Potvrda "čeličnog prijateljstva" Srbije i Kine, i kineska Komunistička partija kao "inspiracija za čovečanstvo".
To su poruke koje članovi vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) šalju tokom posete komunistima u Kini - jedinim političkim akterima u tom jednopartijskom sistemu.
Delegaciju od dvadeset naprednjaka, koja krajem jula i početkom avgusta boravi u Kini, predvodi Petar Petković, član predsedništva SNS-a i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije.
A pored partijskih aktivnosti i ekonomske saradnje dve države, u fokusu razgovora SNS-a i Komunističke partije Kine je Kosovo.
Do sastanaka dolazi u momentu povišenih tenzija na severu Kosova i diplomatskih pritisaka sa Zapada na Beograd i Prištinu da deeskaliraju situaciju i vrate se za pregovarački sto.
Srbija, koja ne priznaje nezavisnost Kosova proglašenu 2008. godine, uživa podršku Kine.
U fokusu Kosovo
Da su razgovori o Kosovu "najupečatljiviji element" posete naprednjaka Kini, ocena je Vuka Vuksanovića iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
"Deluje da je poseta u ovom momentu još jedan pokušaj Beograda da navede Peking da bude aktivniji u kosovskom sporu", ocenjuje Vuksanović.
U saopštenju na sajtu SNS-a iz 31. jula, citira se čelnik Komunističke partije Kine Liu Điančao - da "čvrsto podržavaju napore Srbije za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta".
A nakon susreta Petra Petkovića sa zamenikom ministra spoljnih poslova Deng Lijem, saopšteno je da ga je Petković, kao direktor Kancelarije za Kosovo, upoznao sa "teškom bezbednosnom situacijom u kojoj se nalazi srpski narod".
Za eskalaciju na severu Kosova, gde od maja predstavnici srpske zajednice protestuju protiv novoizabranih albanskih gradonačelnika, Beograd i Priština se međusobno optužuju.
"U Prištini ne postoji želja za postizanjem kompromisa, dijalogom i deeskalacijom aktuelne krize", ocenio je Petar Petković u razgovoru sa Deng Lijem.
Deng Li je, kako je saopšteno, iskazao "jasno protivljenje jednostranim pozivima Prištine", uz napomenu da i Kina insistira na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.
Formiranje Zajednice predviđeno je 2013. godine, Briselskim sporazumom pod okriljem Evropske unije.
Vuk Vuksanović ukazuje i da je tradicionalna pozicija Kine da ne priznaje ne zavisnost Kosova, ali da "ne želi da se ističe" u sporu Beograda i Prištine, kojeg smatra "evropskim problemom".
Srbija računa na Peking i u blokiranju članstva Kosova u Ujedinjenim nacijama, jer Kina kao stalna članica Saveta bezbednosti ima pravo veta.
"Peking je mnogo više voleo da tu štafetu prepusti Moskvi, ali vidimo da se Beograd sve više oseća nelagodno zbog zaštite koju mu Moskva pruža, naročito u kontekstu rata u Ukrajini", ocenio je Vuksanović.
Srbija je u Ujedinjenim nacijama osudila rusku agresiju na Ukrajinu. Međutim, odbija da uvede sankcije Moskvi, uprkos pozivima Evropske unije čiji je kandidat za članstvo.
'Čelično prijateljstvo'
U saopštenjima SNS-a više puta je naglašen "još snažniji razvoj čeličnog prijateljstva" Beograda i Pekinga.
Zvaničnici dve države "čelično prijateljstvo" poslednjih godina potvrđuju nizom infrastrukturnih i drugih projekata koje Kina sprovodi u Srbiji.
Srbija je jedna od zemalja inicijative "Pojas i put" - kineskog državnog projekta kojeg je inicirao predsednik Si Đinping, sa ciljem prodora te države na Zapad.
SNS najavljuje da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovati na trećem međunarodnom forumu inicijative "Pojas i put", te da će biti dočekan "kao brat".
Zbog zaduživanja i poslova sa Kinom, koji se u izveštajima međunarodnih organizacija opisuju kao netransparentni i da ostavljaju prostor za korupciju, Srbija se našla i na meti kritika Evropske unije, čija članica teži da postane.
"Evropski parlament ponavlja svoju zabrinutost zbog sve veće zavisnosti Srbije od kineskih investicija i obima zajmova…i poziva srpske vlasti da poboljšaju transparentnost i ojačaju zakonsku usklađenost za ulaganja iz kineskih i drugih stranih autoritarnih režima", stoji u izveštaju Evropskog parlamenta za 2021. godinu.
Stefan Vladisavljev iz nevladinog Beogradskog fonda za političku izuzetnost podseća da je Srbija zbog podrške Kini bila na meti kritika Sjedinjenih Država i Evropske unije i zbog drugih pitanja.
"Jedno je tretman Ujgura, muslimanske manjine koja živi u provinciji Sinđijang (Xinjiang) na krajnjem zapadu Kine, i optužbe da Kina vrši represiju nad tom manjinom", objašnjava on.
Ujguri su, zajedno sa ostalim muslimanskim manjinama, poput Kazahstanaca ili Kirgistanaca, postali meta kineskih vlasti za odvođenje u "kampove za prevaspitavanje", jer se smatra da njihova religija predstavlja pretnju za kinesku državu i komunizam.
Za razliku od država Evropske unije, koje Kinu osuđuju za kršenje ljudskih prava Ujgura, Srbija je na međunarodnoj sceni stala uz zvanični Peking koji navode o torturi Ujgura negira.
"Srbija se nije usaglasila sa nekim deklaracijama koje je Evropska unija donela po pitanju tretmana Ujgura", dodao je Vladisavljev.
On ocenjuje da je Srbija, računajući na podršku Kine oko Kosova, spremna da "prećuti ili zažmuri na ono što ne bi trebalo kao država kandidat za članstvo u Evropskoj uniji".
Komunistička partija kao 'inspiracija'
U saopštenjima SNS-a prenose se izjave Petra Petkovića - da naprednjaci imaju "veliku čast" da u Kini "obogaćuju sopstveno iskustvo u stranačkom radu i političkom delovanju".
Komunističku partiju je opisao kao "najsnažniju i najbrojniju političku organizaciju na svetu", uz ocenu da predstavlja "inspiraciju, ne samo za kineski narod, već i za čitavo čovečanstvo".
"Snaga Komunističke partije, koja je pod mudrim rukovodstvom generalnog sekretara Si Đinpinga pokrenula veliku obnovu i ubrzani ekonomski razvoj, direktno doprinosi i globalnom razvoju čitavog sveta", istakao je Petković 30. jula.
'Rutinska poseta'
Vuk Vuksanović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku smatra da je poseta delegacije SNS-a "rutinska".
"Jači politički dijalog između dve vladajuće partije predstavlja sastavni deo uspona kinesko-srpskog partnerstva u proteklih nekoliko godina", ocenio je on.
Prema njegovim rečima, poseta neće imati uticaj na odnose koje je SNS ima sa strankama u Evropskoj uniji.
"Negde će možda biti to zabeleženo, ali ne deluje mi da je poseta toliko monumentalna da bi imala uticaj na odnose koje je SNS uspostavila među evropskim narodnim partijama", ocena je Vuksanovića.
Smatra i da nema ideološke kompatibilnosti između SNS-a i Komunističke partije.
"SNS možda ispoljava divljenje ili simpatiju prema nekim praksama koje dolaze od kineske Komunističke partije, ali to su dva totalno suprotna konteksta", ocenio je.
Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost naglašava da kineska Komunistička partija "zadire u svaku elementarnu poru tog društva", te da "traženje idola" u takvom režimu može da zabrinjava.
"Kada jedna politička partija ima idola, skicu delovanja u Komunističkoj partiji Kine, to podrazumeva želju da se još više poraste, da se postane još uticajniji, a to povlači pitanje kakav je politički pluralizam zapravo moguć u Srbiji", ocenio je on.
Kako reaguje opozicija u Srbiji?
Opozicioni poslanik u parlamentu Srbije Aleksandar Olenik u izjavama zvaničnika SNS-a tokom posete kineskoj Komunističkoj partiji vidi težnju naprednjaka da budu "dominantni" kao komunisti u Kini.
"I SNS preuzima metode vlasti kakve koriste nedemokratski, odnosno autokratski režimi sa jednopartijskim sistemom", ocenio je on za RSE.
Olenik ukazuje i da vladajuća stranka posetom Kini želi da pokaže biračkom telu u Srbiji da ima "oslonac" u "uticajnim igračima na svetskoj političkoj areni".
"Više to nije nijedna od zapadnih zemalja, demokratija, Rusija vrši agresiju na Ukrajinu pa nije baš povoljno da se hvale nekim prijateljstvom sa Rusijom, i jedino ostaje Kina, ali i to je privid".
"Tu onda marketinški nije loše i da se provuče Kosovo", dodaje Olenik, referišući na kontakte koje je Petar Petković imao u Kini i kao član predsedništva SNS-a i kao direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije.
"Ali tu je opet jedna zloupotreba, niti Kineze interesuje Kosovo, niti imaju šta da kažu i urade po tom pitanju, interesuje ih samo novac koji su nam pozajmili", ocena je opozicionog poslanika.
Prema njegovim rečima, pohvale naprednjaka kineskim zvaničnicima "služe da odobrovolje one kojima Srbija duguje ogroman novac, sa tendencijom da se i dalje zadužuje po gorim uslovima nego na Zapadu".
Srpska napredna stranka nije odgovorila RSE kako komentarišu kritike dela opozicije na posetu i izjave naprednjaka u Kini.
Veze SNS-a i Komunističke partije Kine
Veze Komunističke partije Kine i Srpske napredne stranke nisu nove.
Trenutna poseta naprednjaka Kini, kako je naglašeno u saopštenjima, deo je saradnje dve partije koja je dogovorena 2019. godine, zahvaljujući predsednicima država - Aleksandru Vučiću i Si Đinpingu.
Vučić je na čelu SNS-a bio do maja 2023. godine, kada se povukao sa te funkcije, a na mesto predsednika stranke došao je Miloš Vučević, aktuelni ministar odbrane.
Raniji ambasador Kine u Srbiji, Li Mančang, inače tvorac kovanice "čelično prijateljstvo", govorio je u oktobru 2018. godine na svečanosti povodom desetogodišnjice Srpske napredne stranke.
Godinu dana kasnije, zvaničnik Komunističke partije Kine Jang Šijado je nakon sastanka sa funkcionerom naprednjaka Markom Đurićem izjavio da je cilj komunista da pojačaju saradnju i razmenu između dve partije.
Đurić je tada rekao da je "Srbija kuća otvorenih vrata za Kinu".
Odlazeća ambasadorka Kine, Čen Bo, bila je čest gost državnih funkcionera iz redova Srpske napredne stranke, prilikom obilaska infrastrukturnih projekata u izbornoj kampanji 2020. i 2022. godine.
Izveštaji sa tih događaja objavljivani su na sajtu SNS-a.
Komunistička partija Kine i stranke u BiH
Funkcioneri Saveza nezavisnih socijaldemokrata, na čijem je čelu predsednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, imali su susrete sa čelnicima Komunističke partije Kine (KPK) krajem aprila ove godine u Istočnom Sarajevu.
Prema oceni analitičara za RSE, glavni razlozi za sastanke najveće političke partije u RS-u sa kineskim komunistima bili su okretanje ka Istoku, ekonomski interesi i pokušaji da se Kinezi ubede da kupe obveznice Republike Srpske.
I druge partije u Bosni i Hercegovini gaje veze sa kineskim komunistima.
Stranka demokratske akcije (SDA), najjača stranka u Parlamentu BiH, sarađuje sa KPK oko 20 godina, kako je ranije za RSE rekao Halid Genjac, generalni sekretar te stranke.
Dragan Čović, predsednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, vodeće partije bh. Hrvata, takođe se sastajao sa delegacijom KPK.
Na onlajn samitu održanom u julu 2021. godine povodom stogodišnjice osnivanja KPK, bilo je prisutno više od 500 političkih organizacija iz celog sveta, uključujući i one iz Bosne i Hercegovine.
U Srbiji su povodom jednog veka Komunističke partije Kine 2021. štampane i specijalne poštanske marke.