Dostupni linkovi

Jahjaga: EULEX treba da sprovede red i zakon


.Atifete Jahjaga predsednica Kosova u razgovoru sa RSE, 2. avgust 2011.
.Atifete Jahjaga predsednica Kosova u razgovoru sa RSE, 2. avgust 2011.
Kritike upućene EULEX-u su ispravne, zato što EULEX treba da sprovede red i zakon i treba da se bori protiv organizovanog kriminala i šverca, što u prošlosti nije radio uspešno, kaže u intervjuu za RSE predsednica Kosova Atifete Jahjaga.

RSE: Predsednice Jahjaga, situacija na severu je i dalje napeta. Kako vidite ishod dešavanja u tom delu?

Jahjaga: Samo putem vladavine reda i zakona kao i putem potpunog sprovođenja ustavnosti i zakonitosti na celoj teritoriji Republike Kosovo, druge alternative nema. Pitanje autonomije na opštinskom nivou kao i ostvarivanje kolektivnih prava zajednica regulisano je i u Ahtisarijevom planu i decentralizacijom.

Odluka Vlade za reciprocitet u razmeni robe između Republike Kosovo i Republike Srbije, kao i angažovanje policijskih snaga da nadgledaju i sprovedu ovu odluku, tako što će kontrolisati granične prelaze 1 i 31, i sve granice između Republike Kosova i Republike Srbije kako bi se blokirao ileglan prolaz i ilegalna trgovina, je ispravna akcija ka sprovođenju zakona. Ovo je za dobrobit svih građana, ali je i za dobrobit države Kosova i države Srbije.

RSE: Evropska unija je zatražila da se situacija vrati na ranije stanje, a vlada Kosova je na to odgovorila da nema povratka nazad. Kako vi mislite da je trebalo da se postupi?

Jahjaga: Zahtev Evropske unije se treba shvatiti kao povratak na normalno stanje i stvaranje mirne situacije bez polarizacije. Niko ne može i ne treba da misli da EU insistira na povratku ranijeg stanja kada je cvetao organizovani kriminal i ilegalna trgovina, zato što integralno upravljanje granicama, što podrazumeva kontrolu i poštovanje pravila, osnovni je princip EU.

Odluka Vlade pokazuje posvećenost države u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta, što je osnovno pravo Republike Kosova kako bi funkcionisao sistem carine na graničnim prelazima sa ostalim državama.

RSE: Evropska misija za vladavinu zakona, EULEX, bila je kritikovana od strane kosovskih vlasti zbog, kako kažu, kašnjenja u sprovođenju njihovog mandata na severu, tražeći tako promenu pristupa ove misije. Da li je vreme za promene?

Jahjaga: Kritike upućene EULEX-u su ispravne, zato što EULEX treba da sprovede red i zakon i treba da se bori protiv organizovanog kriminala i šverca, što u prošlosti nije radio uspešno. EULEX kao evropska misija zadržava neutralan stav prema statusu, ali ovaj stav nije neutralan prema sprovođenju reda i zakona zato što su kosovske institucije pozvale ovu misiju koja ima jasan mandat.

Očekivalo se da će misija EULEX-a podržati odluku vlade i akciju policije Kosova, zato što je priroda ove misije da se koordiniše sa akcijama kosovskih institucija u oblastima pravde i policije.

RSE: Međunarodna zajednica je pozvala da se ova pitanja reše u razgovorima Prištine i Beograda. Kakve su šanse za dijalog sada, nakon ovih dešavanja na severu?

Jahjaga: Dijalog Republike Kosova i Republike Srbije koji se odvija u Briselu posredstvom Evropske unije, a na osnovu Rezolucije Generalne Skupštine UN-a, ima za cilj praktična rešenja čime bi se poboljšao život građana, koja nisu mogla do sada da se reše.
Srbija jednostrano nije htela da nastavi sa predviđenom rundom dijaloga i nije preostala nikakva druga alternativa sem sprovođenja recipročnih mera i uspostavljanja pune kontrole na granicama,

Srbija jednostrano nije htela da nastavi sa predviđenom rundom dijaloga i nije preostala nikakva druga alternativa sem sprovođenja recipročnih mera i uspostavljanja pune kontrole na granicama, što je ustavna obaveza Republike Kosova.

Dijalog treba da se nastavi o praktičnim temama, ali bez doticanja ustavnog regulisanja i zakonitosti ni Kosova ni Srbije. Kosovo ni sa kim neće da razgovara i ne može da razgovara o unutrašnjim poslovima.

Rešenja iz dijaloga trebaju da budu evropska rešenja na osnovu standarda i praktika država EU. Kosovo je spremno da sa bilo kojom zemljom, i sa Srbijom, razgovara o pitanjima koja su u interesu zemlje i svih građana bez ikakve razlike.

Beograd treba da prihvati realnost

RSE: Kako vidite ulogu zvaničnog Beograda u tom pogledu?

Jahjaga: Beograd treba da igra konstruktivnu ulogu, treba da prihvati realnost i da uspostavi normalne odnose sa državom Kosova. Ovo je u interesu građana Srbije ali i u interesu građana Kosova, kao i onih srpske nacionalnosti, čije interese Srbija tvrdi da štiti.
Predsednica Kosova Atifete Jahjaga u razgovoru sa Arbanom Vidishiqi

Republika Kosova je suverena i nezavisna država, izgrađena na principu multietničnosti, multikulturalnosti i multireligije, koja poštuje prava svih, ali svi moraju da poštuju Ustav i zakone ove zemlje.

Kosovo i Srbija treba da uspostave normalne međusobne odnose kao i sve ostale zemlje, zato što se samo na ovaj način može očuvati mir i stabilnost na Balkanu, i samo na ovaj način možemo da idemo napred, pomažući jedni drugima na putu ka evropskim integracijama.

RSE: U tom slučaju, da li bi ste bili spremni da se sastanete sa predsednikom Srbije, Borisom Tadićem?

Jahjaga: Kosovo je sada otpočelo proces dijaloga, a ja kažem da dijalog nije najbolji način, ali je jedini način za dve zemlje – koje su u prošlosti bile u konfliktu i ratu, sa mnogim posledicama naročito po Kosovo i po ostale zemlje koje su bile u konfliktu sa istom zemljom – da reše svoje probleme, svoje nesuglasice.

Ja sam i ranije rekla da sam spremna da se sastanem sa bilo kim i bilo gde, ako je tako nešto u interesu građana Kosova i u interesu Republike Kosova.

Kosovo, kao i ostale zemlje u regionu, ima budućnost u evropskim integracijama, a zlatno pravilo EU je da sve zemlje trebaju da budu čiste i da reše sporna pitanja sa svojim susedima.

Ljudi treba da izbegnu ideje 19. veka što se tiče podele. Kosovo i Srbija treba da se kreću ka evorpskim integracijama, podržavajući jedna drugu, a ne suprotstavljajući se jedna drugoj.

Ja snažno verujem da će Kosovo i sa Srbijom potpisati međudržavne sporazume i da će uspostaviti diplomatske odnose, kao što je to slučaj sa ostalim zemljama.
XS
SM
MD
LG