Prema riječima njemačke kancelarke Angele Merkel, ovaj je susret pokazao kako je Sjeveroatlanski savez i nakon 60 godina još uvijek uvijek dokaz dobrih odnosa medju zemljama članicama. Posebno se zahvalila francuskom predsjedniku Nicholas Sarkozyju i američkom predsjedniku Baracku Obami. Predvođeni njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, lideri zemalja članica Alijanse stigli su do polovine mosta gdje ih je dočekao francuski predsjednk Nicholas Sarkozy pokazujući time svoje jedinstvo u čast 60-te godišnice saveza.
Jedini koji nije pokazao dostojno poštovanje prema ovoj gesti bio je talijanski premijer Silvio Berlusconi, koji je glasno i žustro pričao na mobilni telefon. Nešto kasnije iz njegove su Press službe pokušali faux pas opravdati navodnim pregovorima s turskim premijerom Redžepom Erdoganom koji zateže odluku o izboru novog generalnog sekretara NATO-a.
Na početku zasjedanja u Strasbourgu američki predsjednik Barack Obama predao je hrvatskom i albanskom predsjedniku Stjepanu Mesiću i Bamiru Topiju kopiju Washingtonskog ugovora, čime im je simbolično izražena dobrodošlica u NATO.
“Ponosni smo što vas imamo za saveznike, zaslužili ste mjesto za zajedničkim stolom", rekao je Obama u kratkom govoru dobrodošlice.
Osim toga danas je u komandnu strukturu ponovno primljena Francuska koja je 1966, zbog neslaganja s politikom SAD i Velike Britanije, istupila iz Alijanse.
Obama: Nato najuspješniji savez u savremenoj istoriji
Američki predsjednik Barack Obama je, poslije susreta s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, u petak veče u Baden-Badenu, ocijenio da je NATO "najuspješniji savez u savremenoj istoriji, ali njegova struktura mora biti prilagođena sadašnjosti".
''NATO, međutim, mora imati jasno definiranu ulogu'', rekao je Obama, koji učestvuje na ''rođendanskom'' NATO samitu, povodom 60 godina postojanja Alijanse.
Američki predsjednik je rekao da se medju svim članicama treba raspravljati o tome koje su promjene dobre i potrebne. Paraleleno, on je raspršio njemačka strahovanja pred zahtjevima za pojačani vojni angažman Bundeswehra u Afganistanu, gdje oni, pored Kosova, imaju najveću vojnu misiju. Pri tome je jasno stavio do znanja da ne želi diktirati nova usmjerenja saveza, ali da vjeruje da će Njemačka i dalje pomagati u Afganistanu. Naglasio je takodje da mu nije cilj nikakva vojna uloga NATO-a u Pakistanu.
Njemačkim medijima Barack Obama je posebno pohvalio kancelarku Merkel rekavši kako se “ne može ne vidjeti” njeno pametno, kompetentno i marljivo zastupanje interes svoga naroda.
Merkelova je na zajedničkoj Press konferenciji u Baden-Badenu rekla da se o uspjehu NATO-a odlučuje i u Afganistanu i dala podršku prijedlogu za imenovanja danskog premijera Andresa Fogha Rasmussena za generalnog sekretara Alijanse.
Turska se, međutim, protivi izboru Rasmussena zbog načina kako je reagirao 2006. godine na objavljivanje karikature poslanika Muhammeda u danskim novinama.
Ban Ki-Moon pozdravio odluku o zabrani širenja nuklearnog naoružanja
Agencije u subotu prenose i reakciju generalnog sekretara UN-a Ban Ki-Moona koji je pozdravio jasnu odluku lidera Rusije i SAD-a o i intenziviranju zabrane daljeg širenja nuklearnog nazoružanja.
Zajedničkom izjavom od 1. aprila, ruski predsjednik Dmitrij Medvedev i američki predsjednik Barack Obama obavezali su se da će dvije države poduzeti konkretne korake u ispunjavanju svojih obaveza u vezi sa Sporazumom UN zabrani širenja nuklearnog naoružanja koje uvodi instituciju svjetske zabrane širenja nuklearnog oružja.
Ban navodi da je njihovo liderstvo "od vitalnog značaja za proces koji vodi ka stvaranju svijeta oslobođenog od nuklearnog oružja".
"Promocija nuklearne energije u miroljubive svrhe, pojačavanje napora da se osigura čuvanje nuklearnog oružja i sirovina i da se bori protiv nuklearnog terorizma doprinijet će promjeni odnosa prema tom važnom izazovu", istaknuto je u saopštenju iz Ujedinjenih naroda.
Prve dame i borba protiv AIDS-a
Prve dame na samitu
Borba protiv AIDS-a prvi je zajednički projekt prvih dama Francuske i SAD-a Carle Bruni-Sarkozy i Michelle Obama dogovoren prilikom njihovog prvog susreta u Strasbourgu. Obje prate svoje supruge predsjednike na samitu NATO pakta koji se održava povodom 60. godišnjice Alijanse.
Prema dogovoru njih će dvije sljedećih sedmica telefonski dogovarati o "zajedničkim inicijativama koje će biti provedene do kraja godine".
Bivša manekenka, treća supruga francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja, Karla Bruni-Sarkozy, aktivno učestvuje u borbi protiv AIDS-a od februara 2008. godine, kada je i postala prva dama Francuske.
Pored toga, Karla Bruni je u decembru postala ambasadorica Svjetske fondacije za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije, zalažući se za zaštitu majki i djece, kako bi što manje bli izloćeni ovim oboljenjima.