Očekuje se da će Evropska unija (EU) na virtuelnom samitu tražiti potvrdu od Pekinga da neće pomagati Rusiji u prevazilaženju ekonomskih sankcija koje su nametnute zbog ničim izazvane ruske invazije na Ukrajinu. Samit će se 1. aprila održati između bloka 27 država članica i Kine.
Zvaničnici EU navode da će takođe tražiti indikacije da je Kina spremna na saradnju u vezi okončanja rata u Ukrajini.
Dvije strane su takođe zakazale razgovore o zabrani putovanja za članove Evropskog parlamenta koju je nametnuo Peking, ekonomski bojkot EU članice Litvanije od strane Kine zbog pisma vezanog za Tajvan, statusu zakočenih investicionih ugovora i građanskim i političkim pravima u autoritarnoj Kini.
- Peking podupire dijalog Rusije i Ukrajine, summit Kina-EU 1. travnja
- Lavrov poručio da su odnosi Rusije i Kine snažniji nego ikada
Kina se našla na međunarodnim kritikama zbog zlostavljanja Ujgura i drugih muslimanskih manjina u sjeverozapadnoj provinciji Sinđijang koji su se suočavali sa masovnim zatvaranjem, prisilnim radom, kontrolom populacije i eliminacijom njihove religije i kulture.
Peking poriče ova zlostavljanja navodeći "prevaspitavanje" Ujgura kako bi spriječio radikalni islamizam i terorizam.
Sjedinjene Države i mnoge grupe za ljudska prava tvrde da Peking provodi genocid nad Ujgurima.
Peking je odbio da osudi rusku ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu, izražavajući kritike kažnjavanju poteza Risije ekonomskim sankcijama koje je Zapad uveo protiv Moskve. Takođe je ponavljao ruski narativ o ratu šireći dezinformacije.
"Tražimo garancije da Kina nema namjeru da pruži ekonomsku pomoć ili drugu podršku Rusiji tokom ovog rata", rekao je zvaničnik EU novinarima 31. marta, govoreći pod uobičajenim uslovima anonimnosti.
Gotovo 14 posto ukupne trgovine Kine odvija se sa Evropskom unijom, a 12 posto sa Sjedinjenim Američkim Državama u poređenju sa 2,4 posto sa Rusijom.
Predsjednik Evropskog savjeta Charles Michel, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell prvo će se susresti sa kineskim zvaničnicima koje prevodi premijer Li Kečijang, a kasnije i sa predsjednikom Kine i vođom Komunističke partije Si Đinpingom.
Izvor: Reuters, dpa