Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da su on i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen razgovarali o napretku Ukrajine ka integraciji u Evropsku uniju, evropskim isporukama municije za ukrajinsku vojsku i novim sankcijama Rusiji.
Šefica Evropske unije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) doputovala je u utorak, 9. maja u Kijev na obeležavanje proslave Dana Evrope i na razgovore sa Zelenskim.
Fon der Lajen je prethodno rekla da je fokus EU na povećanju pritiska na Rusiju, obezbeđivanju pune primene sankcija i zatvaranju postojećih rupa u zakonu i istakla odlučnost za postupanje u skladu s tim.
Predsednica Evropske komisije otputovala je noćnim vozom iz Poljske da vidi predsednika Volodimira Zelenskog i radi na nastojanju Ukrajine za eventualno članstvo u EU, javlja agencija Frans pres (AFP).
Ukrajinski lider je odredio da se 9. maj u njegovoj zemlji slavi kao Dan Evrope, kao što je to u Briselu, odbacujući tradiciju Dana pobede u Drugom svetskom ratu u bivšem Sovjetskom Savezu.
"Veoma pozdravljam odluku predsednika Zelenskog da 9. maj proglasi Danom Evrope. Ukrajina je deo naše evropske porodice“, rekla je Fon der Lajen novinaru u vozu za Kijev.
"Moje prisustvo u Kijevu danas 9. maja je simbolično, ali je i znak ključne i veoma praktične realnosti: EU radi ruku pod ruku sa Ukrajinom po mnogim pitanjima."
Neposredno pre njenog dolaska, ukrajinske vazduhoplovne snage su saopštile da su oborile 23 od 25 krstarećih raketa koje je Rusija lansirala u noći između ponedeljka i utorka.
Vazdušna uzbuna u Kijevu okončana je oko sat vremena pre dolaska predsednice Evropskog parlamenta.
Rusija je pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine. Ukrajinske nadjačane snage odbile su pokušaj da zauzmu Kijev.
Moskovske snage sada drže deo istočnog regiona Donbasa, deo južne obale Ukrajine i Krim, dok vode višemesečnu bitku za grad Bahmut.
Ukrajinski kontranapad krajem prošle godine proterao je ruske snage iz severne oblasti Harkova i južnog grada Hersona, ali je njihovo napredovanje ove godine zastalo.
Zapadni saveznici Kijeva obećavaju da će jednog dana naći dom u Evropskoj uniji i NATO savezu, a vladu Zelenskog su poduprli gotovinom i naprednim oružjem.
Sada čekaju dugo očekivanu obnovljenu ukrajinsku ofanzivu, za koju se zapadne prestonice nadaju da će naterati ruskog predsednika Vladimira Putina da se povuče.
U međuvremenu, Brisel pomaže vladi Zelenskog da sprovede reforme u borbi protiv korupcije kako bi joj omogućio da započne ono što će verovatno biti višegodišnji pregovori o pridruživanju EU.
Komisija će liderima zemalja članica EU dati privremeno mišljenje o napretku Kijeva u narednim nedeljama i formalni pisani izveštaj u oktobru.
U glavnim gradovima EU postoji mnogo dobre volje za Ukrajinu, ali i skepticizam da će zemlja sa tako problematičnom nedavnom istorijom biti u formi da započne zvanične pregovore o pridruživanju ove godine.
Njih dvoje je takođe trebalo da razgovaraju o evropskoj strategiji za povećanje zaliha artiljerijske municije za ukrajinske snage, kao i o ogromnim finansijskim potrebama Kijeva za sledeću godinu.
Ona će takođe obavestiti svog ukrajinskog partnera o 11. briselskom paketu sankcija usmerenom na firme koje podržavaju rusku ratnu mašinu i žele da zaobiđu postojeće kontrole.
"Sada je fokus na čvrstoj primeni sankcija i preduzimanju mera kako bi se izbeglo zaobilaženje. Odlučni smo da zatvorimo postojeće rupe u zakonu", rekla je Fon der Lajen za agenciju Frans pres (AFP).
"U to niko ne bi trebalo da sumnja", zaključila je predsednica Evropske komisije.