Širom svijeta, svaka peta žena je žrtva silovanja, ili pokušaja silovanja. U nekim zemljama svaka treća je žrtva porodičnog nasilja. Nema te zemlje ili kulture, starosne dobi ili socijalnog nivoa u kojem se ne dogadja poniženje, nasilje, maltretiranje. Često ovi zločini nisu ni prijavljeni, počinioci slobodno hodaju svijetom, čak su nerijetko i vrlo ugledni članovi društva. Posljedice su pak na žrtvama duboke i vidljive.
U svijetu nema jedinstvenog pristupa borbi protiv nasilja nad ženama. Svaka bi zemlja morala razviti svoju strategiju, a baš je to u, uglavnom muškom svijetu, najveći kamen spoticanja. Žene čine polovinu svjetske populacije, ali nemaju pristup polovini svjetskih resursa. Tu bi disproporciju bilo lako ispraviti donošenjem odluke da svaki drugi uposlenik mora biti žena. Postavlja se međutim odmah i pitanje – kako će to zaživjeti u praksi, kad bi odluku morali provoditi muškarci.
Na loš i diskriminatorski položaj žena na tržištu rada utječe i aktualna kriza i recesija.
Analize pokazuju da prilikom smanjivanja radnih mjesta u preduzećima širom svijeta posao najprije gube žene.
Analize pokazuju da prilikom smanjivanja radnih mjesta u preduzećima širom svijeta posao najprije gube žene...
I nova ministrica vanjskih poslova SAD, Hillary Clinton oglasila se povodom međunarodnog Dana žena. U francuskom listu Le Figaro, Clintonova piše kako među siromašnima žene nažalost još uvijek čine većinu, baš kao i među glasnima i nezaposlenima. Bivša prva dama SAD prozvala se zato advokatom svih potlačenih i potcjenjenih žena svijeta.
Kako onih u siromašnim, tako i razvijenim zemljama svijeta, u kojima još uvijek vrijedi pravilo da je žena, za isti posao, manje plaćena od muškarca. "ovo nije samo pitanje pravde, nego i svjetskog mira i napretka", piše Hillary Clinton u francuskom Figarou.