijavi iz 2010. na berzi u Hong Kongu.
Vlada Nigera dobila je zajam od 650 miliona juana (90,93 miliona dolara) od kineske državne Eximbanke za podršku razvoju projekta 2009. godine.
Rudnik ima procijenjene ukupne rezerve od 11.227 metričkih tona, a godišnji proizvodni kapacitet od 700 tona, navodi se u prijavi. Projekat je zaustavljen 2015. godine zbog nepovoljnih tržišnih uslova.
Niger, koji ima najkvalitetnije rude uranijuma u Africi, proizveo je 2.020 metričkih tona uranijuma 2022. godine, što je oko pet posto svjetske rudarske proizvodnje, prema Svjetskoj nuklearnoj asocijaciji.