Dostupni linkovi

Izrael će dozvoliti privremenu isporuku pomoći u Pojas Gaze


Šlep Svjetske centralne kuhinje (WCK) natovaren hranom stiže uz obalu Gaze, mart 2024.
Šlep Svjetske centralne kuhinje (WCK) natovaren hranom stiže uz obalu Gaze, mart 2024.

Izrael će dozvoliti "privremenu" isporuku pomoći u Pojas Gaze preko prelaza Erez, saopštio je 5. aprila kabinet premijera Benjamina Netanjahua.

"(Ratni) kabinet je ovlastio premijera, ministra odbrane (Joava Galanta) i ministra (Benija) Ganca da preduzmu hitne korake za povećanje humanitarne pomoći civilnom stanovništvu u Pojasu Gaze", navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, pomoć će doprineti sprečavanju humanitarne krize ali je "neophodna i da bi se obezbedio nastavak borbi i ostvarili ciljevi rata".

Izrael će odobriti "privremenu" isporuku humanitarne pomoći preko izraelske luke Ašdod, 40 kilometara severno od Gaze, i prelaza Erez, na jugu zemlje.

Vlasti će takođe dozvoliti veću isporuku jordanske pomoći preko Kerem Šaloma, graničnog prelaza na jugu Izraela.

Međunarodni pritisak raste na izraelsku vladu zbog humanitarne katastrofe u Gazi.

Predsednik SAD Džozef Bajden je 4. aprila prvi put govorio o mogućnosti uslovljavanja američke pomoći Izraelu.

On je poručio Netanjahuu da će u buduće američka podrška ratu u Pojasu Gaze zavisiti od koraka koje bude preduzimala izraelska strana da zaštiti civile i humanitarne radnike.

Njih dvojica su razgovarali telefonom samo nekoliko dana nakon što je u izraelskom vazdušnom napadu u Pojasu Gaze poginulo sedmoro humanitarnih radnika, podseća AP.

Ministar u izraelskoj vladi demantovao je tvrdnje Svjetske centralne kuhinje (World Central Kitchen-WCK) da su izraelske snage namjerno gađale i ubile sedam humanitarnih radnika 1. aprila u Gazi.

Takođe, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je novinarima u Briselu 4. aprila da će podrška SAD-a biti smanjena ako Izrael ne izvrši značajna prilagođavanja načina na koji vodi rat.

"Ako ne vidimo promene koje treba da vidimo, biće promena u našoj politici", rekao je on.

Izraelski napadi na Pojas Gaze počeli su poslije 7. oktobra kada su pripadnici Hamasa na jugu Izraela, prema izraelskim podacima, ubili 1.200 ljudi i uzeli 253 taoca.

Od tada je, prema navodima ministarstva zdravstva u Gazi koje kontroliše Hamas, ubijeno više od 33.000 Palestinaca, a više od 75.000 ranjeno u izraelskim napadima na Gazu.

XS
SM
MD
LG