Kineski premijer Li Ćijang pozvao je u subotu na "stavljanje razlika po strani" sa Australijom, nakon što je započeo posetu usredsređenu na popravljanje bilateralnih odnosa.
Li je ponudio maslinovu grančicu nakon sletanja u Adelaidu na četvorodnevno diplomatsko putovanje, koje dolazi nakon što je Kina ukinula kaznene trgovinske sankcije protiv niza velikih australijskih izvoznih proizvoda.
"Istorija je dokazala da su uzajamno poštovanje, traženje zajedničkog jezika uz uklanjanje razlika i obostrano korisnu saradnju dragoceno iskustvo u rastućim odnosima Kine i Australije i da se moraju nastaviti", rekao je on u pisanoj dopisnoj izjavi.
"Zrelje, stabilnije i plodotvornije sveobuhvatno strateško partnerstvo biće blago koje dele narodi obe zemlje", dodao je Li.
Drugi najmoćniji čovek u Kini posle predsednika Si Đinpinga sleteo je u Adelaidu na početku svoje diplomatske misije širom kontinenta bogatog resursima.
On je najviši kineski zvaničnik koji je posetio Australiju od 2017.
Najavljeno je da će posetiti zoološki vrt Adelaide i fabriku za preradu litijuma pod kontrolom Kine u industrijskom imanju Kvinana Bič, kao i zgradu parlamenta Australije, tokom posete koja će se završiti u utorak.
Očekuje se da će Lijeva poseta utrti put za Sijevo prvo putovanje u Australiju od 2014. godine.
Kina je pokrenula resetovanje bilateralnih odnosa nakon što je Laburistička partija levog centra premijera Entonija Albanezea izabrana 2022.
Odnos se urušio tokom skoro decenije vlasti prethodne konzervativne administracije u Australiji koja je iz bezbednosnih razloga isključila 5G mrežu kineskog telekomunikacionog giganta Huavei i pozvala na nezavisnu istragu o uzrocima i odgovorima na pandemiju COVID-19.
Peking je 2020. nametnuo niz zvaničnih i nezvaničnih trgovinskih blokada na brojne australijske izvozne proizvode, uključujući ugalj, vino, ječam i drvo koji koštaju do 20 milijardi australijskih dolara (13 milijardi dolara) godišnje.
Sve trgovinske zabrane su sada ukinute osim za izvoz australijskih živih jastoga. Ministar trgovine Don Farel je predvideo da će prepreka biti uklonjena ubrzo nakon Lijeve posete kineskim ministrom trgovine Vang Ventaom.
"Uveren sam da će poseta ove nedelje rezultirati veoma uspešnim ishodom za proizvođače jastoga", rekao je Farel novinarima u sredu.
Mnogi posmatrači očekuju da će Australija biti opreznija u pogledu svojih budućih ekonomskih odnosa sa Kinom nakon što je poslednjih godina bila izložena onome što mnogi vide kao ekonomsku prinudu.
Li namerava da u utorak poseti fabriku za preradu Tianki Lithium Energi Australia u državi Zapadna Australija kako bi istakao interesovanje Kine za ulaganje u kritične minerale, prenose mediji. Fabrika proizvodi litijum hidroksid za baterije za električna vozila.
Australija deli zabrinutost Sjedinjenih Država zbog dominacije Kine u kritičnim mineralima, koji su suštinske komponente u svetskoj tranziciji na obnovljive izvore energije.
Pozivajući se na nacionalne interese Australije, ministar finansija te zemlje Džim Čalmers je nedavno naredio pet kompanija povezanih sa Kinom da se odreknu svojih udela u rudarskoj kompaniji retkih zemnih metala Northern Minerals.
Dok se bilateralni ekonomski odnosi oporavljaju od novih padova poslednjih godina, čini se da je bezbednosni odnos između dva slobodna trgovinska partnera napetiji.
Godišnja anketa istraživačkog centra za spoljnu politiku Lovi Instituta sa sedištem u Sidneju, objavljena u junu, pokazala je da 53 odsto australijskih ispitanika vidi Kinu više kao bezbednosnu pretnju nego kao ekonomskog partnera.
Albanese je rekao da će razgovarati u ponedeljak sa Lijem tokom godišnjeg sastanka lidera o nedavnim sukobima između vojske dve zemlje u Južnom kineskom i Žutom moru za koje Australija tvrdi da su ugrozili australijsko osoblje.
Osim Australije, u Lijevoj agenti putovanja su Novi Zeland i Malezija.
On je u subotu napustio Novi Zeland, okončavši trodnevnu posetu zemlji sa kojom Kina ima harmoničnije odnose nego sa Australijom. Li je opisao Kinu i Novi Zeland kao "dobre prijatelje".
Njegova sledeća stanica biće Malezija, gde su bilateralni odnosi dodatno komplikovani konkurentskim teritorijalnim pretenzijama u Južnom kineskom moru.
Li je iskoristio putovanje da izrazi zabrinutost zbog razmišljanja Novog Zelanda da se pridruži sporazumu o podeli vojne tehnologije u okviru australijskog AUKUS pakta sa Sjedinjenim Državama i Britanijom. Primarni cilj pakta je da Australiji obezbedi flotu podmornica koje pokreće američka nuklearna tehnologija.