Dostupni linkovi

Kanadski biznismen osuđen u Kini za špijunažu, Trudo traži oslobađanje


Majkl Spejvor na aerodromu u Pekingu, januar 2014. godine, arhivska fotografija
Majkl Spejvor na aerodromu u Pekingu, januar 2014. godine, arhivska fotografija

Sud u kineskom gradu Dandongu proglasio je krivim kanadskog biznismena Majkla Spejvora za špijunažu i izrekao mu zatvorsku kaznu u trajanju od 11 godina.

Sud je odlučio da Spejvorova novčana sredstva budu zaplijenjena i da bude deportovan, ali nije navedeno kad.

Advokat iz Pekinga Mo Šaoping rekao je da se deportacija obično obavlja kada osuđeni odsluži kaznu, ali da se može desiti i ranije ukoliko je slučaj poseban, prenosi agencija Rojters.

Trudo osudio presudu

Kanadski premijer Džastin Trudo osudio je u "apsolutno neprihvatljivu i nepravednu osudu" i kaznu od 11 godina zatvora za Spejvora.

"Današnja presuda Majklu Spejvoru donesena je nakon više od dvije i po godine proizvoljnog pritvora, nedovoljne transparentnosti u sudskom procesu i suđenja koje čak nije ispunilo ni minimalne standarde međunarodnog prava", navodi se u saopštenju kanadskog premijera, koji prenosi agencija Frans pres (AFP).

Trudo je zatražio oslobađanje Spejvora i bivšeg kanadskog diplomate Majkla Kovriga, koji očekuje izricanje presude, takođe prema optužbama za špijunažu.

I američka Ambasada u Pekingu osudila je presudu u saopštenju u kojem ističe da su procesi protiv Spejvora i drugih Kanađana za špijunažu pokušaj da se "ljudska bića iskoriste kao aduti u pregovorima".

Spejvor je uhapšen u decembru 2018. godine, nekoliko dana nakon hapšenja finansijske direktorke kompanije Huavei Meng Vanžu na aerodromu u Vankuveru, po nalogu SAD.

Optužen je za špijunažu u junu 2019. godine, a postupak pred sudom je okončan u martu, dok je u srijedu, 11. avgusta objavljena presuda.

U odvojenom slučaju, očekuje se izricanje presude bivšem kanadskom diplomati Majklu Kovrigu, koji je uhapšen krajem 2018. godine zbog optužbi za špijunažu.

Proces protiv Kovriga zaključen je u martu, a još nije određen datum izricanja presude.

Nakon hapšenja Vanžu, Kina je na smrt osudila četvoro Kanađana optuženih za posjedovanje i šverc narkotika.

Osuđeni su Robert Šelenberg, Fan Vej, Je Đijanhui i Su Vejhong.

Kina odbija sugestije da su slučajevi državljana Kanade povezani sa Vanžu, koja je optužena da je dala pogrešne informacije HSBC Holdingsu o poslovanju kompanije Huaveji u Iranu, čime je banka prekršila sankcije SAD protiv Teherana.

Hapšenje direktorke Huaveija, a zatim i dvojice Kanađana, izazvali su diplomatsku krizu između Pekinga i Otave.

XS
SM
MD
LG