Svijet se suočava sa najvećim deficitom u snabdijevanju kakaom u posljednjih 60 godina što znači da će kupci to osjetiti kroz porast cijena tokom ove i 2025. godine.
Međunarodna organizacija za kakao je predvidjela deficit od 374.000 tona za sezonu 2023-24., što je porast od 405 posto u odnosu na deficit od 74.000 u prethodnoj sezoni.
Slab prinos kakaovca uzrokovali su loši vremenski uslovi u zapadnoj Africi, bolesti i rušenje stabala, pišu svjetski mediji.
'Najgore tek dolazi'
Kupci bi mogli da osjete efekte skoka cijena kakaa dok se svijet suočava sa najnižim snabdijevanjem u proteklih nekoliko decenija, iako su velike kompanije za proizvodnju čokolade prošle godine bile dobro snabdjevene i nisu morale da povećavaju cijene, industrija ne može da učini više kako bi uticala na cijene, rekao je za CNBC, Pail Joules, analitičar za robe u holandskoj kompaniji Rabobank.
"Najgore tek dolazi", rekao je Joules. Cijene kakaa će najvjerovatnije rasti i ostati visoke neko vrijeme, jer nema načina da se brzo poprave sistematski problemi na tržištu čokolade.
Ljubitelji čokolade će se suočiti sa visokim cijenama ili sa manjim pakovanjima čolokadnih proizvoda, rekao je Joules, dok bi proizvođači mogli da prilagode količinu namirnica u proizvodima i stavljaju manje kakaa. Najgore će biti pogođena tamna čokolada koja ima visok procenat kakaa.
Čokolada bi mogla da poskupi već do Uskrsa, koji pada u nedelju, 31. marta.
"S obzirom na to da su cijene kakaa i ostali proizvodni troškovi bili u stalnom porastu tokom prošle godine, vjerovatno je da će potrošači ovog Uskrsa vidjeti skok cijena čokoladnih slatkiša", rekao je David Branch iz Wells Fargo instituta za ispitivanje hrane u Kaliforniji, pozivajući se na istraživanje iz marta mjeseca.
Cijene kakaa su naglo rasle zbog poremećaja u snabdijevanju u ključnim zemljama proizvođačima kao što su Obala Slonovače i Gana, rekao je Joules, u kojima se proizvodi oko 60 posto ukupne svjetske proizvodnje kakaa.
Usjevi kakaovca su pogođeni bolešću crnih mahuna i virusom oticanja izdanaka, a mnoga stabla su premašila svoj maksimalni potencijal prinosa, jer nije bilo veće sadnje drveća od ranih 2000-ih, rekao je Joules.
Fabrike čokolade miruju
Cijene kakaa su se više nego udvostručile tokom prošle godine a proizvođači kakaa ne mogu da proizvode čokoladu od sirovog kakaa i oslanjaju se na prerađivače koji zrna u puter, puder i liker od kojih se pravi čokolada. Međutim, prerađivači kažu kako ne mogu da priušte kupovinu zrna kakaovca, napisao je Reuters.
Prerađivač zrna kakaovca iz Obale Slonovače, Transcao, koji je pod kontrolom države, jedna od devet velikih fabrika u zemlji, rekao je da je prestao sa kupuje zrna zbog visoke cijene. Oni još nisu obustavili proizvodnju jer se oslanjaju na zalihe, ali nisu navodili u kom kapacitetu rade.
Dva izvora iz industrije rekla su da je fabrika u Obali Slonovače gotovo u stanju mirovanja, napisao je Reuters, napominjući da su izvori tražili da ostanu neimenovani jer nisu ovlašteni da javno govore o toj temi. Jedan od dva izvora rekao je da bi još velikih državnih fabrika uskoro moglo da se zatvori u Obali Slonovače koja proizvodi gotovo polovinu svjetskog kakaovca.
'Pojedena' zarada na tržištu čokolade
Zajedno sa cijenama šećera koje su za oko 25 procenata više nego u posljednjih pet godina, više cijene kakaa će "pojesti" zaradu tržišta slatkiša, napisao je Washington Post.
Proizvođač keksa Oreo i čokolade Toblerone, Mondelez rekao je prošle godine kako ove godine planira da poveća cijene.
Prethodno povećanje cijena u Evropi dovelo je do "poremećaja mušterija" kako su to nazvale kompanije, što znači da su visoke cijene odvratile neke kupce od kupovine.
Evropski kupci su u četvrtom kvartalu uglavnom bili ravnodušni prema cijenama Mondelez proizvoda, ali je izvršni direktor Dirk Van de Put rekao kako bi se osjetljivost evropskih kupaca ove godine mogla povećati.
"Možda bismo mogli očekivati mali skok jer cijene nastavljaju da rastu već treću godinu zaredom, naročito čokolade", rekao je.
U Sjedinjenim Državama potrošači takođe preispituju kupovinu kako cijene rastu, čekaju da se proizvodi nađu na rasprodaji ili kupuju manje veličine.
Hrana je bila veliki dio problema inflacije u doba pandemije. U ljeto 2022. cijene hrane rasle su po godišnjoj stopi od oko 12 posto, što je gotovo dvostruko više od ukupnog povećanja indeksa izdataka za ličnu potrošnju, prema mjerenju rasta cijena američkog ministarstva finansija. Izbijanje ptičje gripe i efekti rata u Ukrajini na globalne cijene roba doveli su do povećanja.
Ali godinu dana kasnije, kako su se normalizovali globalni lanci snabdijevanja, cijene hrane rasle su sporije od mjera na nivou ekonomije. "Nalazimo se u vrlo čudnom okruženju. Mnogo je promjena", rekao je Michael Strain, ekonomista iz American Enterprise Institute, napisao je Washington Post.
Zarade na berzima od spekulacija o cijeni kakaovca
Loši vremenski uslovi i bolesti biljaka upropastili su usjeve kakaovca u Gani i Obali Slonovače, koje zajedno proizvode više od dvije trećine svjetskih zrna kakaa. Zbog decenija niskih cijena poljoprivrednici iz Zapadne Afrike nisu mogli da ulažu u svoje usjeve.
- Vrhovni sud SAD-a blokirao tužbu za ropstvo protiv firmi industrije čokolade
- Zašto je industrija čokolade optužena za zloupotrebu djece?
Međutim, hedge fondovi koji se oslanjaju na tržišne trendove profitirali su od velikog rasta. Na primjer, Diversified fond Aspect Capitala sa sjedištem u Londonu porastao je 18,2 posto do sada ove godine, s kakaom kao najvećim pokretačem efekata rasta.
Fond je smanjivao svoju poziciju jer je cijena rasla kako bi pomogao u kontroli rizika, rekla je osoba upoznata s fondom. Ovi špekulanti koji se klade da će cijene nastaviti da rastu "zarađuju novac kao da sipa iz šake", napisao je Financial Times.
Interkontinentalna berza, koja vodi ugovore koji se sklapaju o očekivanoj cijeni za kakao (futures) u New Yorku, rekla je da su spekulanti smanjivali svoje pozicije u posljednjih godinu dana. Uz skokove cijena koje su dostigle marže, proizvođači čokolade rekli su da nemaju drugog izbora nego da prenesu troškove na potrošače.
Facebook Forum