Svjetski poznati glumac i režiser John Malkovich u Sofiji postavlja predstavu nobelovca i oskarovca Bernarda Shawa. Nacionalisti i Savez bugarskih pisaca osuđuju djelo "Oružje i čovjek" kao "antibugarsko", piše Bugarski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Na prvi pogled sve zvuči kao šala. Predstava stara više od 120 godina, djelo irskog nobelovca, danas se doživljava kao prijetnja bugarskom nacionalnom ponosu od strane jednog umjetničkog udruženja.
Udruženje označava djelo kao "antibugarsko" i kritikuje režisera koji će ga predstaviti u Bugarskoj. On je svjetska zvijezda i posljednjih godina je nekoliko puta režirao i glumio na bugarskoj pozorišnoj sceni, što je velika rijetkost za zemlju.
Režiser je odgovario da napadi na njega i predstavu nisu "baš inteligentna ideja" te je odbacio tvrdnje udruženja. Podsjeća da je isto udruženje, po nalogu stranke, iz svog članstva isključilo najpoznatijeg disidenta iz vremena socijalizma u Bugarskoj.
Još prije negodovanja umjetničkog kolektiva, nekoliko nacionalističkih organizacija, koje su u prošlosti učestvovale u događajima protiv migranata, odlučile su da organizuju protest zahtijevajući da se predstava ukloni iz repertoara pozorišta. One također tvrde da je djelo "uvreda" i "ismijavanje" naroda i vojske, te svoje stavove potkrepljuju citatima.
Predstava "Oružje i čovek" Bernarda Shawa će se igrati na sceni Narodnog pozorišta "Ivan Vazov" u Sofiji, a režira je Amerikanac John Malkovich.
Organizacija koja izražava nezadovoljstvo je Savez bugarskih pisaca (SBP), na čelu sa Bojanom Angelovim. Prema podacima na web stranici, Savez je tokom godina imao 1.657 članova.
Disident kojeg je SBP izbacio 1972. godine je Georgi Markov. Ubile su ga službe Narodne Republike Bugarske 1978. godine u Londonu, a napad na njega izveden je na rođendan bugarskog komunističkog diktatora Todora Živkova.
Nacionalističke organizacije koje su zakazale protest za 7. novembar – na dan premijere predstave – uključuju "VZRO Vrtop", "Nacionalno buđenje", "Mladi za Bugarsku" i "Kuberove ratnike."
Ova priča se odvija u pozadini sve izraženijih simpatija prema ekstremno nacionalističkim formacijama u zemlji.
Događa se i u trenutku pojačane proruske propagande, usmjerene na odbacivanje zapadne liberalne demokratije i vrijednosti koje ona nameće, kao i na stalne pokušaje da se blokiraju reforme u obrazovanju u Bugarskoj, koje i dalje koristi modele, prakse i način razmišljanja prema istoriji i kulturi iz doba totalitarnog režima.
'Oružje i čovjek' i Srpsko-bugarski rat iz 1885.
Predstavu "Oružje i čovek" kritičari opisuju kao antiratnu i antiromantičnu komediju. U njoj Bernard Shaw – jedan od rijetkih dobitnika i Oskara i Nobelove nagrade za svoj rad – postavlja radnju u bugarski grad tokom Srpsko-bugarskog rata 1885. godine.
Mnogi likovi u predstavi su Bugari, a neki od njih su prikazani u komičnom svjetlu.
Glavna junakinja, Rajna, ima romantičnu predstavu o vojnicima i ratu uopšte, ali se ta iluzija kasnije ruši.
Sam Shaw navodi da je osnovni zaplet priče bio završen mnogo prije nego što je odlučio gdje će se radnja odvijati, što je interpretacija koju neki režiseri uzimaju u obzir prilikom postavljanja predstave na scenu.
Srpsko-bugarski rat počeo je zbog nezadovoljstva i teritorijalnih zahtjeva Beograda nakon ujedinjenja Kneževine Bugarske i Istočne Rumelije. Srpska vojska napada Bugarsku, koja tada još nema dobro organizovanu i obučenu vojsku, a njeni oficiri su iz Rusije, koja ih povlači zbog protivljenja ujedinjenju.
Uprkos tome, u nizu bitaka bugarska vojska poražava srpsku vojsku, a dvije strane potpisuju mirovni sporazum 3. marta 1886. godine.
Najveća posljedica rata bilo je međunarodno priznanje ujedinjenja Bugarske.
Savez bugarskih pisaca i nacionalisti protiv predstave
Vijest da će predstava "Oružje i čovjek" biti postavljena pod rediteljskom palicom Johna Malkovicha objavljena je tokom ljeta u Narodnom pozorištu.
Krajem septembra, nekoliko nacionalističkih organizacija – "VZRO Vrtop", "Nacionalno buđenje", "Mladi za Bugarsku" i "Kuberovi ratnici" – počelo je da se aktivira povodom ovog događaja.
Ove organizacije citiraju različite dijelove predstave, a jedan od njih, koji izgovara jedan od glavnih muških likova, glasi:
"Ovi novi običaji nisu dobri. Svo to pranje nije dobro za zdravlje, nije prirodno. Bio je jedan Englez u Plovdivu, koji se svakog jutra prao hladnom vodom čim ustane. Odvratno! Sve to dolazi od Engleza: njihova klima ih toliko prlja da se moraju stalno prati. Gledaj mog oca! Nije se kupao čitav život, a doživio je 98 – bio je najzdraviji čovjek u Bugarskoj. Nije mi problem da se operem jednom sedmično zbog drugih, ali svaki dan je baš smiješno."
Ove organizacije tvrde da predstava "ismijava bugarske podvige kod Slivnice, prikazuje naše vojnike kao pijance, a narod kao varvarski, nepismen, primitivan i prljav".
Organizacije insistiraju da se predstava skine s repertoara pozorišta. Poslali su i otvoreno pismo predsjedniku Rumenu Radevu i ministru kulture Najdenu Todorovu.
Uz to, proširili su fotografije bugarskih glumaca koji učestvuju u predstavi, uz natpis "sramota".
Na njihovim stranicama pojavljuju se zajedničke karakteristike – podrška nacionalističkom Lukovom maršu, protesti protiv migranata i centara za migrante, "Marš za porodicu" protiv LGBT osoba, kao i deklarativna odbrana "tradicionalnih vrijednosti".
Ubrzo nakon njih, raspravi se priključio i Savez bugarskih pisaca (SBP). Sindikat u svom listu “Riječ danas” (Slovoto dnes) uveliko ponavlja riječi i teze nacionalističkih organizacija.
SBP naziva "Oružje i čovjeka" antibugarskom predstavom, a njeno uvrštavanje u program Narodnog pozorišta "insinuacijom protiv zemlje i naroda, zlim cinizmom i uvredom za hiljade žrtava koje su pale na frontovima za slobodu i ujedinjenje domovine". SBP navodi da "mjesto takvih djela nije u Bugarskoj".
SBP je osnovan 1913. i tokom godina u njemu su bili neki od najistaknutijih bugarskih pisaca. Na čelu organizacije bili su istaknuti umjetnici poput Elina Pelina, Dimitra Dimova i Ljubomira Levčeva.
Od 2014. godine predsjednik je Bojan Angelov, autor 21 poetske zbirke, kao i radova sa "istorijsko-filozofskom i književno-kritičkom usmjerenošću".
Godine 2014. dobio je "Zlatno pero" od Saveza bugarskih novinara, čiji je također član. U rukovodstvu Saveza pisaca su još i Atanas Zvezdinov, Bojan Bojčev, Dimitar Milov i drugi.
Prošle godine, "Riječ danas" je objavio tekst kluba "Sto čitalaca", koji je bio usmjeren protiv pisca Georgija Gospodinova, koji je nedavno dobio jednu od najprestižnijih književnih nagrada – "Booker" za roman "Vremensko sklonište". U publikaciji je pisalo:
"Nagrada mu ne daje nikakvu privilegiju u domaćoj književnosti. Da se na konkurs prijavilo 10 Bugara i da je on postao prvi među njima, možda bi naše mišljenje bilo nijansiranije. Ali iz različitih razloga, uključujući to da se za Booker rijetko čuje kod nas, G. G. se takmičio samo sa nepoznatim strancima", pisalo je tada u izdanju "Riječ danas".
Odgovor Johna Malkovicha
Na konferenciji za medije 29. oktobra, John Malkovich je odgovorio na kritike povodom postavljanja Shawove predstave na sceni Narodnog pozorišta. Prema njegovim riječima, sam Shaw nije znao puno o Bugarskoj i Bugarima, niti je znao konkretne činjenice o ratu.
"Nikada nije tvrdio da je ovo istinita priča i da su svi detalji tačni", rekao je Malkovich. Dodao je da "može samo da se nasmije tvrdnji da bi došao ovdje s namjerom da se ismijava Bugarskoj".
"To nije baš inteligentna ideja", istakao je Malkovich. Rekao je i da nije upoznat sa radom Saveza bugarskih pisaca, ali se zapitao da li su to isti oni koji su nekada izbacili Georgija Markova iz članstva.
"Ovdje sam jer sam imao nevjerovatnu sreću da kroz svoju karijeru radim s glumcima koji su odrasli u Bugarskoj. Oni su nevjerovatni i fantastični", rekao je Malkovich.
Ovo nije prvi put da Malkovicheva predstava izaziva kontroverze u Bugarskoj. Početkom 2023. godine nezadovoljstvo je izazvala cijena karata za predstavu "U samoći pamučnih polja" s Malkovichem u Narodnom pozorištu, koja je dostizala 400 leva (204 eura).
Ovaj 70-godišnji američki glumac ima dugogodišnju karijeru i više nominacija za Oskara, BAFTA i Zlatni globus. Također je dobitnik nagrade Emmy, kao i priznanja s najvećih filmskih festivala širom svijeta.
Napisao: Nikolaj Lavčijev
Facebook Forum