Neočekivana najava ostavke označila je kraj petogodišnjeg mandata premijerke Novog Zelanda Džasinde Ardern (Jacinda) koja je zbog empatičnog načina rukovođenja tokom nekoliko kriza dobila međunarodne pohvale.
Međutim, uslijed pritisaka troškova života i sve većeg nezadovoljstva javnosti njena popularnost nedavno je počela opadati u korist glavne konzervativne opozicije uoči opštih izbora naredne jeseni, pišu svjetski mediji.
Liberalna ikona
Džasinda Ardern, koja je kao premijerka Novog Zelanda postala globalna liberalna ikona ali se suočila sa sve većim političkim izazovima uoči predstojećih izbora, u iznenadnoj objavi 19. januara izjavila je da će odstupiti s mjesta čelnice zemlje, napisao je Njujork tajms (The New York Times).
U emotivnom govoru u novozelandskom gradu Napieru, Arden je rekla da se lično ne osjeća spremnom da završi još jedan mandat te da će s dužnosti otići do 7. februara.
"Vjerujem da je vođenje zemlje najprivilegiraniji posao koji iko može imati, ali i jedan od izazovnijih", rekla je Ardern. "Ne možete i ne biste trebali to da radite ako nemate pun rezervoar plus malo rezerve za te neočekivane izazove."
Ardern (42) je postala premijerka 2017. i osvojila istorijsku reizbornu pobjedu 2020., zahvaljujući najviše odgovoru Novog Zelanda na Covid, koji je omogućio stanovnicima da žive uglavnom normalan život veći dio pandemije.
Međutim, njena Laburistička stranka od tada je oštro pala u anketama zbog ekonomskih problema i uočenog porasta nasilnog kriminala koji je doprinio osjećaju nezadovoljstva, ukazuje Njujork tajms naglasivši da su novozelandski laburisti suočeni s velikim političkim izazovima uoči opštih izbora 14. oktobra.
U decembru je podrška Laburistima iznosila 33 posto, u poređenju s 38 posto Nacionalne stranke desnog centra, koju vodi Kristofer Lukson (Christopher Luxon). Ipak, Ardern je ostala lično popularna među biračima, napisao je list, dodajući da je redovno bila ispred Luksona u anketama kao "omiljena premijerka" većine Novozelanđana.
Ubrzo nakon neočekivanog uspona na vlast kao najmlađa premijerka Novog Zelanda u 150 godina, Ardern je, naglasio je Njujork tajms, postala nešto poput svjetski slavne osobe, naročito jer je predstavljala dobrodošlu alternativu politici koju je zastupao tadašnji predsjednik Donald Tramp (Trump) u Sjedinjenim Državama.
Izbjegavanje 'ponižavajućih rezultata'
Ko god da zauzme mjesto Džasinde Ardern, suočit će se s velikim izazovima u narednim mjesecima, ukazuje Tajms (The Times) na mišljenja analitičara, dodajući da će njena vladajuća Laburistička stranka glasati u nedjelju, 22. januara, za novog čelnika koji će biti premijer do oktobraskih izbora.
Ardern se suočila s nizom kriza tokom svojih pet i po godina na mjestu premijerke, od kojih je najpoznatiji teroristički napad u martu 2019. na dvije džamije u Krajstčerču, kada je napadač ubio 51 osobu, podsjeća londonski list uz ocjenu da su je njeno saosjećanje sa žrtvama i sigurno rješavanje posljedica učinili liderkom popularnom širom svijeta.
Kasnije te godine, u decembru, ponovno je pokazala svoju dubinu osjećaja u suočavanju s tragedijom kada su 22 osobe poginule u vulkanskoj erupciji na Bijelom ostrvu (Te Puia o Whakaari).
Australijski premijer Entoni Albanez (Anthony Albanese) rekao je da je Ardern pokazala svijetu kako voditi intelektom i snagom te da je pokazala da su "empatija i uvid snažne kvalitete vodstva".
Međutim, dodaje Tajms, iako je Ardern imala snažnu podršku tokom pandemije COVID-19, njena popularnost je s vremenom slabila dok se borila s padom povjerenja u vladu, sve gorom ekonomskom situacijom ali i oživljavanjem konzervativne opozicije.
Pojedini analitičari smatraju da će onaj ko zauzme njeno mjesto premijera, raditi u veoma teškim uslovima do opštih izbora 14. oktobra. Politički analitičar sa Univerziteta Viktorija u Velingronu Brajs Edvards (Bryce Edwards) smatra da je ostavka poštedjela Ardern od "onoga što bi bio ponižavajući izborni rezultat u oktobru".
Brajs je također rekao da je odlazak Ardern "nešto poput samoubilačke misije" za laburiste, čime je poslata snažna poruka kako čak ni premijerka ne vjeruje da bi njena vlada mogla pobijediti u oktobru.
Utrostručene prijetnje, mizogini komentari
Vijest o ostavci premijerke Novog Zelanda je došla kao takvo iznenađenje da je Ardern morala odbaciti sugestije da je time pokušavala preduhitriti bilo kakav skandal ili da se povlači jer njena stranka zaostaje u nedavnim anketama birača, napisao je Vašington post (The Washington Post).
Ardern je rekla novinarima u četvrtak, 19. januara da će obavljati dužnost zastupnice do aprila i da se veseli što će više vremena provoditi sa svojom porodicom, napisao je list, dodajući da se čini da je također odbacila spekulacije da bi mogla preuzeti visoku poziciju u Ujedinjenim narodima (UN), rekavši da je bila fokusirana na služenje svojoj zemlji i stranci, a ne na svoju karijeru.
Ardern je, piše Vašington post, dobila pohvale za svoje mirno upravljanje pacifičkom državom kroz niz velikih događaja i kriza. Dok ju je časopis Atlantik (Atlantic) 2020. opisao kao vjerovatno "najučinkovitijom liderkom na planeti", u novije vrijeme, međutim, lokalni osjećaji prema njenoj administraciji su se pogoršali.
Policijski izvještaji ukazuju da su se prijetnje upućivane lično premijerki Ardern gotovo utrostručile posljednjih godina, ističe list i dodaje kako je premijerka s vremena na vrijeme bila i meta mizoginog zlostavljanja. U martu ove godine su, prema pisanju Vašinton posta, antivladini protesti ispred parlamenta postali nasilni nakon čega je uhapšeno na desetine demonstranata.
Predstojeći izbori će se vjerovatno fokusirati na ekonomiju i troškove života, ukazuje list na ocjene analitičara od kojih pojedini ne isključuju opciju da bi laburisti možda mogli proći bolje nakon što Ardern ode s vlasti. Lider opozicije Kristofer Lukson odbio je reći ima li njegova Nacionalna stranka sada bolje šanse u oktobru, iako je pohvalio učinkovitost premijerke Arden kao ambasadora zemlje na globalnoj sceni.
Ardern je, prema pisanju lista, nastojala hodati po žici vanjske politike između najvažnijeg sigurnosnog partnera - Sjedinjenih Država, i Kine, koja je najveći trgovinski partner Novog Zelanda. Međutim, prošle godine je priznala da "razlike" između njene zemlje i Kine postaju "sve teže pomirljive". Taj će odnos, zaključuje Vašington post, biti test za sljedećeg premijera.
Lekcije mladih liderki
Način vođenja države koji je Džasinda Ardern praktikovala bio je u oštroj suprotnosti s mnogim njenim grubim muškim kolegama i predstavljao je drugačiju vrstu politike koju svijet treba više nego ikada, ocjenjuje u rubrici 'Mišljenja' kolumnistkinja Blumberga (Bloomberg) Andrea Papuč (Andreea Papuc).
Visoko cijenjena i oštroumna političarka napustila je čelno mjesto pod vlastitim uslovima pokazujući svoju karakterističnu skromnost, napisala je Papuč, naglasivši da je Arden još jednom dala svijetu lekciju o poniznosti.
Ardern i mlade čelnice poput premijerki Finske Sanu Marin (Sannu) i njene danske kolegice Mete Frederiksen (Mette), pojavile su se u posljednjoj deceniji kao kontrapunkt glasnim i narcisoidnim muškim liderima željnim pažnje i koji, kako ističe kolumnistica Blumberga, jašu na talasu populističkih osjećaja.
Ove mlade liderke svijetu pokazuju da se državama ne može upravljati samo silom i hrabrošću, već i saosjećanjem, kao i smislom za humor, napisala je Papuč, ocijenivši da nelagoda zbog odlaska Džasinde Ardern ima više veze s potrebom za uzorima na koje su svi ponosni u cijelom svijetu.
One su jake, uspješne, poduzetne, ali također pokazuju gracioznost pod pritiskom. Sada, više nego ikada, svijet ih treba, zaključuje kolumnistica Blumberga.