Dostupni linkovi

Japan se oprostio od ubijenog bivšeg premijera, uprkos gnjevu građana


Akie Abe, udovica bivšeg premijera, poklanja se ispred oltara na ceremoniji državne sahrane Šinza Abea u Tokiju, Japan, 27. septembar 2022.
Akie Abe, udovica bivšeg premijera, poklanja se ispred oltara na ceremoniji državne sahrane Šinza Abea u Tokiju, Japan, 27. septembar 2022.

Državna sahrana bivšeg japanskog premijera Šinza Abea ubijenog u atentatu održana je u Tokiju 27. septembra.

Aktuelni japanski premijer Fumio Kišida dočekao je udovicu Šinza Abea, Akie, obučenu u crni kimono, koja je nosila urnu sa pepelom svog supruga.

Sahrani u areni Nipon Budokan prisustvovalo je više hiljada japanskih i stranih zvanica.

Već od jutra 27. septembra hiljade običnih Japanaca pristizalo je do arene u centru glavnog grada da polože cvijeće i kratko stanu pred Abeovim portretom postavljenim u šatoru podignutom za tu priliku.

Abe je japanski premijer koji je najduže bio na tom položaju, više od osam i po godina, od 2006. do 2007. i od 2012. do 2020.

Bio je najpoznatija japanska politička ličnost u zemlji i u svijetu sa intenzivnom diplomatskom aktivnošću i politikom budžetskog i monetarnog oporavka.

Njegovo ubistvo na predizbornom skupu 8. jula u 68. godini šokiralo je Japan i svijet.

Pet pitanja i odgovora o ubistvu Shinzo Abea
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Sahrana Šinza Abea izazvala je, međutim, negodovanja u zemlji.

Gnjev zbog ogromnih troškova sahrane kojoj su prisustvovale brojne zvanice iz svijeta nadovezao se na negativnu reakciju javnosti na otkrića neugodnih veza vladajuće partije i Abea s vjerskom grupom za koju kritičari tvrde da je kult.

Premijer Japana Fumio Kišida održao je govor, u kojem je podsjetio na najvažnije trenutke Abeove biografije, uz napomenu da je Abe bio premijer sa najdužim stažom u toj zemlji.

Govoreći o Abeovoj aktivnoj diplomatiji, Kišida je naglasio da je Abe aktivno radio na građenju slobodnog i otvorenog Indopacifičkog regiona.

Ceremoniji je prisustvovalo oko 4.300 zvanica, među kojima 700 stranih zvaničnika.

Među stranim gostima bili su američka potpredsjednica Kamala Harris, indijski premijer Narendra Modi i njegov australijski kolega Anthony Albanese, predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.

Kina sa kojom Japan ima zahladnjele odnose poslala je predstavnika, ali ne člana vlade.

Japanski car Naruhito i njegova supruga Masako nisu prisutni zbog njihovog statusa politički neutralnih simbola, ali prisustvuju drugi članovi carske porodice.

XS
SM
MD
LG