Dostupni linkovi

Kina donirala inžinjerijska sredstva Oružanim snagama BiH 


Sifet Podžić, ministar odbrane BiH sa ambasadorom Kine u BiH Ji Pingom
Sifet Podžić, ministar odbrane BiH sa ambasadorom Kine u BiH Ji Pingom

Ministarstvo odbrane Kine doniralo je Oružanim snagama Bosne i Hercegovine (OSBiH) inžinjerijska sredstva u srijedu, 31. marta.

Riječ je o šest istovarnih kamiona, tri bagera utovarivača, dva tegljača sa niskonosivom poluprikolicom, dva kamiona sa utovarnim kranom, buldožeru i kompaktnom bageru.

Certifikate su potpisali ministar odbrane BiH Sifet Podžić i ambasador Kine u BiH Ji Ping u kasarni u Rajlovcu kod Sarajeva.

“Veliko mi je zadovoljstvo što prisustvujem primopredaji donacije vrijedne 10 miliona juana, koju je osiguralo Ministarstvo odbrane Kine za Oružane snage BiH. U pitanju je besprovratna pomoć koju Kina pruža BiH. Nadam se da će nova oprema doprinijeti dodatnom povećanju kapaciteta podrške Oružanih snaga BiH”, izjavio je ambasador Ji Ping.

Ministarstva odbrane BiH i Kine prethodno su potpisali sporazum, čija je vrijednost oko 2,5 miliona maraka (1,25 miliona eura), naveo je ministar odbrane BiH Sifet Podžić.

“Ova oprema biće od velikog značaja Oružanim snagama prvenstveno u izvršenju jedne od naših misija, a to je pomoć civilnim organima u reagovanju na prirodne i druge katastrofe i nesreće, kao i za izvršenje ostalih redovnih zadataka Oružanih snaga”, kazao je Podžić.

Ovo je treća donacija Kine. Do sada je Oružanim snagama dodijeljeno devet inžinjerijskih mašina i 15 inžinjerijskih sredstava.

Inače, kineski ministar odbrane, general Vei Fenghe boravi u posjeti zemljama u regiji.

U Sjevernoj Makedoniji je 30. marta posjetio makedonsko ministarstvo odbrane, gdje se sastao sa svojom koleginicom Radmilom Šekerinskom, a razgovarao je i sa predsjednikom Sjeverne Makedonije Stevom Pendarovskim i premijerom Zoranom Zaevim.

Iz kabineta makedonskog predsjednika je saopšteno da je Pendarovski istakao da će Sjeverna Makedonija sarađivati sa Narodnom Republikom Kinom u okviru "Procesa za saradnju 17+1" i izrazio očekivanje o "skorašnjem finaliziranju nabavke vakcina od kineske kompanije Sinofarm".

Kineski predsjednik Si Đinping predsjedavao je samitom sa zemljama Centralne i Istočne Evrope u februaru. Sastanak je održan putem video linka i fokusiran je na pristup vakcinama COVID-19 i postpandemijski ekonomski oporavak. Format ‘17+1’ pokrenut je 2012. i podrazumijeva saradnju Kine s državama Centralne i Istočne Evrope, od kojih je 12 članica Evropske unije.

Prethodno se kineski ministar 26. marta u Beogradu susreo sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Tema sastanka je bila učvršćivanje saradnje i potvrda „čeličnog prijateljstva“ dvije zemlje.

Srbija je, inače, dio kineske inicijative ’Pojas i put’ i strateškog cilja te države za povezivanjem grčke luke Pirej sa centralnom Evropom, odnosno Mađarskom, kao jednom od država Evropske unije.

Vojnu saradnju Srbije i Kine, posebno u domenu nabavke naoružanja, kritikovali su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija.

U augustu 2020. iz Ambasade SAD su upozorili Srbiju na rizike kupovine oružja iz Kine, jer su “prodavci vojne i odbrambene opreme zavisni od autoritarne vlasti kakva je u Narodnoj Republici Kini".

I u godišnjem izveštaju objavljenom na sajtu Evropskog parlamenta 2020. godine, koji je sastavio izvjestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik, izražava se zabrinutost zbog ‘sve veće zavisnosti Srbije od odbrambene opreme i tehnologija iz Kine, kao i zbog nedovoljne transparentnosti u procedurama javnih nabavki u sektoru bezbjednosti’.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG