Dostupni linkovi

Neslaganje sa tvrdnjama Jamesa Lyona


James Lyon
James Lyon

EU i SAD moraju zaustaviti povratak BiH u prošlost jačanjem pozicije evropskog izaslanika i EUFOR-a, te postavljenjem američkog izaslanika za Balkan, ocijenio je u autorskom tekstu za International Herald Tribune James Lyon iz Međunarodne krizne grupe. Bilježimo reakcije na ovu, kao i na niz drugih, prilično nepovoljnih ocjena za budućnost BiH.

Pozivajući se na dokument "Godišnja procjena prijetnji" koji su uradili CIA i Vijeće nacionalne obavještajne službe, James Lyon ocjenjuje "da je budućnost BiH kao multietničke države neizvjesna", te da su izjave političara pojačale međuetničke tenzije do, vjerovatno, najvšeg stepena tokom posljednjih godina. Navodi da bi novi rat u BiH mogao imati pogubne posljedice i za ostale države regiona.

Šef odsjeka za sigurnost na Fakultetu kriminalističkih nauka u Sarajevu Jasmin Ahić smatra da novi rat i oružani sukobi nisu realna opasnost za BiH:

„Za bilo koga ozbiljnog ko se ozbiljno bavi problematikom sigurnosti, mada treba uzimati i najgore moguće situacije, ali jedna takva prognoza da bi se mogao desiti neki novi rat i da su secesionistički nastrojeni političari iz RS toliko jaki i moćni da bi to bila realna opasnost, mislim da ipak u ovom trenutku i EU i međunarodna zajednica, kao i sama BiH su puno uložili da bi to bila ozbiljna prijetnja.“

I profesor iz Mostara Nurko Pobrić smatra da sigurnost u BiH nije ugrožena toliko da joj prijeti konflikt:


„U svakom slučaju političke prilike trenutne, koje se manje-više pogoršavaju svaki dan, a sa druge strane i socijalne nedaće koje su stigle BiH upućuju na jedan zaključak da je ipak sigurnost u širem smislu riječi u BiH na neki način ugrožena.“

U autorskom tekstu James Lyon navodi i da premijer RS Milorad Dodik primjenjuje crnogorski "postepeni put" ka nezavisnosti tako što blokira državne institucije i prebacuje njihove kompetencije na nivo entiteta. On dodaje da bi raspad BiH bio nasilan, te da bi vjerovatno rezultirao razaranjem RS. Novinar iz Banje Luke Saža Bižić smatra da su Layonove ocjene tendenciozne:

„Mislim da su ocjene iz ovog teksta krajnje nerealne, tendenciozne i pristrasne. Naročito su deplasirane te ocjene o naoružavanju lovačkih društava i slične teze koje nemaju nikakvo uporište u realnosti i mislim da je riječ o poziciji jednog ekstremnog dijela koji hoće da sugeriše zapadnim centrima moći da produkuju politiku koja bi prije produkovala sukobe u BiH, a ne neutralisala ih.“

James Lyon procjenjuje da međunarodna zajednica žuri da zatvori svoju misiju u BiH ostavljajući samo specijalnog predstavnika EU sa malim ovlašćenjima i nesigurnim mandatom, te da strategija Evropske unije nije uspjela. Profesor na FPN u Sarajevu Šaćir Filandra slaže se sa ovom ocjenom:

„Sasvim je evidentno da ne postoje nikakvi bitni sigurnosni problemi, da ovaj aspekt vojnih i sigurnosnih integracija prema NATO-u i obavještajnim službama ide dosta dobro. Situacija je, uvjetno rečeno, pod kontrolom. A kvalitet življenja, demokratski standardi, procedura - to je naravno na nama i tu EU malo radi. Očito da ima svoje osobne, bitnije probleme i naša nadanja su često u tom pravcu iznevjerena, ili su zapravo ona prevelika. Uglavnom, nekih adekvata između našeg stanja i naših potreba i poteza EU još, nažalost, nema.“

Povratak BiH u prošlost može se zaustaviti ponovnim angažovanjem Vašingtona i postavljanjem njegovog specijalnog predsjedničkog izaslanika za Balkan, poručuje James Lyon. Jače prisustvo američke administracije bilo bi korisno za BiH, smatra profesor iz Mostara Nurko Pobrić:

„I mislim da bez tog angažmana u nekoj krajnjoj mjeri prvenstveno politička situacija, ali i društvena u širem kontekstu riječi u BiH neće se popraviti.“

XS
SM
MD
LG