Piše: Abubakar Siddique
Ako Izrael sprovede zabranu Agenciji Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA), upozoravaju stručnjaci, to bi ozbiljno omelo humanitarne operacije u ratom razorenom Pojasu Gaze, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Izraelski parlament je 28. oktobra usvojio zakon kojim zabranjuje UNRWA-u da djeluje u Izraelu. Novi zakon mogao bi zapravo dovesti do prestanka rada ove agencije i na okupiranim područjima Zapadne obale i Gaze, budući da Izrael kontroliše pristup ovim teritorijama.
Stručnjaci kažu da bi zabrana imala teške posljedice za više od dva miliona Palestinaca u Gazi koji u velikoj mjeri zavise od humanitarne pomoći i usluga UNRWA-e, najvećeg dobavljača pomoći u ovom području.
"To je veliki udarac za svaki humanitarni napor da se spase životi u Gazi", rekao je Anders Fange, švedski humanitarni radnik koji je vodio operacije UNRWA-e na Zapadnoj obali od 2003. do 2007. godine.
"Nijedna druga agencija ili institucija ne može zamijeniti UNRWA."
Izraelski razorni jednogodišnji rat u Gazi, kažu palestinski zvaničnici, usmrtio je desetine hiljada civila i uništio većinu infrastrukture u enklavi. Mnogi ljudi nemaju sklonište, hranu i medicinsku njegu.
Izrael optužuje UNRWA-u za saradnju s Hamasom, grupom koju SAD i EU označavaju kao palestinsku terorističku organizaciju, a koja je izvršila napad bez presedana na Izrael u oktobru 2023., što je potaknulo izraelsku invaziju na Gazu.
Međutim, stručnjaci kažu da je potez Izraela politički motivisan i usmjeren na oduzimanje statusa izbjeglica Palestincima na Bliskom istoku.
'Učiniti život još nepodnošljivijim'
Osnovana 1949. godine, UNRWA je jedna od najvećih operacija UN-a, s preko 30.000 radnika. Agencija pruža pomoć za oko šest miliona Palestinaca koji žive u Gazi, Zapadnoj obali, Jordanu, Siriji i Libanu.
Od izraelske invazije na Gazu u oktobru 2023., UNRWA je dijelila hranu i pružala medicinsku pomoć mnogim stanovnicima Gaze. Stotine njihovih škola pretvorene su u skloništa za Palestince raseljene ratom.
Fange je izjavio da je "cilj izraelske zabrane UNRWA-e sada učiniti život još nepodnošljivijim za Palestince u Gazi."
Izrael se suočio s međunarodnim osudama zbog napada na bolnice i škole, od kojih mnoge vodi UNRWA, kao i zbog smrti stotina humanitarnih radnika.
Izrael se već godinama protivi UNRWA-i, ali se ta opozicija intenzivirala nakon Hamasovog napada 7. oktobra u kojem je stradalo oko 1.200 Izraelaca.
Od tada, Izrael tvrdi da su stotine zaposlenih u UNRWA-i članovi "terorističkih organizacija". Oko 16 zemalja donatora privremeno je obustavilo finansiranje agencije.
U avgustu je UNRWA otpustila devet zaposlenih zbog njihove moguće povezanosti s napadom Hamasa.
Khaled Elgindy, direktor odjela za Palestinu i palestinsko-izraelske poslove u think-tanku Middle East Institute iz Washingtona, izjavio je da UNRWA očajnički pokušava pokazati da je "kooperativna" i "prilično transparentna".
Elgindy je naveo da bi izraelska zabrana UNRWA-i, ako se provede, bila "više nego katastrofalna" za ljude u Gazi. Istakao je da je pravi razlog zbog kojeg Izrael cilja UNRWA-u taj što agencija predstavlja simbol palestinskog izbjeglištva – što "mnogi Izraelci smatraju egzistencijalnom prijetnjom".
Prema međunarodnom pravu, palestinske izbjeglice i njihovi potomci imaju pravo na povratak u svoje domove u današnjem Izraelu, ali Izrael odbija dozvoliti njihov povratak. Izrael tvrdi da bi izbjeglice trebale biti integrirane u zemlje domaćine i smatra da usluge UNRWA-e održavaju nade Palestinaca o povratku svojim domovima.
"Zašto Izrael želi uništiti instituciju koja pruža životno važne usluge i za koju ne postoji alternativa u Gazi?", upitao je Elgindy. "Odgovor je povezan s ekstremističkom prirodom ove izraelske vlade."
Mnoge strane vlade i organizacije za ljudska prava osudile su potez Izraela da zabrani UNRWA.
Norveška je zatražila od Generalne skupštine UN-a da od Međunarodnog suda pravde zatraži mišljenje o tome da li je Izrael prekršio međunarodno pravo sprječavajući UN u isporuci humanitarne pomoći Palestincima.