Ljuljeta (Luleta) Imami iz Peći je tokom pandemije korona virusa prolazila kroz ista iskušenja kao kada joj je pre nekoliko godina dijagnostifikovan rak dojke.
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da se sa pandemijom pojavio i strah da joj se bolest može vratiti, iako je proces lečenja završen i sada jednom mesečno prima samo vitaminsku terapiju.
“Zbog toga je svima neophodna psihološka pomoć, meni je to mnogo pomoglo. Pogotovo tokom pandemije, kada si zatvorena i kada imaš sve te brige. Ja sam imala sedam hemoterapija i 25 puta sam išla na zračenje. Videla sam da mi je potrebna pomoć psihologa. Mnogo sam lakše prošla kroz sve to od nekih žena koje nisu razgovarale sa psihologom”, navodi Imami.
Broj obolelih od raka dojke na Kosovu je smanjen za 15 odsto u odnosu na 2019. godinu.
Na Kosovu je prošle godine zabeleženo 380 slučajeva kancera dojki, dok u 2020. oko 320.
Direktor Instituta za onkologiju u Prištini Iljr Kurtiši (Ilir Kurtishi) navodi da su hirurške intervencije obolelih od raka prekinute u martu, kada su se na Kosovu pojavili slučajevi korona virusa a Univerzitetsko kliničko bolnički centar se usredsredio na pandemiju, dok su tretirani samo hitni slučajevi.
Na Kosovu žene najčešće oboljevaju od raka dojke, a muškarci od raka pluća. Prosečna starost obolelih je oko 50 godina.
Reč struke
Psiholog Imri Zabeli objašnjava da kod ljudi, koji su već bolesni ili su prošli kroz težak period lečenja, postoji strah da će ponovo morati da prolaze kroz isto.
“Anksioznost postaje gora zbog straha da li će dobiti pravi tretman u našem slabom zdravstvenom sistemu. Najosetljiviji među građanima su oni sa hroničnim bolestima, kao što su oboleli od raka dojke. Njihova podložnost anksioznosti zbog COVID-19 dovodi ih u rizik da im se stanje pogorša”, navodi on.
Zabeli napominje da strah od zaraze virusom koji izaziva COVID-19 doprinosi tome da žene obolele od raka dojke sve manje podnose svakodnevni stres, pa im je zbog toga neophodna pomoć psihologa.
“Razgovor sa psihologom im pomaže da podele svoja osećanja, da imaju nekog ko ih razume. Njihova anksioznost i zabrinutost može da umori i članove porodice”, upozorava Zabeli i poručuje da osobe koje boluju od raka dojke, kroz razgovor sa stručnim licima, mogu da pojačaju imunološki sistem i pobede bolest.
Šta kažu udruženja?
Violeta Pirana, predsednica udruženja “Renesansa” koje okuplja žene obolele od raka dojke, ističe da se svakodnevno organizuju seanse razgovora sa psiholozima kako bi se što lakše prebrodila pandemija korona virusa.
'Šta da vam kažem, kada na Kosovu ne postoji ni zdravstveno osiguranje. Država malo radi za ovu kategoriju.'- Violeta Pirana, predsednica udruženja 'Renesansa'
“One i međusobno stalno komuniciraju jer te žene žive sa stalnim strahom da im se nešto ne desi. Tokom pandemije imaju strah da se nešto ne desi sa zdravstvenim sistemom. Šta da vam kažem, kada na Kosovu ne postoji ni zdravstveno osiguranje. Država malo radi za ovu kategoriju, postoji neki revidirani spisak za lekove, ali ona mora stalno da se obnavlja”, ističe Pirana i podvlači da je proces lečenja od raka dojke izuzetno težak i skup.
Kakav je stav nadležnih?
U Ministarstvu zdravlja su svesni koliko je stalna pomoć psihologa važna za žene obolele od raka dojke i dodaju da “u tom pogledu država treba da učini više”.
“Tokom pandemije Ministarstvo zdravlja je obezbedilo besplatnu liniju za razgovor sa psiholozima. Mogu da im se obrate svi kojima su potrebni saveti kako bi lakše prebrodili period pandemije, ali i da sa njima razgovaraju o drugim zdravstvenim problemima”, navodi portprol ministarstva Faik Hoti u pisanoj izjavi za RSE.
Lečenje malignih bolesti se obavlja na tri načina, hirurškim putem, lekovima i zračenjem. Sva tri oblika lečenja su omogućena na Kosovu.
Hoti napominje da tokom pandemije korona virusa, proces lečenja žena obolelih od raka dojke nije prekinut u nijednom trenutku.
“Te pacijentkinje su se lečile na Klinici za onkologiju, poštujući zaštitne mere. Ali lečenje im nikada nije prekidano”, kaže on.
Oktobar je međunarodni mesec posvećen borbi protiv raka dojke, a na Kosovu već godinama sprovodi kampanja o podizanju svesti kod žena da redovno odlaze na preglede kako bi bolest bila otkrivena u ranoj fazi.
Facebook Forum