Tri osobe, uključujući osumnjičenog napadača, ubijene su u seriji pucnjava u ponedjeljak rano u kanadskoj provinciji Britanska Kolumbija, saopštila je policija.
Vlasti su ranije izdale hitno upozorenje zbog više pucnjava u gradu Langleyju u koje su bili uključeni beskućnici i zamolili stanovnike da se klone tog područja.
"Aktivno istražujemo niz pucnjava u kojima su dvoje mrtvih, jedan u kritičnom stanju, a drugi sa teškim povredama", rekao je glavni nadzornik Ghalib Bhayani iz regionalnih snaga Kraljevske kanadske planinske policije.
"U ovom trenutku ne znamo motiv ovog smrtonosnog incidenta, niti da li je postojao odnos između preminulog osumnjičenog i žrtava".
Svjedok Reutersa vidio je dva crna terenca, slična onima koje koriste policijski timovi za hitne slučajeve, u jarku u blizini jednog od mjesta pucnjave. Jedno vozilo ima rupe od metaka na vjetrobranskom staklu.
Policija u Langleyju, predgrađu Vancouvera, saopštila je da je odgovorila na "višestruke izvještaje o pucnjevima ispaljenih s nekoliko žrtava i nekoliko različitih scena širom grada Langleyja i jednu scenu u gradskoj četvrti Langley" i zamolila javnost da se kloni nekoliko površine, uključujući parking kazina i autobusku stanicu.
U upozorenju upućenom B.C. telefonima stanovnika, policija je rekla da su pucnjave uključivale "prolazne žrtve" ili beskućnike. U upozorenju se navodi da je osumnjičeni opisan kao bijelac u kombinezonu i maskirnoj majici.
"Tokom interakcije sa osumnjičenim, policija je pucala iz oružja i pogodila muškarca. On je proglašen mrtvim na licu mjesta", navodi se u saopštenju policije.
Pucnjave su mnogo manje uobičajene u Kanadi nego u susjednim Sjedinjenim Državama. Kanada ima strožije zakone o oružju od svog južnog susjeda, iako je Kanađanima dozvoljeno posjedovati vatreno oružje sve dok imaju dozvolu.
Jedna od najgorih masovnih pucnjava u Kanadi dogodila se 2020. godine, kada je naoružani muškarac koji je vozio lažni policijski automobil ubio 13 ljudi i ubio još devet u požaru koji je zapalio u Portapiqueu u Novoj Škotskoj.
Dok je stopa ubistava oružjem u Kanadi manja od jedne petine stope u SAD-u, ona je viša od stope u drugim bogatim zemljama i raste, prema Statističkom zavodu Kanade.
Kanada je prije dvije godine zabranila prodaju i upotrebu oko 1.500 modela jurišnog oružja, poput puške AR-15, nakon pucnjave u Novoj Škotskoj, potez koji neki vlasnici vatrenog oružja osporavaju na sudu.
Ottawa je u maju uvela zakon za implementaciju "nacionalnog zamrzavanja" prodaje i kupovine pištolja sedmicu nakon što je napadač ubio 19 djece i dvoje nastavnika u njihovoj učionici u Uvaldeu u Teksasu.